Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Nebo je v nebi

Keď si ťava rohy pýta, obyčajne príde o ucho. (Židovské príslovie)

Každý má takého boha akého si zaslúži. (Troyat)

O Bohu je známe, že je všemohúci a vševediaci. Napriek tomu sa nikdy nemieša do obchodov, ktoré robia medzi sebou smrteľníci. Zlé jazyky tvrdia, že preto, lebo raz sa už popálil.

(Zrnká úsmevu)
Murphyho zákonník

Čím vyššiu priemernú cestovnú rýchlosť má dopravný prostriedok, tým neskôr sa dostanete do cieľa cesty.

Ak necháme veciam voľný priebeh, dočkáme sa iba trapasu.

Keď veci dospejú od desiatich k piatim, cyklus sa začne opakovať.

(Murphyho zrnká II)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

O čo bezpečnejšie miesto, o to rýchlejšie vás oberú.

Nič nie je väčšie a silnejšie ako strach.

To čo chceme, je vždy o pár centimentrov ďalej, ako dosiahneme.

(Murphyho zákony v bájkach)
Aj koniec má svoj čas - posledný večer

Opakujúca sa kríza je dôkazom nedbalosti a lenivosti šéfa.

Krátke časové úseky, aj keď ich je veľký počet, sú nanič, pretože sa neustále začína od začiatku.

Transformovať krízu na rutinu sa dá tak, že krok za krokom zaznamenáme činnosť šéfa pri prekonávaní pôvodnej krízy a spracujeme ho do pracovného postupu.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Hlúposti sa medze nekladú

Prvý na rade je vždy ten, kto vytřča z radu.

Najľahšie sa daruje to, čo ti nepatrí. Ide o pradávnu obyčaj, ktorá dnes prežíva renesanciu, a ktorú niektorí dokonca zlepšili tak, že predávajú, čo im nepatrí.

Nič tak neškodí zdraviu, ako hlúpe nápady.

(Murphyho zákony v bájkach)

Slováci môžu žiadať o príspevok na zvýšenú splátku úveru

8. 1. 2024 Príspevok je stanovený na 75 % zo zvýšenia mesačnej splátky, a to maximálne v sume 150 eur. Občania môžu od utorka požiadať o príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie. Štát im každý mesiac na účet pošle 75 % zo zvýšenia ich splátky. Informovala o tom v utorok Marianna Šebová z tlačového a komunikačného oddelenia Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v súvislosti so zákonom, ktorý vstúpil do platnosti v tomto roku. „Systém je zatiaľ nastavený do roku 2027 s možnosťou pravidelného prehodnocovania pri zákone o štátnom rozpočte.
Predošlý rok sme pokryli daňovým bonusom," uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD). Ako dodala hovorkyňa, jeho samotnú výšku vypočíta konkrétna banka, v ktorej má občan uzatvorenú zmluvu o úvere na bývanie. Podmienkou je uzatvorenie tejto zmluvy pred 1. januárom 2024. Pokiaľ sa úroková sadzba zvýšila v predchádzajúcom roku, žiadosť o príspevok je možné podať od januára tohto roku. Ak sa úroková sadzba úveru na bývanie bude zvyšovať v priebehu tohto roka, žiadosť je možné podať až od kalendárneho mesiaca, keď k zvýšeniu úrokovej sadzby došlo.
ÚPSVaR upozornilo, že v prípade viacerých oprávnených osôb vzniká nárok na príspevok jednej z nich. Žiadosť je možné podávať si na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny osobne, poštou alebo elektronickým kvalifikovaným podpisom cez portál slovensko.sk. K žiadosti musí byť priložená kópia zmluvy o úvere.
Údaje o výške príspevku, splácaní úveru poskytnú úradom banky do desiateho dňa v mesiaci za predchádzajúci mesiac. Tak ako aj pri iných štátnych sociálnych dávkach budú úrady príspevok vyplácať mesiac pozadu. „Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny očakávajú zo začiatku nápor žiadostí, preto sa môže stať, že príspevok mu príde na jeho účet o niečo neskôr, ale bude mu doplatený aj spätne od mesiaca, v ktorom bola podaná žiadosť o príspevok," dodala hovorkyňa ÚPSVaR. Podmienkou poskytovania príspevku je aj pravidelné splácanie úveru na bývanie, pričom splátka musí byť uhradená do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom mala byť pôvodne zaplatená. Úrady preto budú na základe údajov z bánk kontrolovať mesačne aj plnenie tejto povinnosti.
„Na úradoch sme vyčlenili telefónne linky, kde klientom zamestnanci ochotne vysvetlia všetky podrobnosti, ktoré ich budú zaujímať. Rovnako sme zriadili aj špeciálnu e-mailovú adresu, a to uverovapomoc@upsvr.gov.sk, na ktorú môžu smerovať svoje otázky," uzavrel generálny riaditeľ a generálny tajomník služobného úradu ÚPSVaR Peter Ormandy.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Na Slovensku sa neočakáva dramatický pokles nezamestnanosti

26. 2. 2009 Aj keď v súčasnosti nikto nedokáže povedať, akým smerom a s akou intenzitou sa bude kríza uberať, dramatický vývoj nezamestnanosti sa na Slovensku neočakáva.
Situácia v súvislosti s hromadnými prepúšťaniami nie je taká hrozivá, ako sa pôvodne zdalo. Z avizovaných prepúšťani sa realizovala iba jedna pätina. Niektoré odvetvia na Slovensku, napríklad maloobchod alebo služby vykazujú dobré čísla. Vyhlásila to tajomníčka rezortu Ministerstva práce.
(Zdroj: HNONLINE)

Reálne mzdy by klesať nemali

25. 2. 2009 Aj napriek tomu, že Slovensko zasiahla vlna globálnych ekonomických problémov, reálne mzdy by klesať nemali. Skutočnosť, že reakcia miezd na pokles výroby je pomalšia ako sa očakávalo, ukázali čerstvé údaje za december. Medziročný rast sa opäť zanedbateľne zvýšil.
Predpovedať, čo sa bude diať so mzdami v tomto roku, je ťažšie ako bývalo v minulosti. Platí to o Slovensku aj o zahraničí. Na rozdiel od minulých rokov, keď platy určovala ziskovosť, produktivita a trh práce, teraz vstupujú do hry ďalšie faktory. Napríklad príkazy z materských firiem, potreba vytvárania zásob pre zníženú ochotu bánk pri financovaní biznisu či jednoduchá opatrnosť.
Personálne náklady sú oblasť, kde firmy hľadajú rezervy na prvom mieste. Prvá vec, ktorú začali firmy škrtať, sú benefity pre zamestnancov. Po rokoch zvyšovania počtu zamestnancov, ktorí majú nárok na rozličné prilepšenia, začali sa počty týchto zamestnancov znižovať. Najväčší bol pokles zamestnancov, ktorí dostávali ako benefit príspevok na doplnkové dôchodkové sporenie.  Obľúbenou položkou znižovania výdavkov sú aj výdavky na školenia a vzdelávanie, príspevky na kultúru či nápoje na pracovisku.
To, že rast miezd za december a január bude pokračovať, zatiaľ naznačuje medziročné porovnanie dát respondentov, ktorým sa sleduje vývoj v oblasti miezd. Podľa týchto údajov  sa priemerný hrubý mesačný plat na Slovensku v tomto období zvýšil o šesť percent. V porovnaní s Českou republikou je tento nárast nižší, tam podľa prieskumu mzdy rástli  o osem percent.
(Zdroj: TREND)

Opozícia radí dane znížiť, koalícia to odmieta

25. 2. 2009 Výška daní a odvodov je aj naďalej predmetom sporu medzi opozičnými a koaličnými politikmi.
Opozícia tvrdí, že výpadok z daní by vláda dokázala ušetriť, ak sa začne správať efektívne. Koalícia sa naopak domnieva, že zníženie príjmov štátu by spôsobilo problémy v zdravotníctve, školstve, sociálnej starostlivosti i v ďalších oblastiach odkázaných na prerozdeľovanie daní.
Predmetom sporu je aj druhý dôchodkový pilier. Koalícia argumentuje, že štát nemá dosť peňazí ani na to, aby vykryl deficit, ktorý vznikol jeho zriadením. V súčasnosti sa preto rokuje o znížení odvodov do druhého piliera. Opozícia namieta, že pôjde o krádež peňazí sporiteľov.
(Zdroj: SITA, WEBNOVINY)

Banky už zaznamenali znížený záujem o výmenu mincí

25. 2. 2009 Niektoré zo slovenských bánk už zaznamenali pokles objemu eurových mincí, ktoré si majú klienti záujem vymeniť, resp. vložiť na účet. Ide hlavne o menších vkladateľov, ktorí pravdepodobne čakajú na účinnosť novely zákona o bankách.
 Novela upravuje bezpoplatkové prijímanie bankoviek a mincí a po podpise prezidenta by mala platiť od začiatku marca.  V porovnaní s januárom sa celoplošne znížili hotovostné vklady v minciach približne o jednu tretinu. Národná banka Slovenska pripúšťa, že bezplatný vklad bankoviek a mincí, pre ňu môže znamenať aj zvýšený prísun hotovosti od bánk.
Banky však upozorňujú na skutočnosť, že množstvo mincí, ktoré chceli klienti počas prvého mesiaca vymeniť, bolo v januári vzhľadom na zavedenie novej meny výnimočné. Slovenská banková asociácia očakáva, že množstvo mincí v obehu sa časom prirodzene upraví a nadbytočná hotovosť sa z neho stiahne.  Najväčší nápor v januári spôsobili nielen tržby obchodníkov, ale aj vracajúce sa mince z nadmernej predzásoby.
Celkovo je možno skonštatovať, že momentálne je situácia s mincami stabilizovaná.
(Zdroj: SITA, 24hod)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Viktória
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner