Štátna pomoc je predĺžená o tri mesiace
21. 11. 2023
Informáciu o predĺžení štátnej pomoci do konca júna 2024 oznámila Európska komisia.
Európska komisia v pondelok oznámila, že predĺži uvoľnenie pravidiel štátnej pomoci o ďalšie tri mesiace, do konca júna 2024. To umožní členským štátom Európskej únie (EÚ) pomôcť firmám počas nadchádzajúcej zimy s vysokými cenami energií, ktoré zdraželi v dôsledku invázie Ruska na Ukrajinu a napätia na Blízkom východe. TASR o tom informuje na základe správ DPA a Reuters.
Exekutíva EÚ uvoľnila pravidlá štátnej pomoci v marci minulého roka po tom, ako tisíce firiem zasiahla vojna na Ukrajine. Uviedla pritom, že tento režim sa skončí v decembri 2023.
Uvoľnenie pravidiel umožnilo členským štátom poskytnúť pomoc firmám v čase, keď čelili mimoriadnemu šoku, povedal eurokomisár EÚ pre hospodársku súťaž Didier Reynders.
Pôvodné predĺženie malo byť len do marca
Začiatkom novembra Komisia naznačila, že uvoľnenie predĺži do marca 2024, ale v pondelok v najnovšom vyhlásení skonštatovala, že zohľadnila „spätnú väzbu od členských štátov“ a predĺži uvoľnenie pravidiel do konca júna 2024. „Umožní to členským štátom predĺžiť svoje podporné schémy a zabezpečiť, aby spoločnosti, ktoré zasiahla kríza, neboli odrezané od potrebnej pomoci v nadchádzajúcom zimnom vykurovacom období,“ uviedla Komisia vo vyhlásení.
Zmeny oznámené tento pondelok sa týkajú kompenzácie vysokých cien energií, ale aj niektorých širších aspektov, pričom sa zvýšili stropy pomoci pre poľnohospodárstvo, rybné hospodárstvo a ďalšie sektory.
Pomoc má striktne dané pravidlá
Predĺženie pomoci sa však nebude vzťahovať na podporu likvidity, ako sú štátne záruky a zvýhodnené úvery, ani na opatrenia zamerané na podporu znižovania dopytu po elektrine.
Po pondelkovom rozhodnutí môžu štáty EÚ poskytnúť pomoc až do výšky 2,25 milióna eur na firmu a kompenzácie dodatočných nákladov, ktoré priniesli vysoké ceny plynu a elektriny.
Výnimky platia do júna. Reynders pripomenul, že výnimky sa vždy navrhujú tak, aby boli časovo obmedzené.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Ak nebudete platiť dane, od januára vám môžu zadržať vodičský preukaz
3. 1. 2020
Má ísť o preventívne opatrenie motivujúce daňových dlžníkov k plneniu svojich povinností. Šoféri už môžu za svoje podlžnosti na daniach prísť o vodičské preukazy. Od 1. januára totiž nadobudla účinnosť novela daňového poriadku, ktorá zavádza novú formu daňovej exekúcie. Tou je práve zadržanie vodičského oprávnenia fyzickej osoby.
Má ísť o preventívne opatrenie motivujúce daňových dlžníkov k plneniu svojich povinností. Týkať sa má iba daňových dlžníkov, ktorými sú fyzické osoby, najmä podnikatelia živnostníci, a iné fyzické osoby, napríklad, pri dlhoch na miestnych daniach. Exekúcia sa nebude týkať profesionálnych vodičov, pre ktorých je vodičský preukaz predpokladom výkonu povolania. Zaujímavá otázka vzniká, čo v prípade, ak bude vodičský preukaz zadržaný a po istom čase napríklad súd rozhodne o nezákonnosti rozhodnutia správcu dane a zruší ho,“ konštatuje Rastislav Forgáč zo Slovenskej komory daňových poradcov (SKDP). Otázne v takom prípade podľa neho bude, či daňovému subjektu nevznikne nárok na náhradu škody, napríklad za používanie taxislužieb. Správca dane tak bude môcť zadržať vodičský preukaz len toho daňového dlžníka, ktorého príjmy nie sú priamo podmienené držbou vodičského preukazu. "To znamená, že ak ide o daňový subjekt, ktorý je napríklad vodičom autobusu, tomuto vodičský preukaz zadržaný nemôže byť, nakoľko je potrebný na výkon jeho povolania,“ uviedol k novele zákona rezort financií. Ak však ide o daňový subjekt, ktorý používa auto ako dopravný prostriedok na cestu do práce, exekúcia zadržaním vodičského preukazu sa bude môcť vykonať, pretože auto v tomto prípade nie je primárnou podmienkou na výkon jeho povolania. Ministerstvo pritom tvrdí, že toto opatrenie má mať predovšetkým preventívny charakter. "Dane sú dôležitý fiškálny nástroj politiky štátu, aby však bolo možné zabezpečiť riadne plnenie všetkých jeho funkcií, je potrebné dôsledné vyžadovanie ich platenia a následné vymáhanie,“ odôvodňovalo novelu ministerstvo financií.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
Sociálne balíčky, ktoré najviac ovplyvnia peňaženky
2. 1. 2020
Pár mesiacov pred voľbami sa v parlamente akoby roztrhlo vrece so sociálnymi opatreniami, ktorými sa politici snažili zapáčiť voličom. Aj preto sa začiatok roka 2020 nesie v znamení mnohých legislatívnych zmien. Tie pozitívne ovplyvňujú najmä dôchodcov, rodiny aj pracujúcich. HN prinášajú prehľad najdôležitejších predvolebných opatrení, ktoré začínajú platiť od prvého januára.
