Výška platu sa podľa prieskumu nezmenila u takmer 28 percent opýtaných aj napriek inflácii
30. 1. 2024
Vyššie životné náklady sa zamestnávatelia snažili pokryť u 21,5 percenta respondentov.
Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Endered, o ktorom informoval Trumpeter. Čiastočne prilepšené dostalo 50,8 percenta opýtaných. Napriek tomu však uviedli, že prilepšenie k platu nebolo dostačujúce. Je chvályhodné, že väčšina zamestnávateľov aspoň čiastočne zohľadnila zvýšené náklady na život, či už formou zvýšenia platu alebo formou iných zamestnaneckých benefitov. Nie každý zamestnávateľ si to mohol dovoliť.
Nasledovali pracovné prostredie a kultúra firmy (28,1 percenta), pracovná rovnováha a flexibilita (24,1 percenta), možnosti profesionálneho rozvoja (23,9 percenta), spätná väzba a hodnotenie práce (18,7 percenta) a stotožnenie sa s víziou, cieľmi a stratégiou spoločnosti (7,2 percenta). Najžiadanejším nefinančným benefitom, a to u 70 percent opýtaných, je príspevok na stravovanie aspoň v optimálnej výške 7,80 eura.
V prieskume sa zamestnanci vyjadrili aj k tomu, či sa cítia pre svojho zamestnávateľa dôležití. V tomto smere nemalo 43,1 percenta opýtaných žiaden pocit a nevedelo to vyhodnotiť. Ďalších 27 percent respondentov cíti, že je pre svojho zamestnávateľa dôležitých a 10,2 percenta veľmi dôležitých. Dojem, že nie sú dôležití, uviedlo 7,5 percenta respondentov a 2,2 percenta označilo, že nie sú vôbec dôležití.
Väčšina účastníkov prieskumu sa v roku 2024 neobáva zhoršenia svojej pracovnej situácie. Svoje pracovné očakávania hodnotilo 30,8 percenta respondentov pozitívne. Veľmi pozitívne očakávania má 15,1 percenta zamestnancov a neutrálne 43,7 percenta.
Najdôležitejším faktorom pri zmene práce by bol v roku 2024 plat. Túto možnosť vybralo v prieskume 84,3 percenta opýtaných. Nepeňažné benefity považuje za dôležité 54 percent respondentov a 37,5 percenta opýtaných oceňuje prístup nadriadeného...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Dohoda o úspornom balíku a rozpočte
22. 9. 2010
Koalícia sa po niekoľko hodinových rokovaniach dohodla na ozdravnom ekonomickom balíku a základných parametroch štátneho rozpočtu na budúci rok.
Novinárov o tom informovala premiérka I.Radičová, pričom materiály dnes prerokuje vláda. Kabinet predpokladá úspory vo výdavkoch štátu za takmer miliardu eur, o 770 miliónov eur by mali stúpnuť príjmy z rôznych opatrení vrátane zvyšovania daní.
Nezamestnanosť v SR mierne klesla
21. 9. 2010
Miera nezamestnanosti na Slovenskú v auguste klesla na ročné minimum 12,19 % z júlových 12,33 %.
Nezamestnanosť na Slovensku minulý rok kvôli hospodárskej kríze prudko rástla, od tohtoročného marca sa však s výnimkou júna postupne znižovala. Podľa posledných údajov štatistikov miera nezamestnanosti medzimesačne klesla o 0,14 % a dosiahla 12,19 %. Na úradoch práce bolo evidovaných 370 671 uchádzačov o zamestnanie. V priemere bol jeden nepracujúci zaregistrovaný na úradoch 13,57 mesiaca.
Slovenská koalícia sa dohodla na zvýšení DPH
7. 9. 2010
Slovenská vládna koalícia sa v pondelok dohodla na dočasnom zvýšení dane z pridanej hodnoty (DPH)z 19 na 20 %.
Táto zmena bude platiť od budúceho roka dovtedy, kým sa deficit verejných financií nezníži pod 3 % DPH, k čomu by malo dôjsť v roku 2013. Zvýšiť by sa mali tiež sadzby spotrebných daní z alkoholu a tabaku. Vláda chce posilnením rozpočtových príjmov spolu s výdavkovými škrtmi znížiť deficit verejných financií v budúcom roku o 1,7 miliardy eur.
Slováci opäť cestujú za prácou do zahraničia
6. 9. 2010
Znižujúci sa počet Slovákov pracujúcich v zahraničí sa po dvoch rokoch zastavil.
V 2. štvrťroku 2010 Štatistický úrad SR zaznamenal nárast počtu krátkodobých migrantov za prácou do zahraničia o 4,7 %. Vzrástol najmä počet osôb, ktoré vykonávajú prácu v Českej republike a Rakúsku.