Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

Murphyho postrehy

Keď sa šťastie unaví, sadne si aj na somára. Ale nie je radno sa na to spoliehať. Ukazuje sa, že šťastie má svinsky dobrú kondíciu.

V práci sa človek nemá naháňať. Veď nie je na love!

Práca nie je nákazlivá choroba. To, že pracujú iní, ešte neznamená, že musíš pracovať aj ty.

(Murphyho zrnká II)
Človek a život

Život má nechutný zvyk byť reálnym.

Ani tým, že sa budete brániť každej zmene, nezabránite zmene k najhoršiemu.

Murphy tvrdí, že spravodlivosti je väčšinou učinené za dosť - tri razy zo siedmich.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Kto sa chce učiť rýchlo, učí sa na vlastných chybách. Kto sa chce učiť bezpečne, učí sa na chybách iných.

To čo chceme, je vždy o pár centimentrov ďalej, ako dosiahneme.

Tí, ktorí sú prvý v rade, sú vždy aj prví na rane.

(Murphyho zákony v bájkach)
Nebo je v nebi

Keď si ťava rohy pýta, obyčajne príde o ucho. (Židovské príslovie)

Posledné slová slávnych sú dobre známe – a väčšinou nudné. Zato posledné dialógy bezvýznamných sú úplne neznáme – a zaujímavé.

Každý má takého boha akého si zaslúži. (Troyat)

(Zrnká úsmevu)
Hlúposti sa medze nekladú

Starého osla neprerobíš. Ani mladého somára neprerobíš. Napriek tomu sa každý každého snaží preinačiť na svoj obraz.

Ak sa veci majú pokaziť, tak sa pokazia nezávisle od miesta, kam ich schováme.

Veci, ktorých sa vzdáš, môžu byť použité proti tebe.

(Murphyho zákony v bájkach)

Sociálne poistenie a vdovský dôchodok

16. 11. 2022 Novela zákon o sociálnom poistení ustanovuje podmienky, po splnení ktorých má vdova nárok na výplatu vdovského dôchodku aj po uplynutí jedného roka od smrti manžela.
Sú to prípady, ak sa stará o nezaopatrené dieťa, je invalidná z dôvodu poklesu schopnosti pracovať o viac ako 70 %, vychovala aspoň tri deti, alebo vychovala dve deti, dovŕšila vek 52 rokov a vychovala dve deti alebo dovŕšila dôchodkový vek. Právna úprava teda zakotvuje určité zvýhodnenie pre vdovy a vdovcov, ktorí vychovali dve deti a ešte výraznejšie zvýhodnenie pre vdovy a vdovcov, ktorí vychovali tri a viac detí. Právna úprava však nezakotvuje žiadne zvýhodnenie pre vdovy, ktoré vychovali jedno dieťa, oproti tým, ktoré nevychovali žiadne dieťa. Právna úprava počíta s ponechaním zvýhodnenia v prípade vychovania dvoch detí, ako aj zvýhodnenia v prípade vychovania aspoň troch detí, avšak dopĺňa aj zvýhodnenie pre vdovy a vdovcov, ktorí vychovali aspoň jedno dieťa. V takýchto prípadoch by nárok na vdovský a analogicky na vdovecký vznikol dovŕšením veku 57 rokov.
K

Počet poberateľov podpory klesá

15. 11. 2010 Počet poberateľov nezamestnaneckej dávky klesá už šesť mesiacov po sebe , pričom septembri oproti marcovým štatistikám ich ubudlo 9602.
Podľa informácií Sociálnej poisťovne v 9. mesiaci 2010 bolo iba niečo viac ako 39 0000 Slovákov odkázaných na dávku v nezamestnanosti., čo je najmenej od marca 2009. Počet ľudí odkázaných na 6mesačnú podporu po strate zamestnania rástol takmer počas celého predchádzajúceho roka. Vrchol dosiahol v auguste s 63 495 poberateľmi.

Priemerný plat na Slovensku vzrástol

12. 11. 2010 Za uplynulé tri roky priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v slovenskej ekonomike vzrástla o 9 %, a to zo 753 eur na 823 eur.
Najvyšší medziročný prírastok priemernej mzdy, a to o desatinu, bol Košickom a Nitrianskom kraji, najmenší o 4 % v Trnavskom kraji. Najvyššie platy sú podľa prieskumu dlhodobo v krajoch na západe Slovenska. V Bratislavskom kraji dosahuje momentálne priemerná mzda 1 034 eur, v Prešovskom kraji 639 eur. Pri pohľade na vekovú štruktúru pracovníkov najlepšie zarábajú ľudia vo veku 25-34 rokov, ich priemerný plat je v tomto roku 902 eur.

Obamová komisia plánuje reformu daní

11. 11. 2010 Americká federálna vláda by mala podniknúť razantné reformy daňového systému a naštartovať postupné znižovanie výdavkov vrátane obmedzenia nákladov na dôchodky.
Konečnú správu má Obamová komisia predložiť do 1. decembra. Vedenie komisie napríklad navrhuje pri daniach elimináciu alebo obmedzenie populárnych daňových odpočtov na úroky z hypoték. V rámci zmien chce niektoré dane aj znížiť, najmä dane z firemných ziskov. Vedľa nižšieho rastu dôchodkov by seniori pocítili aj limity výdavkov na svoju zdravotnú starostlivosť v rámci čoraz drahšieho programu. Plán zrejme podporu v komisii nezíska.

Zamestnanosť v priemysle opäť rastie

10. 11. 2010 Po dvoch rokoch poklesu a stagnácie sa zamestnanosť v slovenskom priemysle v septembri 2010 znova zvýšila.
Pri porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vzrástla o 0,5 % na 482 387 osôb. Index zamestnanosti v priemysle klesal na Slovensku v medziročnom porovnaní neustále už od novembra 2008.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Hermína
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner