Výška platu sa podľa prieskumu nezmenila u takmer 28 percent opýtaných aj napriek inflácii
30. 1. 2024
Vyššie životné náklady sa zamestnávatelia snažili pokryť u 21,5 percenta respondentov.
Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Endered, o ktorom informoval Trumpeter. Čiastočne prilepšené dostalo 50,8 percenta opýtaných. Napriek tomu však uviedli, že prilepšenie k platu nebolo dostačujúce. Je chvályhodné, že väčšina zamestnávateľov aspoň čiastočne zohľadnila zvýšené náklady na život, či už formou zvýšenia platu alebo formou iných zamestnaneckých benefitov. Nie každý zamestnávateľ si to mohol dovoliť.
Nasledovali pracovné prostredie a kultúra firmy (28,1 percenta), pracovná rovnováha a flexibilita (24,1 percenta), možnosti profesionálneho rozvoja (23,9 percenta), spätná väzba a hodnotenie práce (18,7 percenta) a stotožnenie sa s víziou, cieľmi a stratégiou spoločnosti (7,2 percenta). Najžiadanejším nefinančným benefitom, a to u 70 percent opýtaných, je príspevok na stravovanie aspoň v optimálnej výške 7,80 eura.
V prieskume sa zamestnanci vyjadrili aj k tomu, či sa cítia pre svojho zamestnávateľa dôležití. V tomto smere nemalo 43,1 percenta opýtaných žiaden pocit a nevedelo to vyhodnotiť. Ďalších 27 percent respondentov cíti, že je pre svojho zamestnávateľa dôležitých a 10,2 percenta veľmi dôležitých. Dojem, že nie sú dôležití, uviedlo 7,5 percenta respondentov a 2,2 percenta označilo, že nie sú vôbec dôležití.
Väčšina účastníkov prieskumu sa v roku 2024 neobáva zhoršenia svojej pracovnej situácie. Svoje pracovné očakávania hodnotilo 30,8 percenta respondentov pozitívne. Veľmi pozitívne očakávania má 15,1 percenta zamestnancov a neutrálne 43,7 percenta.
Najdôležitejším faktorom pri zmene práce by bol v roku 2024 plat. Túto možnosť vybralo v prieskume 84,3 percenta opýtaných. Nepeňažné benefity považuje za dôležité 54 percent respondentov a 37,5 percenta opýtaných oceňuje prístup nadriadeného...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Za chýbajúcu emisnú a technickú kontrolu - pokuta 332 eur
10. 4. 2013
Viac ako 150.000 vozidiel nemá v súčasnosti platnú technickú či emisnú kontrolu.
Ak OÚ pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie zistí, že majiteľ vozidla nemá platnú technickú či emisnú kontrolu, zašle mu oznámenie o začatí konania vo veci uloženia pokuty. Pokuta za chýbajúcu emisnú a technickú kontrolu je 332 eur.
Pravidelnú technickú a emisnú kontrolu musí v presne stanovených lehotách absolvovať každé motorové vozidlo, ktoré je prihlásené do evidencie vozidiel. Táto povinnosť, ktorá vyplýva z predpisov EÚ, platí na Slovensku od 1.3.2005. Lehoty kontrol sa odvíjajú od dátumu prvej evidencie vozidiel.
V roku 2014 by sa mali pozemky pre diaľnice vyvlastňovať po novom
10. 4. 2013
O rok by sa mali pozemky pre diaľnice vyvlastňovať podľa nových pravidiel.
Ministerstvo dopravy pripravuje nový zákon o vyvlastňovaní pozemkov a stavieb súčasne so stavebným zákonom. Zákon by mal nadobudnúť účinnosť v prvej polovici roku 2014. Prípadné vyvlastňovanie bude možné len vtedy, ak sa nedosiahne dohoda. Navrhuje tri kroky pri vyrovnávaní pozemkov pre budúce diaľnice. V prvom kroku by štát oslovil vlastníka a za pozemok by mu ponúkol trhovú cenu podľa druhu pozemku. Zároveň by stanovil lehotu, dokedy sa musí vlastník vyjadriť, či ju prijíma alebo nie. V prípade, že by vlastník neakceptoval túto lehotu alebo by nesúhlasil s cenou, do hry by vstúpil súd. Súd by určil cenu a tá by bola stanovená ako konečná pre vlastníka. Keby ani túto cenu majiteľ pozemku neprijal, pristúpilo by sa k vyvlastňovaniu.
Minister financií chystá novú špeciálnu daň
13. 3. 2013
Firmy v daňových rajoch by mali byť zasiahnuté zvýšenou zrážkovou daňou.
Vláda sa chystá tvrdšie zakročiť proti firmám z daňových rajov. Ich podnikanie a obchodovanie na Slovensku má zaťažiť špeciálna, vyššia zrážková daň. Tú by pocítili nielen spoločnosti registrované v zahraničí, ale aj stovky až tisícky slovenských firiem. Po novom totiž budú musieť preukázať – s podnikmi z daňových rajov neobchodujeme. V opačnom prípade by práve slovenské firmy museli štátu posielať napríklad za poradenstvo či obchodovanie s IT riešeniami od podnikateľa z daňového raja výrazne viac než súčasných 19 percent zrážkovej dane. A to by ich od obchodovania s nimi mohlo odradiť.
Bločkovú lotériu spustia na jeseň
12. 3. 2013
V septembri alebo októbri 2013 by sa na Slovensku mohla rozbehnúť bločková lotéria.
Ide o súťaž, v ktorej by mohli ľudia na základe údajov z pokladničných blokov z obchodov či reštaurácií podávať tikety. Tie sa budú žrebovať a víťazi získajú finančné odmeny. Lotériou chce štát motivovať ľudí, aby si pri nákupoch pýtali doklady o zaplatení. Ročné daňové úniky v oblasti obchodu či služieb na pokladničných blokoch sa odhadujú na 100 až 150 miliónov eur.