Sladené nealkoholické nápoje budú podliehať novej dani
12. 9. 2024
Ide o konsolidačné opatrenie na zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu. Nový zákon schválila Národná rada (NR) SR. Nealkoholické nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami, či už pôjde o bežné balené nápoje, sirupy alebo energetické nápoje, budú od budúceho roka podliehať novej spotrebnej dani. Vyplýva to zo zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov, ktorý Národná rada (NR) SR definitívne schválila.
Nová daň bude mať charakter nepriamej dane zo spotreby a budú ju platiť do štátneho rozpočtu podnikateľské subjekty, ktoré uskutočňujú prvé dodanie nápoja v tuzemsku. Vyberať ju budú v cene tohto nápoja. „Navrhuje sa zdaňovať prvé dodanie sladeného nealkoholického nápoja v tuzemsku, nakoľko z možných alternatívnych riešení umožňuje tento systém najlepší možný spôsob zohľadnenia cash flow dotknutých platiteľov dane,“ priblížilo v dôvodovej správe Ministerstvo financií (MF) SR.
Rezort dodatočne z návrhu na novú daň vypustil sladené mliečne nápoje, jogurtové nápoje a nápoje na rastlinnej báze. Vypustil tiež zavedenie dane na koncentrované balené látky, ktoré majú charakter liečiva a ktoré sa predávajú napríklad v lekárňach, ako aj na výživové doplnky, ako napríklad voľnopredajné šumivé vitamínové tablety či proteínové nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami.
Naopak, poslanci pri hlasovaní schválili pozmeňujúci návrh z výborov, ktorým rozšírili zdanenie aj na sladené nealkoholické nápoje, ak obsahujú kávu, čaj alebo ich náhradu, a to aj v prípade, ak obsahujú mlieko alebo iné rastlinné alternatívy. Ide napríklad o balenú ľadovú kávu, kávový nápoj s obsahom rastlinnej náhrady mlieka, cereálny kávovinový nápoj či balený čaj s mliekom. Týka sa to aj ich koncentrovanej podoby, napríklad prášku a kapsuly.
Pre balený nápoj pripravený na konzumáciu, ktorý obsahuje pridaný cukor alebo sladidlo, bude sadzba dane 0,15 eura na liter. Energetické nápoje s vysokým obsahom kofeínu budú podliehať vyššej sadzbe 0,30 eura/liter. V prípade balenej koncentrovanej látky, ktorá si vyžaduje ďalšiu prípravu pridaním vody, mlieka, ľadu alebo oxidu uhličitého, bude sadzba 1,05 eura/liter alebo 4,30 eura/kilogram, podľa toho, v akej mernej jednotke sa nápoj dodáva.
Zákonodarcovia pozmeňujúcim návrhom zaviedli tiež osobitné zdanenie podnikateľov, ktorí by sa nadmerne predzásobili sladenými nápojmi ešte pred účinnosťou zákona, a teda by mohli dlhodobo predávať nezdanené nápoje. Týkať sa však bude iba tých, ktorí by vzhľadom na svoju veľkosť či postavenie mohli negatívne ovplyvňovať trh. „Vznik tejto mimoriadnej daňovej povinnosti bude potrebné určiť viacstupňovým testom, čím sa sleduje dodržanie princípu proporcionality,“ zdôraznili predkladatelia.
Rezort financií odhadol, že v roku 2025 by mala nová daň priniesť do rozpočtu viac ako 79 miliónov eur, následne 108 miliónov eur v roku 2026 a 110 miliónov eur v roku 2027.
Daň zo sladených nealkoholických nápojov predstavuje podľa MF štandardný fiškálny nástroj zavedený aj v rámci iných členských štátov Európskej únie a mnohých ďalších krajín sveta, ktorým je možné regulovať spotrebu negatívnych externalít. Zdanenie sladených nealkoholických nápojov odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Zákon bude účinný od 1. januára 2025.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Účtovnícke firmy vypracujú daňové priznanie „na počkanie“
10. 3. 2010
Ak si neviete dať rady s vypĺňaním daňového priznania, ešte stále máte šancu zveriť svoje „papiere“ účtovníkovi. Ceny služieb špecializovaných účtovníckych firiem sa rôznia podľa toho, či pôsobíte na trhu ako živnostník alebo obchodná spoločnosť.
U živnostníka je samotné vyplnenie daňového priznania rýchle. Podľa jednej z účtovníckych firiem ak príde SZČO a má k dispozícii všetky potrebné doklady, je to otázka prakticky jednej - dvoch hodín.
Zložitejšie je to pri právnických osobách. Na cenách za vedenie účtovníctva a spracovanie daňového priznania sa však dá dohodnúť. Všeobecne však platí, že cena závisí od rozsahu účtovných položiek, prípadne od výšky dohodnutého paušálu, ktorý sa pohybuje spravidla od sto do tristo eur.
Mnohí podnikatelia, ktorí si vypĺňajú daňové priznanie sami ,na kolene', zabúdajú na to, že ich povinnosťou je viesť účtovníctvo v zmysle účtovných postupov, kde vôbec nestačí len vyplniť jedno tlačivo. Zoznam všetkých certifikovaných účtovníkov je možné nájsť na stránke Slovenskej komory certifikovaných účtovníkov.
Dane si Slováci nechávajú na poslednú chvíľu
9. 3. 2010
Elektronické podpisy by mohli zmierniť návaly na úradoch. Daňové priznanie za minulý rok zatiaľ nepodala väčšina ľudí a firiem. Termín na jeho doručenie im uplynie koncom mesiaca. Tí, ktorí si splnenie tejto povinnosti nechávajú na poslednú chvíľu, sa tak návalom na daňových úradoch nevyhnú a tradične ich koncom marca zahltia tlačivami.
Rozšírenie elektronického podpisu medzi podnikateľmi by rady mohlo zmierniť.
Elektronický podpis umožňuje podanie daňového priznania cez internet. V minulom roku využilo túto možnosť asi 1000 firiem, tento rok by to mohlo byť až 19 000.
Do konca minulého týždňa tlačivá odovzdala asi štvrtina zamestnancov a len päť percent firiem. Podobne ako v minulosti aj koncom tohto marca daňové úrady predĺžia svoje stránkové hodiny.
Právnické osoby a daňové priznanie
8. 3. 2010
Právnické osoby majú novú možnosť správcovi dane oznámiť posunutie lehoty na podanie daňového priznania a v novej lehote aj daň zaplatiť.
Umožňuje im to minuloročná novela zákona o dani z príjmov. Tá s účinnosťou od začiatku tohto roka umožňuje firmám podať do 31. marca príslušnému daňovému úradu oznámenie, na základe ktorého sa táto lehota predĺži najviac o šesť kalendárnych mesiacov a to v prípade, ak sú súčasťou príjmov daňovníka aj príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí. V ostatných prípadoch sa lehota na podanie priznania môže predĺžiť najviac o tri mesiace.
Daňovník v konkurze alebo v likvidácii však tento postup využiť nemôže. Podľa informácií Daňového riaditeľstva SR daňovník v oznámení uvedie novú lehotu, ktorou môže byť iba koniec kalendárneho mesiaca a v tejto lehote je povinný podať daňové priznanie a daň aj zaplatiť.
Predpísanú formu oznámenie o predĺžení lehoty na posunutie termínu priznania daní pre právnické osoby nemá. Firmy môžu využiť jeho vzor, ktorý Daňové riaditeľstvo zverejnilo na svojej stránke. Ak oznámenie spĺňa podmienky podľa zákona o dani z príjmov, lehota sa predĺži automaticky. Daňovník musí podať oznámenie najneskôr do 31. marca. V oznámení musí uviesť novú lehotu na podanie daňového priznania za príslušné zdaňovacie obdobie v súlade so zákonom, v ktorej bude daň aj splatná. V prípade, ak má daňovník príjmy plynúce aj zo zdrojov v zahraničí, musí túto skutočnosť tiež uviesť v oznámení.
Ak je daňovník v konkurze alebo v likvidácii, musí podať žiadosť o predĺženie lehoty na podanie daňového priznania najneskôr 15 dní pred uplynutím zákonnej lehoty na jeho podanie, t. j. pred 31. marcom. Správca dane následne lehotu na podanie daňového priznania môže predĺžiť najviac o tri kalendárne mesiace, pričom proti rozhodnutiu o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania sa nemožno odvolať.
České banky hľadajú nové zbrane proti bankovým podvodníkom
8. 3. 2010
Banky svoje bankomaty vylepšujú aby ich ochránili pred tzv. skimmingom (skimming je metóda, ktorá spadá medzi podvody s platobnými kartami). Podvodníci v Česku zaútočili minulý rok asi na 50 bankomatov. Teraz české banky hľadajú nové zbrane. Bezpečnejšie prístroje pri obmene bankomatov tento rok plánujú nakúpiť Komerčná banka, Česká sporiteľňa, ČSOB, a UniCredit Bank.
Pomocou vylepšených nástavcov pre vstup karty a ďalším novým bezpečnostným softvérom majú nové bankomaty viac chrániť pre takzvaným skimmingom, pri ktorom sú údaje o kartách skopírované podvodníkmi počas vyberania peňazí.
Obavy sú namieste. Vlani prípady skimmingu postihli všetky významné české banky. Škody spôsobené skimmingom však banky klientom hradia v plnej výške.
Podľa bankárov sú v Česku proti skimmingu vybavené všetky bankomaty.