Výška platu sa podľa prieskumu nezmenila u takmer 28 percent opýtaných aj napriek inflácii
30. 1. 2024
Vyššie životné náklady sa zamestnávatelia snažili pokryť u 21,5 percenta respondentov.
Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Endered, o ktorom informoval Trumpeter. Čiastočne prilepšené dostalo 50,8 percenta opýtaných. Napriek tomu však uviedli, že prilepšenie k platu nebolo dostačujúce. Je chvályhodné, že väčšina zamestnávateľov aspoň čiastočne zohľadnila zvýšené náklady na život, či už formou zvýšenia platu alebo formou iných zamestnaneckých benefitov. Nie každý zamestnávateľ si to mohol dovoliť.
Nasledovali pracovné prostredie a kultúra firmy (28,1 percenta), pracovná rovnováha a flexibilita (24,1 percenta), možnosti profesionálneho rozvoja (23,9 percenta), spätná väzba a hodnotenie práce (18,7 percenta) a stotožnenie sa s víziou, cieľmi a stratégiou spoločnosti (7,2 percenta). Najžiadanejším nefinančným benefitom, a to u 70 percent opýtaných, je príspevok na stravovanie aspoň v optimálnej výške 7,80 eura.
V prieskume sa zamestnanci vyjadrili aj k tomu, či sa cítia pre svojho zamestnávateľa dôležití. V tomto smere nemalo 43,1 percenta opýtaných žiaden pocit a nevedelo to vyhodnotiť. Ďalších 27 percent respondentov cíti, že je pre svojho zamestnávateľa dôležitých a 10,2 percenta veľmi dôležitých. Dojem, že nie sú dôležití, uviedlo 7,5 percenta respondentov a 2,2 percenta označilo, že nie sú vôbec dôležití.
Väčšina účastníkov prieskumu sa v roku 2024 neobáva zhoršenia svojej pracovnej situácie. Svoje pracovné očakávania hodnotilo 30,8 percenta respondentov pozitívne. Veľmi pozitívne očakávania má 15,1 percenta zamestnancov a neutrálne 43,7 percenta.
Najdôležitejším faktorom pri zmene práce by bol v roku 2024 plat. Túto možnosť vybralo v prieskume 84,3 percenta opýtaných. Nepeňažné benefity považuje za dôležité 54 percent respondentov a 37,5 percenta opýtaných oceňuje prístup nadriadeného...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Doručovanie podaní elektronickými prostriedkami
23. 11. 2011
Podania správcovi dane bude potrebné od 1. 1. 2012 zasielať elektronicky.
Nový daňový poriadok stanovuje povinnosť doručovať všetky podania elektronickou cestou platcom DPH, daňovým poradcom a advokátom zastupujúcim daňový subjekt pri správe daní. Prílohy možno doručovať aj iným spôsobom, ak nie je možné ich zaslať elektronicky. Ak písomnosti nebude možné opatriť elektronickým podpisom, je potrebné oznámiť správcovi dane potrebné údaje a uzavrieť písomnú dohodu o elektronickom doručovaní. Táto povinnosť platí od 1. januára 2012 a vťahuje sa už na podania za december 2011.
Poslanci pokračujú v rokovaniach
19. 10. 2011
Všetky naplánované návrhy zákonov na 18. 10. 2011 boli parlamentom prerokované.
Snemovňa posunula do ďalšieho čítania okrem iných aj návrh zákona o rozpočtovom určení výnosu niektorých daní územnej samospráve, novelu zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja, návrh na nový spôsob zdaňovania alkoholických nápojov.
Reforma daní a odvodov zrejme nebude
14. 10. 2011
Možnosť, že daňová a odvodová reforma na Slovensku neprejde sa po 13. 10. 2011 zvýšila.
Ako sa vyjadrila premiérka Iveta Radičová „Nie je to ešte celkom uzavretá vec“ a doplnila, že záleží len na dohode poslaneckých klubov. Avšak nezdá sa jej vhodné rozbehnúť také technicky a administratívne náročné zmeny, keď budú predčasné voľby.
Reforma daní a odvodov postupuje
14. 9. 2011
Poslanci posunuli pripravovanú zmenu výpočtu daní a odvodov do druhého čítania.
Aj napriek počiatočným nesúhlasným pripomienkam, nielen opozície, včera prešla prvým čítaním a posunula sa do druhého čítania reforma výpočtu základu daní a odvodov pre zamestnancov, SZČO i pracovníkov na dohody. Jedná sa o zavedenie superhrubej mzdy od januára 2012.