Preddavky na daň z MV
15. 9. 2023
Niektorí z daňovníkov sa s daňou z motorových vozidiel stretávajú aj počas roka, a to ak majú povinnosť platiť preddavky na daň, teda ak je splnená podmienka dosiahnutia ustanovenej sumy predpokladanej dane, z ktorej sa tieto preddavky na daň počítajú.
Dôležitým je správny výpočet predpokladanej dane, z ktorej sa následne prepočítajú preddavky na daň. Výpočet predpokladanej dane je zákonom č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z.n.p. (ďalej len „zákon o dani z motorových vozidiel“) priamo ustanovený v § 10 ods. 2, a to spôsobom jej zadefinovania ako súčtu ročnej sadzby dane upravenej podľa § 7 za každé vozidlo, ktoré je predmetom dane k 1. januáru zdaňovacieho obdobia a nie je oslobodené od dane podľa § 4 ods. 1 písm. b) až d).
Predpokladaná daň teda zahŕňa každé vozidlo, ktoré je predmetom dane k 1. januáru zdaňovacieho obdobia (na ktoré sa majú preddavky na daň platiť) a nie je od dane oslobodené podľa § 4 ods. 1 písm. b) až d). Znamená to, že ak sa vozidlo používalo v predchádzajúcom zdaňovacom období a nezanikla daňová povinnosť pri tomto vozidle, teda bude sa používať na podnikanie naďalej, ročná sadzba dane za takéto vozidlo sa započíta do predpokladanej dane. Ročná sadzba dane z prílohy č. 1 a č. 1a k zákonu o dani z motorových vozidiel sa na účel započítania do predpokladanej dane podľa § 7 zákona o dani z motorových vozidiel upravuje a to pre každé vozidlo, ktoré spĺňa podmienku predmetu dane k 1. januáru zdaňovacieho obdobia, na ktoré sa majú preddavky na daň platiť. Znamená to teda, že každá jedna ročná sadzba dane, ktorá sa započítava do predpokladanej dane, sa musí „podrobiť“ úprave buď:
• v závislosti na veku vozidla - spôsobom zníženia ročnej sadzby dane alebo ponechania ročnej sadzby dane takej, aká reálne zodpovedá základu dane, alebo aj zvýšenia ročnej sadzby dane) a následne sa ešte, ak ide o motorové vozidlo, ktoré je hybridným motorovým vozidlom alebo vozidlom s pohonom na stlačený zemný plyn (CNG), skvapalnený zemný plyn (LNG) alebo vodík, zníži už táto upravená ročná sadzba dane o 50%,
• bez závislosti na veku vozidla - v prípade vozidiel kategórie O4 znížením o 60% paušálne.
Predpokladaná daň nezahŕňa ročné sadzby dane za tie vozidlá, ktoré spĺňajú podmienku oslobodenia od dane, ako už bolo uvedené podľa § 4 ods. 1 písm. b) až d); t. j. za tie vozidlá, ktoré slúžia zákonom vymedzenému účelu (zabezpečuje sa nimi ochrana ľudského zdravia alebo majetku, poskytuje sa nimi osobná pravidelná doprava vo verejnom záujme alebo sa tieto vozidlá využívajú výhradne v poľnohospodárskej výrobe a v lesnej výrobe). Ročné sadzby dane za tieto vozidlá, ktoré sú zo zákona o dani z motorových vozidiel oslobodené od dane, na základe tohto presného vyšpecifikovania, nie sú súčasťou predpokladanej dane. Na to, aby to tak skutočne bolo, je potrebné špecifikovať, či tieto vozidlá, okrem toho, že sú predmetom dane k 1. januáru toho zdaňovacieho obdobia, na ktoré sa majú preddavky na daň platiť, sú používané skutočne na tú úlohu, pre ktorú sú zo zákona oslobodené od dane. Vypočítaná suma predpokladanej dane, z ktorej sa následne vypočítavajú preddavky na daň, je súčasťou podaného daňového priznania za príslušné zdaňovacie obdobie a uvádza sa na r. 40 v IV. oddiele daňového priznania v kolónke s názvom „predpokladaná daň“. Z jedného podaného daňového priznania je teda možné „vyčítať“ nielen daňovú povinnosť za príslušné zdaňovacie obdobie ale aj predpokladanú daň na „budúce“ zdaňovacie obdobie, z ktorej vyplýva (ne)povinnosť platenia preddavkov na daň. Povinnosť platiť preddavky na daň vzniká vždy, ak je predpokladaná daň vyššia ako 700 €.
S
(Zdroj: *)
Rast HDP bude nižší, než naznačovali odhady
30. 9. 2019
Analytici komerčných bánk na Slovensku zhoršili odhad rastu slovenskej ekonomiky pre tento a výraznejšie aj pre budúci rok. Rast hrubého domáceho produktu (HDP) v stálych cenách by mal ku koncu tohto roka spomaliť na 2,6 percenta, zatiaľ čo ešte začiatkom roka odhadovali analytici 4,3-percentný rast. Ukázal to najnovší septembrový prieskum Národnej banky Slovenska.
Oproti augustu 2019 analytici zhoršili odhad rastu na tento rok o 0,2 percentuálneho bodu (p. b.). V budúcom roku by sa mal rast HDP v stálych cenách spomaliť na 2,3 percenta, pričom medzimesačne zhoršili odhad o 0,4 p. b. Nezamestnanosť by mala v tomto roku podľa analytikov dosiahnuť úroveň 5,8 percenta, jej odhad oproti augustu nezmenili. Nominálne mzdy by mali zrýchliť tempo rastu na 7,1 percenta a miera zamestnanosti by ku koncu tohto roka podľa analytikov mohla byť na úrovni 1,1 percenta. Analytici sa pozreli aj na vývoj inflácie na Slovensku. Tá by podľa nich v tomto roku mala dosiahnuť 2,6 percenta a jadrová inflácia by mala byť na úrovni 2,4 percenta. Spomalenie rastu ekonomiky v tomto roku potvrdzujú aj štatistiky.
Štát si spočítal znížovanie daní. Je bez 300 miliónov
27. 9. 2019
Potvrdili sa naše obavy. Situácia je vážna. Tieto slová zvolil minister financií Ladislav Kamenický po tom, čo jeho rezort zverejnil najnovšiu daňovú prognózu. Z nej vyplýva, že štátu bude v budúcom roku chýbať 700 miliónov eur.
Ministerstvo pritom v týchto dňoch finalizuje zákon roka – budúcoročný rozpočet. A výpadok bude znamenať, že vláde sa zrejme nepodarí hospodáriť s rozpočtovým prebytkom, ako si pôvodne naplánovala. Znamená to, že výdavky budú vyššie než príjmy, ktoré prídu do štátnej kasy.
Štát „odviaže“ príplatky od minimálnej mzdy
23. 9. 2019
Sme jedinou krajinou v Európskej únii, kde minimálna mzda nadväzuje na všetky stupne náročnosti a na príplatky v enormnej výške. Aj takéto slová adresovali zástupcovia zamestnávateľských zväzov a priemyselníkov v liste, ktorý poslali premiérovi Petrovi Pellegrinimu.
Ten sa s predstaviteľmi zväzov stretol minulý týždeň a prisľúbil im, že štát pripraví opatrenia, ktoré im pomôžu „prežiť“ nasledujúce obdobie spomaľovania hospodárskeho rastu. Už nasledujúci deň rezort hospodárstva predstavil akčný plán na podporu podnikateľského sektora, predovšetkým slovenského priemyslu. Obsahuje 42 opatrení a najkonkrétnejšie z nich je práve to, ktoré sa týka minimálnej mzdy. Akčný plán sľubuje, že od najnižšieho platu „odpojí“ rôzne príplatky. Napríklad za prácu v noci či cez víkend.
Zníži sa daň na potraviny
20. 9. 2019
Na vybrané potraviny sa zníži daň z pridanej hodnoty (DPH) na desať percent. Zahŕňa to napríklad zdravé mliečne výrobky, prevažnú časť ovocia a zeleniny mierneho pásma, med či chlieb. Plénum vo štvrtok schválilo návrh zákona o DPH z dielne koaličnej SNS spolu s pozmeňujúcim návrhom poslankyne Evy Antošovej (SNS).
Okruh potravín, na ktoré platí nižšia DPH, sa zúžil, ako navrhovala Antošová. Týmto krokom sa podľa jej slov zníži dosah opatrenia na štátny rozpočet, ktorý tak predstavuje 65 miliónov eur. V súčasnosti Slovensko uplatňuje spomínanú nižšiu sadzbu DPH okrem iného na mäso, mlieko, maslo, chlieb, lieky a vybrané zdravotnícke pomôcky, ako aj na ubytovacie služby. Skôr v tomto týždni parlament zmenou zákona znížil DPH aj na denníky. SNS pôvodne navrhovala zaradiť do nižšej DPH všetky potraviny s výnimkou napríklad nápojov a cukroviniek. Predlohu ale s ohľadom na dopad na štátny rozpočet upravila.