Prestup sporiteľov
18. 11. 2022
Zákon č. 677/2006 Z. z. zaviedol opatrenie, ktoré malo zabrániť neodôvodneným a nesprávne motivovaným prestupom sporiteľov z jednej dôchodkovej správcovskej spoločnosti do inej dôchodkovej správcovskej spoločnosti – tzv. akceptačný list, ktorý vydáva Sociálna poisťovňa a v určitých prípadoch je jeho vydanie aj spoplatnené.
Táto bariéra (administratívno-finančná) mala slúžiť na stabilizáciu systému starobného dôchodkového sporenia najmä v čase, kedy bola situácia v oblasti finančného sprostredkovania a poradenstva pomerne turbulentná. Spoločne s týmto opatrením sa zaviedlo aj obmedzenie celkových výdavkov dôchodkovej správcovskej spoločnosti a výdavkov fyzických osôb a právnických osôb vynaložených v prospech dôchodkovej správcovskej spoločnosti v súvislosti s uzatvorením zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení. V roku 2006 dosiahol počet zrealizovaných prestupov v II. pilieri takmer 150 tis., po zavedení opatrenia klesol hneď nasledujúci rok na menej ako 2 tis. prestupov za rok. Následne sa počet prestupov kontinuálne zvyšoval, v posledných rokoch sa prestupy ustálili na počte okolo 40 tis. prestupov za rok. Dosiahnutý efekt tohto opatrenia je síce nespochybniteľný, keďže ale ide z podstaty o problematiku a potrebu regulácie v oblasti finančného sprostredkovania a poradenstva (v prostredí mimo Sociálnej poisťovne), zrušili sa úlohy a povinnosti Sociálnej poisťovne v súvislosti s vydávaním akceptačných listov. Súčasne sa však ustanovilo vytvorenie inej bariéry, a to úpravou existujúceho opatrenia limitujúceho výdavky dôchodkovej správcovskej spoločnosti na uzatvorenie jednej zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení. Dôchodková správcovská spoločnosť, resp. fyzické a právnické osoby konajúce pri získavaní klientov v jej prospech, nebudú môcť vyplácať províziu (poskytnúť iný prospech) finančnému sprostredkovateľovi za získanie klienta od inej dôchodkovej správcovskej spoločnosti.
K
Posledné týždne na dane
26. 6. 2017
Pre takmer 170 000 ľudí a firiem zostávajú posledné dva týždne na podanie daňového priznania. Trojmesačný odklad uplynie práve 30. júna. Daňové priznanie je treba nie len podať, ale daň aj zaplatiť.
Možnosť odložiť si daňové priznanie tento rok využilo takmer 200 000 daňovníkov. Mesačný posun (do konca apríla) oznámilo cca 3 600 daňovníkov, dvojmesačný odklad do 31. mája si zvolilo 3 500 daňovníkov.
Najdlhší možný odklad v prípade príjmov len zo Slovenska využilo cca 169 000 daňovníkov, ktorí si odložili podanie daňového priznania na koniec júna. Pre nich začínajú plynúť posledné dva týždne na podanie daňového priznania na daň z príjmov za rok 2016. Pripomíname, že odložený termín podania daňového priznania je zároveň termínom na zaplatenie dane. Taktiež spolu s podaním daňového priznania je do konca mesiaca možnosť poukázať vybranej neziskovej organizácií 2% (3%) z daní. Zoznam uchádzačov nájdete na portály finančnej správa v časti Zoznam prijímateľov z NK SR [nové okno]
Základné údaje sú dostupné na webe finančnej správy v časti Daň z príjmov [nové okno]
Informácie tiež poskytuje call centrum, ktoré je pre verejnosť dostupné v pracovných dňoch v čase od 8,00 – 16,00 hod. Odporúčame daňovníkom v prípade potreby konzultácie volať čím skôr, nakoľko posledné dni pred termínom sa stáva, že sú naši operátori plne vyťažení.
Viac ako 18 500 daňovníkov si predĺžilo lehotu až do septembra, keďže majú príjmy zo zahraničia.
Všeobecná zdravotná poisťovňa od júla zvýši platby za ošetrovateľské výkony.
15. 6. 2017
Ročne pôjde o sumu asi dva milióny eur. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zvýši od júla ceny za výkony v agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS) a mobilných hospicoch o 25 percent a v zariadeniach sociálnych služieb o 26 percent.
.„Plošné zvýšenie platieb za ošetrovateľské výkony sa týka všetkých 166 ADOS, deviatich mobilných hospicov a 12 zariadení sociálnych služieb, s ktorými má VšZP zmluvu.Ak intenzívne hľadáme cesty, ako čo najefektívnejšie využiť existujúce zdroje verejného zdravotného poistenia, toto je jedna z možností a príležitostí, ktoré sme využili,“ uviedol generálny riaditeľ VšZP Miroslav Kočan.
Občania colné preclievanie zvládajú
14. 6. 2017
Občania sa pred viac ako mesiacom pripojili k elektronickému preclievaniu. Nevyhnutnosťou je mať kvalifikovaný elektronický podpis (KEP) a byť zaregistrovaný. Za kupujúceho môže celý proces vybaviť aj prepravca.
Od mája sa zmenili podmienky pre colné konanie v dovoze pre občanov. Ak si občan objedná tovar pre vlastnú potrebu:
• z tretej krajiny,
• v hodnote nad 22 eur,
• prostredníctvom súkromnej kuriérskej spoločnosti,
colné konanie vykonáva už len elektronicky.
Za máj prišlo do systému elektronického dovozu (eDovoz) viac ako 18 200 zásielok na preclenie a registráciu zvládlo aj 6 fyzických osôb nepodnikateľov. Tie spolu podali 10 colných vyhlásení, pričom polovica zo zásielok je už v rukách majiteľov. Celkovo sme na colných platbách vybrali 170 000 000 eur. V prípade, ak občan nebude chcieť elektronické colné konanie absolvovať sám, môže to za neho urobiť súkromný prepravca, ktorý mu doručuje zásielku. Prepravcovia si na novinku zvykli za pár dní, čo potvrdzujú aj reakcie špedičných firiem: „Všetci sme si museli zvyknúť na iný postup, ale teraz sa s nim pracuje o veľa lepšie a efektívnejšie. Chcem ešte podotknúť že takto už pracujú všetky krajiny EÚ, a ak sa postupne zavedie aj centralizované colné konanie, tak najmä spoločnosti dovážajúci väčšie objemy ocenia, že ušetria nielen čas strávený na colnici ale aj finančné prostriedky na prejazdoch na colnicu a pod.“ „Aj keď systém nie je jednoduchý a pre tých, čo s ním nepracujú môže pôsobiť veľmi zložito, napriek tomu má mnohé výhody, ktoré oceňujú naši klienti a zároveň aj my. Systém sa postupne zdokonaľuje, nakoľko colné konanie nie je len o prepustení tovaru do voľného obehu. Z nášho pohľadu je colné konanie rýchlejšie a zároveň je aj efektívnejšia komunikácia s colným úradom podávaním elektronických správ.“ „To že podávanie elektronického colného konania nie je jednoduché? Ani nikdy nebolo. Ja robím deklarantku 16 rokov a nikdy to jednoduché nebolo, ani za čias papierovej formy. Neviem kto prišiel práve k takémuto názoru. To, že to niekto spravil za dotyčnú osobu je druhá vec, teraz táto zodpovednosť za dovoz tovaru z tretích krajín prešla na fyzické osoby. Rýchlosť colného konania, z 3 až 48 hodín, čo trvalo pred vstupom do EÚ, je to skrátené na 40 min. Pre nás je to prínos, zrýchlenie, prehľadnosť, zásielka sa nestratí po ceste, vieme sledovať, či zákazník je konkurencie schopný, či si platí pohľadávky na čas. Nemusíme chodiť na colnice, kde spadá klient, vieme ich precliť na ľubovolnej colnici, lebo je to prepojené. Vieme zistiť predpokladaný príchod zásielky, je zdržanie na ceste, klienta vieme informovať prečo sa zásielka niekde zdržala.“
Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Poslaním FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac ako 2,5 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu.
Ministerstvo financií pripravuje zmeny spotrebných daní
13. 6. 2017
Daň pri benzíne a nafte sa zvýši. Ide o prípady, keď nebudú obsahovať pridané biopalivo.
Sadzby spotrebných daní pri motorovom benzíne a nafte sa majú upraviť. Vyplýva to z novely zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja, ktorú Ministerstvo financií (MF) SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.Cieľom návrhu zákona je zaviesť jednu základnú sadzbu dane na motorový benzín a motorovú naftu. Taktiež sa má zaviesť daňovo zvýhodnená sadzba dane na benzín a naftu, ak obsahujú požadovaný objem biopaliva a bude spĺňať kritériá trvalej udržateľnosti.
"Osoba, ktorá uvedie do daňového voľného obehu motorový benzín a plynový olej s požadovaným objemom biopaliva v zmesi a primiešané biopalivá budú spĺňať kritériá trvalej udržateľnosti, si bude môcť uplatniť zníženú sadzbu dane," priblížil rezort financií s tým, že takéto daňové zvýhodnenie je považované za štátnu pomoc, bude potrebné notifikovanie tejto pomoci Európskou komisiou.
Brusel chce skvalitniť ovzdušie. Zakážu jazdiť na dvadsaťročných autách Benzín, ktorý nebude obsahovať pridané biopalivo, sa má podľa novely zákona po novom od 1. januára budúceho roka zdaňovať sadzbou 554 eur na tisíc litrov oproti súčasnej sadzbe 550,52 eura. Základná sadzba spotrebnej dane pre motorovú naftu bez biopaliva má vzrásť zo súčasných 386,40 eura na tisíc litrov na 394 eur.
Novela zákona definuje aj zvýhodnené sadzby, ak budú pohonné látky obsahovať bioetanolovú zložku. Pri benzíne MF SR navrhuje znížiť sadzbu na 514 eur na tisíc litrov a pri nafte má byť na úrovni 368 eur.
Ďalšia automobilka má emisný problém. Fiat mal v USA porušovať normy Právna norma zároveň definuje podiely týchto zložiek, ktoré majú pohonné látky obsahovať. Zvýhodnená sadzba dane na benzín sa bude môcť uplatniť, ak bude bioetanolová zložka viac ako 5,9 percent, od roku 2019 sa má zvýšiť na 6,2 percent a od roku 2020 má stúpnuť na 7,4 percent, ale bude musieť obsahovať aj polpercentnú zložku pokročilého biopaliva.
Pri nafte novela zákona definuje zvýhodnenú sadzbu v prípade biodiesla v objeme 6,9 percent, alebo v prípade podielu 6,4 percent, ak sa zároveň použije minimálne 0,5 percent pokročilého biopaliva.
Doložka k novele zákona sa zaoberá aj možnými vplyvmi zvýšenia sadzby dane na domácnosti, a to v prípade možného zdraženia pohonných látok.
Rezort financií však neočakáva žiadny negatívny vplyv na domácnosti.
"Daňovo zvýhodnená sadzba dane na motorový benzín a naftu tvorí približne 98 percent pohonných látok uvedených na slovenský trh, pričom v prípade benzínu sa znížená sadzba oproti tej súčasnej navrhuje znížiť," uviedlo ministerstvo. Podľa MF SR je cieľom zvýšenia sadzby dane motivovať subjekty, ktoré uvádzajú pohonné látky na trh, aby pridávali požadované množstvo biopaliva do benzínov.