Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

O manželstve a veciach s tým súvisiacich

Tanier, ktorý v návale zlosti hodíte po svojom manželskom partnerovi, rozbije vašu najmilšiu vec, ktorú ste si do manželstva priniesli.

Ženatý muž nemôže mať všetko – aj teplú večeru, aj vernú manželku.

Ak sa vám niečo zdá by byť príliš dobré na to, aby to mohla byť pravda, nemýlite sa.

(Murphyho zákonník)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Lož má ešte kratšie nohy ako krtko.

Čím je vo väčšom bezpečí ten, kto radí, tým jeho rada za menej stojí.

Ľudský strach z vecí rastie úmerne s ich neobvyklosťou.

(Murphyho zákony v bájkach)
Žiadna správa nie je iba dobrá

Ak sa v živote poriadne seknete, aspoň nebudú môcť povedať, že ste v živote nikdy nič poriadne neurobili.

Dnes je toľko informácií o všetkom, že už ničomu nerozumieme.

Ani tá najväčšia kopa poloprávd nikdy nedá celú pravdu.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Zákony života

Človek tým, že sa narodí, sa automaticky stáva hráčom v hre o život bez nádeje na víťazstvo či aspoň remízu.

Na každý problém už existuje riešenie. Akurát nikto nevie, na ktorý problém patrí ktoré riešenie.

Nie je isté, či je vesmír nekonečný. Isté je len to, že problémy koniec nemajú.

(Murphyho zákonník)
Ako si komplikovať život - II. večer

Keď sa veci nedaria, každá snaha o ich zlepšenie vedie len k horšiemu.

Každý zákazník sa snaží porušiť prevádzkové podmienky, uvedené v technickom popise.

Ľubovoľná chyba, urobená pri ľubovoľnej operácii pôsobí vždy v smere najväčších škôd.

(Murphyho zákony po poslednej novele)

Uplatnenie nároku na rodičovský príspevok

5. 6. 2023 Oprávnený zákonný zástupca si môže svoj nárok na rodičovský príspevok v prípade neúspešného umiestnenia dieťaťa do materskej školy uplatniť najneskôr do 31. júla roka, v ktorom podávala žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie.
Podľa § 59 ods. 4 druhá veta školského zákona sa žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie podáva v čase od 1. mája do 31. mája. Podľa § 59 ods. 7 druhá veta školského zákona o prijatí dieťaťa rozhodne riaditeľ školy do 30. júna, ktorý predchádza školskému roku, v ktorom sa má predprimárne vzdelávanie dieťaťa začať. Novela školského zákon tak ponechala zákonnému zástupcovi dostatočný čas na preukázanie nároku. Štátu zase necháva dostatočný čas na spracovanie žiadostí tak, aby mohol začať od septembra (času, kedy malo dieťa nastúpiť na predprimárne vzdelávanie) vyplácať príspevok.
Právna úprava pri určovaní nároku na príspevok počíta aj s posudzovaním dostupnosti materskej školy. Úmyslom predkladateľa novely zákona bolo ponechať posúdenie nároku na správnej úvahe. V praxi totiž môžu nastať situácie, že materská škola nebude priamo v mieste trvalého bydliska dieťaťa, no bude dostupná napr. prostredníctvom školského autobusu. V takom prípade bude o dostupnosti rozhodovať úrad práce sociálnych vecí a rodiny príslušný podľa § 5 ods. 1 zákona o rodičovskom príspevku.
K

Prílohy daňového priznania FO za rok 2017 typ A

31. 1. 2018 Tlačivo typ A nemá zapracované povinné prílohy, preto do počtu príloh uvádza daňovník tie, ktorými preukazuje údaje uvádzané v priznaní. Povinnou prílohou sú kópie dokladov preukazujúce výšku príjmov zo závislej činnosti plynúcich daňovníkovi zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí, zaplatené povinné poistné (aj zaplatené poistné v zahraničí rovnakého druhu), daňový bonus a výšku zrazených preddavkov na daň. Ak zamestnancovi bolo vykonané ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti a podáva daňové priznanie, doloží kópiu ročného zúčtovania preddavkov na daň s vyplnenou II. časťou tlačiva ročného zúčtovania.
Ak si daňový subjekt uplatňuje nárok na daňový bonus, predloží • doklad o oprávnenosti nároku na uplatnenie daňového bonusu na vyživované dieťa, ktorým sa preukazuje, že dieťa je vlastné (kópia rodného listu dieťaťa alebo výpisu z rodného listu), osvojené (kópia rozhodnutia príslušného orgánu o tom, že dieťa bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov) alebo sa jedná o dieťa druhého z manželov (kópia sobášneho listu) a • potvrdenie školy, že dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom (doklad sa priloží, ak dieťa už ukončilo povinnú školskú dochádzku) alebo • potvrdenie príslušného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa alebo • kópiu potvrdenia príslušného úradu o tom, že dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti sa považuje za vyživované a nemôže sa sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz. Tieto doklady nepredloží daňovník, ktorý v zdaňovacom období, za ktoré podáva daňové priznanie, takéto doklady predložil svojmu zamestnávateľovi a neuplatňuje si daňový bonus ani jeho pomernú časť podaním daňového priznania. Ak daňovník uvedie vo vyhlásení o poukázaní podielu zaplatenej dane, že spĺňa podmienky pre uplatnenie 3 % zo zaplatenej dane, priloží potvrdenie o výkone činnosti dobrovoľníka najmenej 40 hodín.

