Prvá pomoc pomohla udržať množstvo pracovných miest
8. 4. 2022
Prvá pomoc bola úspešná, vďaka nej sa podarilo udržať množstvo pracovných miest. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva financií na základe výsledkov analýzy Inštitútu finančnej politiky a Útvaru hodnoty za peniaze .
Analýza hodnotila efektivitu Prvej pomoci poskytovanej štátom pre podnikateľov a firmy počas pandémie. Do systému Prvej pomoci bolo na Slovensku investovaných do decembra 2021 takmer 2,2 miliardy eur, z toho v prvej vlne pandémie 481 miliónov eur.
Najvyšší počet podporených firiem bol podľa rezortu financií zo sektorov obchod, priemysel, ubytovacie a stravovacie zariadenia. Z hodnotenia tiež vyplýva, že najefektívnejším nástrojom bol tzv. kurzarbeit. Táto forma pomoci bola najúčinnejšia pre menšie zatvorené prevádzky a pre veľké firmy nad 250 zamestnancov.
Príspevky zabránili prepúšťaniu najmä v prípade, ak boli poskytnuté čo najskôr a na dlhšiu dobu ako dva mesiace. "Firmy, ktoré dostali pomoc počas prvých dvoch mesiacov pandémie a poberali ju najmenej tri mesiace, prepúšťali pri všetkých opatreniach v priemere menej ako firmy, ktoré pomoc dostali neskôr a trvala kratšie. Vplyv opatrení na prepúšťanie klesá a stráca na význame, ak bola pomoc poskytnutá neskôr a na kratšie obdobie," priblížilo Ministerstvo financii.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Štát z úradnej moci zaregistroval pre daň z príjmu firmu Expedia
31. 7. 2018
Slovensko zaregistrovalo prvú digitálnu platformu pre účely dane z príjmov z úradnej moci. Finančnej správe to umožňuje novela zákona o dani z príjmov, ktorá sa od nového roka zamerala práve aj na poskytovateľov služieb prostredníctvom digitálnych platforiem.
Podľa Slovenskej komory daňových poradcov (SKDP) ide o spoločnosť Expedia Lodging Partner Services S?rl zo Švajčiarska, ktorá zastrešuje viacero portálov poskytujúcich služby súvisiace s cestovaním. okrem iných sú to Trivago, Expedia či Hotels.com. Od účinnosti novely zákona sa tak stala druhou spoločnosťou, ktorá na základe prijatých zmien bola na Slovensku zaregistrovaná pre účely dane z príjmov. Ďalšou je TPF group, s.r.o. z Českej republiky, ktorá sa však podľa informácií SKDP po oslovení finančnou správou mala zaregistrovať dobrovoľne. Táto firma prevádzkuje portál Slevoking zaoberajúci sa pobytmi aj na Slovensku.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
Danko sa vracia k znižovaniu DPH pre hotely
28. 7. 2018
Podporiť rozvoj cestovného ruchu na Slovensku znížením DPH na desať percent od 1. januára 2019 plánuje Slovenská národná strana (SNS). Má podľa nej ísť o systémový návrh na rozvoj regiónov v prospech celoslovenského sociálno-trhového hospodárstva. TASR o tom informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová.
SNS chce podľa jej slov pomôcť rozvoju cestovného ruchu na Slovensku „efektívnym spôsobom", ktorým by malo byť zníženie DPH už od 1. 1. 2019. „Tri percentá hrubého domáceho produktu (HDP) v podobe cestovného ruchu v našom štáte sú veľmi málo. Autá sa u nás nebudú vyrábať donekonečna, preto navrhujeme zníženie DPH na desať percent na ubytovanie ako jeden z prvých krokov," uviedol v tejto súvislosti predseda SNS Andrej Danko. Slovensko podľa SNS patrí do menšiny štátov v rámci Európskej únie (EÚ), ktoré vôbec takúto možnosť nevyužívajú, pričom takmer všetky štáty v EÚ podobné nástroje podpory domáceho cestovného ruchu majú. Opatrenie by malo podporiť rozvoj v mikroregiónoch a zvýšiť zamestnanosť, myslí si Danko. „Bude to opäť systémová a cielená podpora domáceho cestovného ruchu aj kúpeľníctva, rovnako sa zvýši prínos pre územné samosprávy," dodal predseda SNS, podľa ktorého by sa tak Slovensko prezentovalo ako krajina, kde sa oplatí dovolenkovať.