Minimálny dôchodok
Od začiatku tohto roka prichádza k viacerým zmenám pre penzistov. Najdôležitejšou z nich je stanovenie minimálneho dôchodku. Po novom stačí, aby človek odpracoval 30 rokov a automaticky získa penziu vo výške 334 eur. Bez ohľadu na to, akú sumu počas pracovného života zarábal. Uvedeným spôsobom sa likviduje princíp zásluhovosti. „Zavedenie minimálneho dôchodku je prvok, ktorý síce má solidárny rozmer, avšak systém deformuje. Musí existovať zásadný rozdiel medzi ľuďmi, ktorí celý život pracovali a do systému odvádzali viac a osobami, ktoré do verejných zdrojov prispievali oveľa menej,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Partners Investments Maroš Ovčarik. Navyše, tento návrh z dielne SNS spraví v rozpočte neplánovanú dieru. Aby Sociálna poisťovňa dokázala nové penzie vyplatiť ešte pred voľbami, zmenila ich výpočet. To však zároveň vyjde štát ešte drahšie – štátna poisťovňa bude potrebovať len v budúcom roku 150 miliónov eur navyše. Pôvodne sa rátalo s necelými sto miliónmi.
Sociálna poisťovňa finišuje s výplatou vianočného príspevku pre dôchodcov
20. 12. 2019
Príspevok automaticky dostali všetci tí, ktorí naň majú nárok. V týchto dňoch Sociálna poisťovňa končí s hromadnou výplatou vianočného príspevku. Dostalo ho približne 1 262 000 dôchodcov. Výplaty sa uskutočnili bez žiadosti a príspevok automaticky dostali všetci tí, ktorí naň majú nárok. Podľa informácií poisťovne dôchodcovia ho dostali s dôchodkom v ich decembrovom výplatnom termíne.
Niektorí dôchodcovia, o ktorých dôchodku sa ešte rozhoduje, môžu dostať vianočný príspevok aj v nasledujúcich týždňoch pri tzv. spätnom priznaní, ak im nárok na dôchodok vznikol aj za december 2019. V roku 2018 vyplatila Sociálna poisťovňa vianočný príspevok 1.179.494 poberateľom dôchodku. Tento rok sa rozšíril nárok na príspevok pre väčšiu skupinu poberateľov a zároveň bol aj vyšší. Dostali ho poberatelia starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, pozostalostných dôchodkov (vdovského, vdoveckého, sirotského), či sociálneho dôchodku, ktorých dôchodok dosiahol výšku najviac 658,50 eura mesačne a majú bydlisko na území Slovenskej republiky. Maximálna výška vianočného príspevku zároveň dosiahla dvojnásobok vlaňajšieho - až 200 eur. Získali ho tí, ktorí poberajú dôchodok nižší ako 210,20 eura mesačne.
(Zdroj: Ekonomika.sme.sk)
Transakcie týkajúce sa surovej ropy a minerálnych olejov
18. 12. 2019
Zákonom č. 369/2018 Z. z. sa s účinnosťou od 1. januára 2020 do zákona o DPH doplnilo oslobodenie od dane pre transakcie týkajúce sa surovej ropy a minerálnych olejov, čím sa umožnilo obchodovanie s uskladnenou surovou ropou, motorovou naftou a benzínom na medzinárodných burzách.
Takéto oslobodenie od dane obsahuje smernica Rady 2006/112/ES, ktorá umožňuje členským štátom zaviesť do svojej národnej legislatívy oslobodenie od dane pri transakciách spojených s medzinárodným obchodom. Ide predovšetkým o oslobodenie od dane dodávok tovarov, ktoré sú umiestnené v colných skladoch alebo iných skladoch.
Zákonom sa právna úprava týkajúca sa oslobodenia od dane dopĺňa o podrobné pravidlá, ktoré stanovujú povinnosti zdaniteľných osôb uskutočňujúcich dodávky predmetných tovarov a upravujú vznik daňovej povinnosti, určenie osoby povinnej platiť daň v prípadoch, keď sa pri uvedených tovaroch ukončia režimy a situácie, v ktorých sa uplatnilo oslobodenie od dane pri transakciách v colných skladoch, osobitných skladoch a daňových skladoch, a povinnosti prevádzkovateľov uvedených skladov.