Registrácia tuzemských zdaniteľných osôb
20. 1. 2025
Z dôvodu povinnosti transpozície smernice (EÚ) 2020/285 v platnom znení do zákona o DPH bolo potrebné vykonať aj zmeny v procese registrácie tuzemských zdaniteľných osôb a zahraničných zdaniteľných osôb za platiteľa dane.
Tuzemská zdaniteľná osoba sa stane platiteľom dane prvým dňom kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom presiahla obrat 50 000 eur, ibaže by v prebiehajúcom kalendárnom roku presiahla obrat v tuzemsku 62 500 eur, kedy by sa stala platiteľom dane už týmto dodaním tovaru a služby, alebo by sa stala platiteľom dane skôr na základe ďalších zákonných skutočností. V tejto súvislosti je potrebné ešte upraviť práva a povinnosti platiteľov dane, ktorí si nesplnili zákonnú registračnú alebo oznamovaciu povinnosť. Z dôvodu transpozície smernice 2020/285 a v nadväznosti na nové znenie registračných ustanovení sa upravili aj niektoré ďalšie ustanovenia zákona o DPH, a súčasne, na základe požiadaviek vyplývajúcich z aplikačnej praxe, dochádza k ďalším úpravám zákona o DPH.
K
V nižšej dani z turizmu Slovensko zaostáva
11. 5. 2018
Desaťtisíce nových pracovných miest, modernizácie za milióny eur, ale aj zvyšovanie zisku podnikateľov v turizme. Toto všetko priniesla znížená sadzba dane z pridanej hodnoty pre cestovný ruch v okolitých štátoch Európskej únie. Slovenskí hotelieri v nej vidia len výhody, existujú však aj obavy.
Ešte minulý mesiac predstavil predseda parlamentu Andrej Danko nový zámer s turizmom na Slovensku. Strana totiž chce presadiť zníženie DPH pre ubytovacie služby na 10 percent a zaviesť cestovné šeky pre zamestnancov. „Ak by naozaj prišlo k zníženiu dane, služby sa zlepšia a zvýši sa ich rozsah aj kvalita, čím dokážeme prilákať viac domácich a zahraničných turistov,“ hovorí pre HN Marek Harbuľák, generálny manažér Zväzu hotelov a reštaurácií Slovenska.
Príplatky za nočnú a víkendovú prácu prinesú negatíva
4. 5. 2018
Po zvýšení príplatkov za prácu v noci a zavedení príplatkov za prácu v sobotu a nedeľu stúpnu podľa Zväzu obchodu (ZO) SR ceny v maloobchode. Na utorkovej tlačovej konferencii v Bratislave v rámci medzinárodnej konferencie Slovak Retail Summit to uviedol prezident ZO SR Martin Katriak.
Rast nákladov na mzdy v celom procese výroby produktov sa totiž podľa jeho slov zohľadní v cene. Napríklad pekár, ktorý si kúpil múku od niekoho za už upravenú cenu a k tomu započíta svoje zvýšené náklady, zdvihne nákupnú cenu výrobkov pre obchod. Následne si obchod ešte zohľadní svoje zvýšené náklady najmä po zohľadnení príplatkov za prácu počas víkendov. "Čiže to znamená zvýšenie cien," konštatoval Katriak. V súčasnosti je podľa neho ťažké povedať, o koľko tieto ceny stúpnu. "Podľa môjho názoru to môže znamenať zvýšenie cien u potravín o jedno až dve percentá," uviedol prezident ZO SR. Je to však len jeho odhad, pretože ešte nevie povedať, akú cenu bude mať výrobok, ktorý obchod kúpi od dodávateľa. Rast príplatkov za prácu v noci a počas sviatkov a tiež zavedenie príplatkov za prácu počas víkendov prináša novela Zákonníka práce od 1. mája tohto roku. Katriak predpokladá, že v nadväznosti na to by mohli v maloobchode stúpnuť ceny začiatkom leta tohto roku. Predstavitelia ZO SR zároveň zdôraznili problém, s ktorým sa dlhodobo trápia, a to je nedostatok kvalifikovaných zamestnancov v obchodoch. Aj v súvislosti s týmto problémom obchodníci avizovali, že uvažujú nad úpravou otváracích hodín v obchodoch.
Archivácia účtovných a daňových dokladov
2. 5. 2018
Účtovná jednotka je povinná zabezpečiť ochranu účtovnej dokumentácie proti strate, odcudzeniu, zničeniu alebo poškodeniu.
Účtovná jednotka je ďalej povinná zabezpečiť ochranu použitých technických prostriedkov, nosičov, informácií a programového vybavenia pred ich zneužitím, poškodením, zničením, neoprávnenými zásahmi do nich, neoprávneným prístupom k nim, stratou alebo odcudzením.
Doplnkové dôchodkové sporenie po novom
30. 4. 2018
Účelom novely zákona je predovšetkým úprava a doplnenie podmienok pre výkon činnosti doplnkovej dôchodkovej spoločnosti prebratím jednotlivých ustanovení smernice.
Najväčšie zmeny sa týkajú oblasti organizácie a riadenia doplnkovej dôchodkovej spoločnosti a oblasti informácií, ktoré má doplnková dôchodková spoločnosť poskytovať v predkontraktuálnej fáze, v období sporenia, ale aj v období pred dosiahnutím veku odchodu do dôchodku, resp. počas poberania dávky. Zavedením funkcie vnútorného auditu a prijatím a uplatňovaním zásad odmeňovania sa aj v sektore doplnkového dôchodkového sporenia začnú uplatňovať princípy, požiadavky a zásady, ktoré sa vzťahujú aj na iné inštitúcie vo finančnom sektore. Významný posun v informáciách, ktoré majú byť poskytované účastníkom predstavujú najmä zmeny vo výpise z osobného účtu, ktorý sa dopĺňa najmä o vek potrebný na splnenie podmienok na poberanie doplnkového starobného dôchodku a sumu odplát, nákladov a poplatkov, o ktoré sa znížila suma osobného účtu účastníka a poberateľa dávky. Účastník zároveň dostane aj odhad (v troch variantoch) výšky jeho dôchodkových úspor a dočasného doplnkového starobného dôchodku v čase, kedy má právo začať čerpať dôchodok. Z dôvodu uľahčenia organizácie zamestnaneckého dôchodkového zabezpečenia na úrovni Únie sa umožní doplnkovej dôchodkovej spoločnosti vykonať cezhraničný prevod doplnkového dôchodkového fondu (alebo jeho časti) do zamestnaneckej dôchodkovej spoločnosti resp. prijať majetok zo zamestnaneckej dôchodkovej spoločnosti alebo ich peňažný ekvivalent.
Zmeny, ktoré vyvolá novela, sa dotknú legislatívneho ukotvenia obdobia od vzniku zamestnania, počas ktorého zamestnávateľ nemusí platiť príspevky a poskytnutia poradenstva pri žiadosti o predčasný výber.