Nárok na daňový bonus
27. 7. 2018
Pre uplatnenie daňového bonusu sú ustanovené dve základné podmienky:
- splnenie podmienky vyživovaného dieťaťa a
- dosiahnutie minimálnych príjmov daňovníkom, ktorý si uplatňuje daňový bonus.
U zamestnancov možno daňový bonus uplatniť už v priebehu roka. Podľa § 35 ods. 5 zákona o dani z príjmov zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, zníži preddavok na daň o sumu daňového bonusu zamestnancovi, ktorý u neho podal vyhlásenie podľa § 36 ods. 6 zákona, ak úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti vyplatených týmto zamestnávateľom v príslušnom kalendárnom mesiaci je u tohto zamestnanca aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy.
Na uplatnenie daňového bonusu v jednotlivých mesiacoch roku 2018 je potrebná výška zdaniteľných príjmov aspoň 240 eur. Zamestnávateľ prihliadne na daňový bonus, ak zamestnanec podpíše vyhlásenie do konca mesiaca, v ktorom nastúpil do zamestnania, a každoročne do konca januára alebo v priebehu zdaňovacieho obdobia.
Ak príjmy zamestnanca nedosiahli za niektoré kalendárne mesiace aspoň vyššie uvedenú sumu, môže si uplatniť zostávajúcu časť daňového bonusu do ročnej výšky pri ročnom zúčtovaní preddavkov alebo pri podaní daňového priznania. Podmienkou uplatnenia daňového bonusu v ročnej výške je za rok 2018 dosiahnutie zdaniteľných príjmov v § 5 aspoň vo výške 2 880 eur. Ak zamestnanec podmienku ročnej výšky príjmov nesplnil a zamestnávateľ mu v niektorých mesiacoch roka oprávnene priznal daňový bonus, vyplatený daňový bonus zamestnancovi zostáva.
V roku 2018 je mesačná výška daňového bonusu na jedno vyživované dieťa 21,56 eura a ročná výška 258,72 eura.
Predčasný starobný dôchodok
27. 7. 2018
Je dôchodková dávka, ktorá sa poskytuje zo starobného poistenia, jej účelom je zabezpečiť poistencovi príjem v starobe, o predčasný dôchodok však môže občan požiadať len vtedy, ak spĺňa podmienky na ich poskytnutie.
Nárok na predčasný starobný dôchodok má poistenec, ak získal najmenej 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia, chýbajú mu najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku a suma predčasného starobného dôchodku ku dňu, od ktorého požiadal o jeho priznanie, je vyššia ako 1,2 násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu. Nárok na predčasný starobný dôchodok vzniká najskôr odo dňa spísania žiadosti o predčasný starobný dôchodok, pričom ku dňu, od ktorého žiada priznanie do dovŕšenia dôchodkového veku nesmú chýbať viac ako dva roky.
Konanie o priznanie predčasného starobného dôchodku sa začína na základe písomnej žiadosti fyzickej osoby - žiadateľa, ktorá si uplatňuje nárok na dôchodok a nárok na jeho výplatu. Žiadateľ je povinný preukázať skutočnosti, rozhodujúce na nárok na predčasný starobný dôchodok a jeho výplatu spôsobom, určeným Sociálnou poisťovňou. Ak má žiadateľ z dôvodu dočasnej pracovnej neschopnosti nárok na nemocenské alebo nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, o priznanie predčasného starobného dôchodku je vhodné požiadať až vtedy, keď už je známy deň zániku nároku na uvedené dávky, pretože bez určenia tohto dňa, nie je možné určiť deň priznania a sumu dôchodku, a tým ani rozhodnúť o priznaní dôchodku.
Suma predčasného starobného dôchodku ku dňu vzniku nároku na jeho výplatu sa určí tak, že najprv sa vypočíta plná suma dôchodku, ktorá sa zníži o 0,5 % za každých začatých 30 dní obdobia od vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku.
Pri znižovaní sumy dôchodku sa prihliada aj na zostatky dní, ktoré sú kratšie ako 30 dní, to znamená, že dôchodok sa znižuje aj za menej ako 30 dní. Za 365 dní sa suma dôchodku zníži o 6,5 %. Ak poistenec požiada o predčasný dôchodok, v najskoršom možnom termíne pred získaním nároku na starobný dôchodok, príde o 12,5 %.
Poistencovi, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok, zaniká nárok na starobný dôchodok a predčasný starobný dôchodok sa v deň dovŕšenia dôchodkového veku poistenca považuje za starobný dôchodok.