Dobrovoľné podanie daňového priznania FO za rok 2017

29. 1. 2018 Daňovník môže podať daňové priznanie, aj keď mu takáto povinnosť zo zákona nevyplýva.
Dobrovoľné podanie daňového priznania má význam pre daňovníka vtedy, ak zaplatený preddavok na daň alebo zrazená daň prevyšujú daň priznanú v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v dôsledku čoho môže žiadať vrátiť vzniknutý preplatok od daňového úradu. V súlade so zákonom o dani z príjmov daň neplatí daňovník, ktorý si neuplatňuje nárok na daňový bonus a jeho daňová povinnosť za zdaňovacie obdobie nepresiahla 17 eur alebo ktorý neuplatňuje nárok na daňový bonus a jeho celkové zdaniteľné príjmy nepresiahli za zdaňovacie obdobie roka 2017 sumu 1 901,67 eura. Pri aplikácii § 46a zákona o dani z príjmov sa uvedie v tlačive priznania daň vo výške nula. Toto ustanovenie sa využíva najmä u poberateľov dôchodkov, ktorí vzhľadom na výšku celoročného dôchodku nemajú nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a ich celoročné zdaniteľné príjmy nepresiahli sumu 1 901,67 eura. Ak mali v priebehu roka príjmy zo závislej činnosti, ktoré boli zdanené preddavkovým spôsobom, zrazené preddavky sa im vrátia. Tento postup sa vzťahuje aj na poberateľa - daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky v roku 2017 tvoril najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí. Daňoví nerezidenti SR, ktorí si uplatnia ustanovenie o minimálnej dani, vyplnia v tlačive priznania aj odd. „Údaje o daňovníkovi s obmedzenou daňovou povinnosťou (nerezidentovi)“. Dobrovoľné podanie daňového priznania prichádza do úvahy aj u daňovníka, ktorý dosiahol príjmy z vyplatenia (vrátenia) podielových listov obstaraných do 31. 12. 2003.

Kto nemá povinnosť podať daňové priznanie FO za rok 2017

29. 1. 2018 Tak ako v prípade právnickej osoby, tak aj v prípade fyzickej osoby, zákon vymedzuje výnimky, kedy daňovník nemá povinnosť podania daňového priznania.
Daňové priznanie zo zákona nie je povinný podať daňovník, ak má len príjmy • zo závislej činnosti a nie je povinný podať daňové priznanie podľa odseku 2 alebo • z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 a neuplatní postup podľa § 43 ods. 7 zákona alebo • ktoré poberá od zahraničného zastupiteľského úradu na území SR a je daňovníkom, ktorý požíva výsady a imunity podľa medzinárodného práva alebo • zo závislej činnosti plynúce zamestnancom Európskej únie alebo jej orgánov, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie • ktoré sú od dane oslobodené.

Výnimky pri podaní daňového priznania FO za rok 2017

26. 1. 2018 Daňové priznanie je povinný podať daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za rok 2017 nepresiahli sumu 1 901,67 eura, ale vykázal daňovú stratu.
Daňovú stratu je možné vykázať len z príjmov v § 6 ods. 1 a 2 (z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti). Daňové priznanie je podľa § 32 ods. 2 povinný podať daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie roka 2015 dosiahol iba príjmy zo závislej činnosti presahujúce sumu 1 901,67 eura, ak • mu plynuli od zamestnávateľa, ktorý nie je platiteľom dane a ani zahraničným platiteľom dane podľa § 48. Ak daňovníkovi vypláca príjmy zo závislej činnosti vykonávanej na území SR zamestnávateľ, ktorý nie je platiteľom dane ani zahraničným platiteľom dane, príjmy nie sú v priebehu zdaňovacieho obdobia zdaňované platiteľom dane podľa § 35 zákona, ale daňovník platí preddavky osobne podľa § 34 zákona. Po skončení zdaňovacieho obdobia je daňovník povinný podať daňové priznanie. • mu plynuli zo zdrojov v zahraničí a nejde o výnimky uvedené v § 32 ods. 4 zákona • mu plynuli príjmy, z ktorých nemožno zraziť preddavok na daň • nepožiadal zamestnávateľa v zákonnej lehote o vykonanie ročného zúčtovania, resp. požiadal, ale nepredložil v termíne potrebné doklady na jeho vykonanie • je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že mu bola vyplatená suma uplatnená ako nezdaniteľná časť základu dane, ktorou sú dobrovoľné príspevky na starobné dôchodkové sporenie a daňovník sa rozhodol ju vysporiadať v roku 2017. Ide o sumu vyplatenú podľa § 64a ods. 13 a § 123ae písm. b) z. č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ďalej len „zákon o starobnom dôchodkovom sporení“ (§ 11 ods. 9 zákona). • je povinný v zmysle § 11 ods. 13 zákona o dani z príjmov zvýšiť základ z dôvodu, že si uplatnil v predchádzajúcich rokoch (2014 – 2016) nezdaniteľnú časť základu dane na doplnkové dôchodkové sporenie, a následne mu bol vyplatený predčasný výber (§ 19 zákona č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ďalej len „zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení“) a rozhodol sa pre vysporiadanie v roku 2017. Daňové priznanie je podľa § 32 ods. 3 zákona povinný podať daňovník, ktorému za zdaňovacie obdobie roka 2017 vykonal zamestnávateľ ročné zúčtovanie preddavkov, ak v zdaňovacom období: • poberal príjmy len zo závislej činnosti od viacerých zamestnávateľov a zamestnávateľovi, ktorý mu vykonal ročné zúčtovanie, nepredložil požadované doklady od každého zamestnávateľa • poberal iné druhy zdaniteľných príjmov podľa § 6 až § 8 vrátane príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, pri ktorých daňovník uplatní postup podľa § 43 ods. 7 zákona
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Hermína
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner