Preddavky na daň z MV
15. 9. 2023
Niektorí z daňovníkov sa s daňou z motorových vozidiel stretávajú aj počas roka, a to ak majú povinnosť platiť preddavky na daň, teda ak je splnená podmienka dosiahnutia ustanovenej sumy predpokladanej dane, z ktorej sa tieto preddavky na daň počítajú.
Dôležitým je správny výpočet predpokladanej dane, z ktorej sa následne prepočítajú preddavky na daň. Výpočet predpokladanej dane je zákonom č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z.n.p. (ďalej len „zákon o dani z motorových vozidiel“) priamo ustanovený v § 10 ods. 2, a to spôsobom jej zadefinovania ako súčtu ročnej sadzby dane upravenej podľa § 7 za každé vozidlo, ktoré je predmetom dane k 1. januáru zdaňovacieho obdobia a nie je oslobodené od dane podľa § 4 ods. 1 písm. b) až d).
Predpokladaná daň teda zahŕňa každé vozidlo, ktoré je predmetom dane k 1. januáru zdaňovacieho obdobia (na ktoré sa majú preddavky na daň platiť) a nie je od dane oslobodené podľa § 4 ods. 1 písm. b) až d). Znamená to, že ak sa vozidlo používalo v predchádzajúcom zdaňovacom období a nezanikla daňová povinnosť pri tomto vozidle, teda bude sa používať na podnikanie naďalej, ročná sadzba dane za takéto vozidlo sa započíta do predpokladanej dane. Ročná sadzba dane z prílohy č. 1 a č. 1a k zákonu o dani z motorových vozidiel sa na účel započítania do predpokladanej dane podľa § 7 zákona o dani z motorových vozidiel upravuje a to pre každé vozidlo, ktoré spĺňa podmienku predmetu dane k 1. januáru zdaňovacieho obdobia, na ktoré sa majú preddavky na daň platiť. Znamená to teda, že každá jedna ročná sadzba dane, ktorá sa započítava do predpokladanej dane, sa musí „podrobiť“ úprave buď:
• v závislosti na veku vozidla - spôsobom zníženia ročnej sadzby dane alebo ponechania ročnej sadzby dane takej, aká reálne zodpovedá základu dane, alebo aj zvýšenia ročnej sadzby dane) a následne sa ešte, ak ide o motorové vozidlo, ktoré je hybridným motorovým vozidlom alebo vozidlom s pohonom na stlačený zemný plyn (CNG), skvapalnený zemný plyn (LNG) alebo vodík, zníži už táto upravená ročná sadzba dane o 50%,
• bez závislosti na veku vozidla - v prípade vozidiel kategórie O4 znížením o 60% paušálne.
Predpokladaná daň nezahŕňa ročné sadzby dane za tie vozidlá, ktoré spĺňajú podmienku oslobodenia od dane, ako už bolo uvedené podľa § 4 ods. 1 písm. b) až d); t. j. za tie vozidlá, ktoré slúžia zákonom vymedzenému účelu (zabezpečuje sa nimi ochrana ľudského zdravia alebo majetku, poskytuje sa nimi osobná pravidelná doprava vo verejnom záujme alebo sa tieto vozidlá využívajú výhradne v poľnohospodárskej výrobe a v lesnej výrobe). Ročné sadzby dane za tieto vozidlá, ktoré sú zo zákona o dani z motorových vozidiel oslobodené od dane, na základe tohto presného vyšpecifikovania, nie sú súčasťou predpokladanej dane. Na to, aby to tak skutočne bolo, je potrebné špecifikovať, či tieto vozidlá, okrem toho, že sú predmetom dane k 1. januáru toho zdaňovacieho obdobia, na ktoré sa majú preddavky na daň platiť, sú používané skutočne na tú úlohu, pre ktorú sú zo zákona oslobodené od dane. Vypočítaná suma predpokladanej dane, z ktorej sa následne vypočítavajú preddavky na daň, je súčasťou podaného daňového priznania za príslušné zdaňovacie obdobie a uvádza sa na r. 40 v IV. oddiele daňového priznania v kolónke s názvom „predpokladaná daň“. Z jedného podaného daňového priznania je teda možné „vyčítať“ nielen daňovú povinnosť za príslušné zdaňovacie obdobie ale aj predpokladanú daň na „budúce“ zdaňovacie obdobie, z ktorej vyplýva (ne)povinnosť platenia preddavkov na daň. Povinnosť platiť preddavky na daň vzniká vždy, ak je predpokladaná daň vyššia ako 700 €.
S
(Zdroj: *)
Firmy sa boja pomsty prepustených zamestnancov
15. 12. 2009
Pomsta bývalých zamestnancov, nedostatočný rozpočet a prostriedky na zabezpečenie patria medzi najaktuálnejšie problémy, ktoré musia riešiť vedúci pracovníci informačnej bezpečnosti. Možnej negatívnej odvety zo strany zamestnancov, ktorí podnik nedávno opustili sa obáva až 75 % manažérov.
Vyplýva to z pravidelného medzinárodného prieskumu informačnej bezpečnosti spoločnosti Ernst & Young, ktorý bol uskutočnený medzi 1 900 manažérmi z vyše 60 krajín sveta. Analýzou potenciálnych rizík sa v súčasnosti zaoberá 42 % spoločností. Opatrenia, ktoré by mali tieto riziká minimalizovať, prijalo 26 % spoločností. K väčšej ochrane informácií firmy nútia najmä čoraz častejšie prípady úniku údajov.
Krádeže dát sa nevyhýbajú ani Slovensku. Nepopierateľnou skutočnosťou je, že najmä v období recesie niektorí prepustení zamestnanci pociťujú voči bývalému zamestnávateľovi nevraživosť, a preto svojím konaním môžu spoločnosť rozličnými spôsobmi poškodzovať. Aj v našich podmienkach sa objavujú pokusy o útoky na podnikové informačné systémy alebo s krádežou údajov. Podľa partnera oddelenia podnikového poradenstva a riadenia rizík Ernst & Young Jan Fanta je preto nevyhnutné, aby firmy analyzovali možné riziká, ktorým sú v súčasnosti vystavené a vykonali aj potrebné preventívne kroky.
Firmy aj v tomto roku zápasia s nedostatočnou výškou prostriedkov, ktoré majú k dispozícii na zabezpečenie informácií. Za významnú alebo závažnú komplikáciu označilo výšku zodpovedajúceho rozpočtu 50 % respondentov. V medziročnom porovnaní to predstavuje 17-percentný nárast. Ďalšou prioritou, na ktorú sa manažéri bezpečnosti vo firmách zameriavajú, je súlad s požiadavkami regulačných orgánov. V súvislosti s objemom nákladov, ktoré firmy na splnenie zákonných požiadaviek vynakladajú, 55 % respondentov označilo dodržiavanie platných predpisov za príčinu mierneho až výrazného rastu celkových výdajov na zabezpečenie informácií. V budúcom roku iba 6 % spoločností plánuje vydať na zabezpečenie súladu s normami menej peňazí.
Za druhú najdôležitejšiu prioritu týkajúcu sa zabezpečenia informácií na obdobie najbližších dvanástich mesiacov firmy uviedli zavedenie či skvalitnenie technológií zameraných na prevenciu údajov. Až 40 % respondentov zaradilo túto iniciatívu medzi tri najvýznamnejšie priority v tejto oblasti.
Odpočet DPH na nový osobný automobil
14. 12. 2009
Podnikatelia – platitelia DPH si od nového roku budú môcť uplatniť odpočet DPH nielen pri úžitkových autách a vozidlách špeciálne upravených na podnikanie, ale aj pri osobných automobiloch. Od januára 2010 bude pre odpočet DPH jedno, aký automobil si kúpia. Podmienkou je, aby bol podnikateľ registrovaný ako platiteľ dane z pridanej hodnoty.
Registrácia k DPH môže byť povinná alebo dobrovoľná. Na daňovom úrade sa povinne musia zaregistrovať tí podnikatelia, ktorí za posledných 12 mesiacov dosiahli obrat vyšší ako tridsaťpäťtisíc eur. Žiadosť o registráciu je potrebné podať na osobitnom tlačive na príslušnom daňovom úrade. Platiteľa je možné zaregistrovať aj v priebehu roka.
Ak podnikateľovi povinnosť zaregistrovať sa ako platiteľ DPH vznikne, je potrebné ju splniť do 20 dní po splnení podmienky obratu. Pokiaľ k takejto registrácii z nejakého dôvodu nedošlo, alebo k nej nedošlo v stanovenom termíne, od apríla tohto roku má podnikateľ možnosť spätnej registrácie.
Daň z kúpeného automobilu je potrebné odpočítať od celkovej daňovej povinnosti v daňovom priznaní, ktoré je potrebné podať do konca marca za predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Na vrátenie nadmerne odpočítanej dane má daňový úrad 30 dní.
Za platiteľa DPH sa môžu zaregistrovať aj tí podnikatelia, ktorí nespĺňajú podmienku obratu. Daňový úrad však nemusí vyhovieť všetkým žiadostiam o dobrovoľnú registráciu a každý prípad sa posudzuje osobitne. Počas lehoty dobrovoľnej registrácie sa zámer podnikateľa môže prehodnocovať aj niekoľkokrát.
Nový platiteľ DPH však musí počítať s tým, že mu vzniknú niektoré ďalšie povinnosti, napríklad povinnosť viesť podvojné účtovníctvo.
Odpočet DPH neplatí na všetky nové zakúpené autá, ale len na tie, ktoré boli kúpené na Slovensku. Pri nadobudnutí osobného automobilu v tuzemsku z iného členského štátu platiteľ zdaní jeho nadobudnutie a odpočíta daň. Ak je automobil dovezený z tretieho štátu, colný orgán platiteľovi vyrubí daň pri dovoze, ktorú bude možné si odpočítať prostredníctvom daňového priznania na DPH. V prípade ojazdených vozidiel si odpočet dane nemožno uplatniť.
Poukážky na stravovanie nahradí karta
11. 12. 2009
Stravné papierové lístky sa možno stanú minulosťou. Jedna zo spoločností firmám ponúka namiesto nich elektronickú Kartu Ticket Restaurant. Bude sa ňou platiť za obedy cez platobný terminál v partnerskej sieti zazmluvnených reštaurácií a stravovacích zariadení.
Zamestnancom karta poskytne vyššiu bezpečnosť a zamestnávateľom zasa nižšiu administratívnu náročnosť. Nebude viac potrebné manipulovať s hotovosťou, alebo rozmýšľať, ako bezpečne uskladniť poukážky. Bude stačiť jednorazovo si objednať Kratu a následne už požiadať iba o jej dobitie. V rozhovore to uviedla riaditeľka pre marketing a rozvoj spoločnosti.
Odvody na zdravotné poistenie treba zúčtovať do 31. marca
11. 12. 2009
Podnikatelia a niektorí zamestnanci budú musieť okrem daňového priznania zúčtovať do 31. marca tiež odvody na zdravotné poistenie. Ministerstvo zdravotníctva neočakáva, že tento posun termínu by mal spôsobiť nejaké problémy.
Podľa zákona o zdravotnom poistení platiteľ poistného musí podať zúčtovanie zdravotných odvodov do 31. marca. Táto povinnosť platí už dlhšie. Každoročne od začiatku platnosti tohto zákona však vláda jeho novelizáciou tento termín posúvala na koniec júna. V budúcom roku však novela zákona, ktorú v stredu schválila vláda, s posunom termínu nepočíta.
Zúčtovanie zdravotných odvodov sa teda bude musieť stihnúť do konca marca, čo je zároveň riadnym termínom na podanie daňového priznania.
Do konca júna 2010 bude potrebné zaplatiť prípadný nedoplatok alebo preplatok zo zúčtovania zdravotných odvodov.
Rezort zdravotníctva sa tak chce pokúsiť po niekoľkých rokoch dodržať zákon. Problémy s potrebnými tlačivami rezort nepredpokladá.