Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

Hlúposti sa medze nekladú

Nikto nie je múdry natoľko, aby odolal lichoteniu.

Je zdraviu škodlivé hovoriť iné, ako chcú počuť mocní. Kto chce byť "in" riadi sa vekmi osvedčeným pravidlom: "Kam vietor, tam plášť."

Starého osla neprerobíš. Ani mladého somára neprerobíš. Napriek tomu sa každý každého snaží preinačiť na svoj obraz.

(Murphyho zákony v bájkach)
Murphy a šťastie

Iba dve veci sú nekonečne veľké: vesmír a ľudská hlúposť. Avšak zatiaľ sa podarilo experimentálne dokázať len to druhé.

To, že hlúpy má šťastie, ešte nezaručuje, že keď naňho vsadíte, budete mať šťastie.

Múdrym sa nepodarí vytvoriť nič, na čo by boli hlupáci krátki, lebo múdri neustále podceňujú genialitu hlupákov.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Život treba žiť

Aké je smutné utešovať sa myšlienkou, že iní sú na tom horšie (Wilde)

Pri nádhernom mauzóleu Rotschildovcov na frankfurtskom cintoríne sa zastaví chudobný Kohn. Dlho stavbu bez slova obdivuje. Potom si potichu pre seba závistlivo povzdychne: „Tí si ale žijú!“

Všetko na svete má, zrejme kvôli zachovaniu rovnováhy, svoj protiklad. Ku hmote dnes máme antihmotu, k peniazom dieru vo vrecku, k ilúziám hrču na hlave, no a k dôvtipu máme ľudskú závisť...

(Zrnká úsmevu)
Murphy optimista

Ak ste stratili tvár, nič sa nedeje – môžete si vybrať masku podľa svojho výberu.

Ak ste nestihli vyskočiť, keď vám šéf povedal hop, nič sa nestalo – o chvíľu vám aj tak povie cup.

Ak ste sa sklamali v láske, skúste to s kartami. Ak ani v kartách nebudete mať šťastie, skúste borovičku – tá ešte nikdy nesklamala.

(Murphyho zákonník)
Človek a byrokracia

Byrokratovým zámkom je jeho písací stôl a miesto na parkovisku.

Na diaľku nemožno rozlíšiť, či si byrokrati, čo majú rozhodnúť o vašej žiadosti, jednoducho sedia na rukách, alebo sa pokúšajú chrániť si svoje zadky.

Keď byrokrat urobí chybu, bude ju opakovať dovtedy, kým sa z nej nestane pravidlo.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Výrobcom liehovín na Slovensku sťažila podnikanie výrazne vyššia daň

10. 7. 2023 Najviac výrobcov alkoholických nápojov pôsobí v Bratislavskom kraji, za ním nasledujú Nitriansky a Trnavský kraj. Na Slovensku v súčasnosti pôsobí spolu 147 subjektov, ktoré sa zaoberajú výrobou alebo miešaním liehovín. Z toho je 96 firiem, či už akciových spoločností alebo spoločností s ručením obmedzeným, a zvyšných 51 subjektov predstavujú podnikatelia – fyzické osoby.
V porovnaní s celkovými číslami za minulý rok sa počet liehovarníkov mierni znížil, keďže v roku 2022 pôsobilo na Slovensku spolu 149 takýchto subjektov. Z toho bolo 97 firiem a 52 podnikateľov. Oproti roku 2021 však možno hovoriť o náraste, keďže vtedy sa výrobou a miešaním liehovín zaoberalo spolu 139 subjektov, z čoho bolo 89 spoločností a 50 fyzických osôb.
Výrobcovia liehovín sa na Slovensku musia od apríla tohto roka popasovať so zvýšenou sadzbou spotrebnej dane na lieh, ktorá stúpla o 30 percent. Pôvodne platná základná sadzba dane 1080 eur na hektoliter 100 percentného alkoholu je tak po novom 1404 eur. V roku 2022 pritom vybrala finančná správa spotrebnú daň z liehu v celkovej výške 235,9 milióna eur...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Daňové zmeny 2016 – vybrané novinky zdaňovania účinné od roku 2017

23. 9. 2016 Systémovo-procesné daňové inovácie zvyčajne predstavujú strednodobé a dlhodobé daňové reformy, orientované smerom na prosperitu, na konsolidáciu verejných financií a znižovanie deficitu. Makroekonomické daňové zmeny (napr. znižovanie sadzby daní) sú zvyčajne plusom a prínosom, mikroekonomické zmení daní skôr mínusom.
Aké sú aktuálne navrhované daňové zmeny v roku 2016 a budú platiť od roku 2017? V programovom vyhlásení vlády SR z apríla 2016 bolo prisľúbené znižovanie dane z príjmov právnických osôb iba o jeden stupeň z 22 percent na 21 percent a potom následne podľa možností. V skutočnosti však v roku 2016 bol navrhnutý pestrý daňový balíček, ktorý dane v krajine zvyšuje aj tým, že zavádza niektoré nové dane. Prvé vyčíslenie navrhnutých daňových zmien pre podnikateľov v roku 2016 preukázalo, že firmy zaplatia v roku 2017 na daniach viac. Na jednej strane sa tak podnikateľom uľaví od roku 2017 vďaka nižšej dani z príjmu. Na druhej strane však budú musieť platiť viac napríklad v dôsledku zmien v registračnej dani na autá či zvýšenia a predĺženia platnosti odvodu pre regulované firmy. Celkové dodatočné daňové zaťaženie sa premieta do čistého zisku spoločnosti – pri vyšších nákladoch má v tomto prostredí aj náročnejšie podmienky na potenciálne investície do trhu a zákazníkov, hoci sa neustále snaží udržať vysokú mieru rozvoja trhu. Náklady na novinky sa pritom ešte výraznejšie zvýšia od roku 2018. Vtedy by sa síce mali skončiť daňové licencie, ale na druhej strane nabehne aj zdaňovanie dividend. To nahradí doterajšie zdravotné odvody.

Zrážky zo mzdy od 1. 7. 2016 po zrušení Občianskeho súdneho poriadku

23. 9. 2016 Od 1. 7. 2016 je účinný Civilný sporový poriadok, ktorým sa ruší Občiansky súdny poriadok. Pri spravovaní a vymáhaní pohľadávok sa od 1. 7. 2016 postupuje v súlade s novou právnou úpravou zákona o správe a vymáhaní súdnych pohľadávok, v zmysle ktorej bude možné vymáhať už len súdne pohľadávky.
Počnúc 1. 7. 2016 sa všeobecná právna úprava doručenia mení a jednou zo zmien je zavedenie nového pojmu „adresa na doručovanie“. Ak adresát neuviedol inú adresu na doručovanie, doručuje súd písomnosti: • fyzickej osobe na adresu evidovanú v registri obyvateľov SR, t.j. na adresu trvalého bydliska alebo na adresu miesta pobytu cudzinca na území SR podľa druhu pobytu cudzinca, • právnickej osobe na adresu sídla zapísaného v obchodnom registri alebo inom verejnom registri. Osobitne sa upravuje doručovanie písomnosti „Upovedomenia o začatí exekúcie“, ktoré sa doručuje oprávnenému a povinnému do vlastných rúk. V súlade s § 49 Exekučného poriadku ak sa exekútorovi nepodarí upovedomenie o začatí exekúcie doručiť povinnému na adresu evidovanú v registri obyvateľov SR, je povinný urobiť všetky úkony potrebné pre zistenie skutočného pobytu povinného, a ak sa to nepodarí, požiada súd o zverejnenie oznámenia o upovedomení na webovej stránke príslušného súdu. Upovedomenie o začatí exekúcie sa považuje po 15 dňoch od zverejnenia oznámenia za doručené, a to aj vtedy, ak sa adresát o tom nedozvie.

Forma na predloženie evidencie dôchodkového poistenia

28. 4. 2016 Od 4. januára 2016 Sociálna poisťovňa umožňuje zamestnávateľom zasielať ELDP elektronicky prostredníctvom systému elektronických služieb Sociálnej poisťovne. Ide o novú elektronickú službu, ktorú zamestnávatelia môžu využívať, pričom elektronické zasielanie evidenčných listov dôchodkového poistenia zatiaľ nie povinnosť, ale možnosť.
Povinnosť zasielať elektronické evidenčné listy prostredníctvom SES určuje Sociálna poisťovňa s účinnosťou: • od 1. júla 2016 zamestnávateľom s počtom zamestnancov nad 20, • od 1. januára 2017 zamestnávateľom s počtom zamestnancov 20 a menej. Obdobie do 30. júna 2016, resp. do 31. decembra 2016 je prechodným obdobím, ktoré je na to, aby zamestnávatelia mohli plynulo a bez zbytočnej záťaže prejsť na elektronické zasielanie evidenčných listov dôchodkového poistenia. Do času, kým zamestnávatelia nezačnú využívať eELDP, môžu v prechodnom období zasielať evidenčné listy dôchodkového poistenia ešte papierovou formou.

Stredoškoláci zarábajú viac ako mnohí s ukončenou vysokou školou

31. 3. 2016 Výrazne vyššie mzdy ako rovesníci a nadpriemerná uplatniteľnosť na trhu práce. To čaká absolventov stredných škôl technických smerov. V porovnaní s mladými, ktorí skončia spoločensky alebo všeobecne zamerané odbory, sú na tom lepšie.
Mzdy stredoškolákov, ktorí absolvovali technické odbory v súčasnosti presahujú aj sumu 1000 eur mesačne v hrubom. Ich zárobky sú tak v mnohých prípadoch nielen nad priemernou mzdou na Slovensku, ale aj nad priemernou mzdou vysokoškolsky vzdelaných absolventov odborov, po ktorých je nižší dopyt na trhu práce. Napríklad vysokoškolskí absolventi dejín a teórie umenia, sociálnej práce, etnológie či muzeológie a ďalších majú výrazne nižšie mzdy. Napriek preukázateľne nadštandardným zárobkom si viac ako tretina žiakov na štúdium vyberie gymnázium alebo obchodnú akadémiu. Dôvodom je vidina následného pokračovania na vysokej škole a lepšieho potenciálu na trhu práce do budúcnosti. Približne dve tretiny gymnazistov a polovica absolventov obchodných akadémií pokračuje na vysoké školy.
zdroj: hnonline.sk
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Hermína
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner