Poskytovanie služieb a predaj tovaru na diaľku
31. 3. 2021
V novom ustanovení § 14 zákona o DPH je ustanovená definícia pojmov „predaj tovaru na diaľku na území Európskej únie“ a „predaj tovaru na diaľku dovážaného z územia tretích štátov“.
Oba tieto spôsoby dodaní tovarov iných, ako sú nové dopravné prostriedky alebo tovar dodaný s inštaláciou alebo montážou, uskutočnených pre nezdaniteľné osoby, respektíve zdaniteľné osoby alebo nezdaniteľné právnické osoby, ktorých nadobudnutia tovaru z iného členského štátu nepredstavujú predmet dane, sa vyznačujú tou skutočnosťou, že odoslanie alebo preprava dodávaných tovarov začína v inom členskom štáte, ako je členský štát usadenia kupujúceho (predaj tovaru na diaľku na území EÚ) alebo v treťom štáte (predaj tovaru na diaľku dovážaného z územia tretích štátov) a že do tohto odoslania alebo prepravy tohto tovaru priamo alebo nepriamo zasahuje zdaniteľná osoba, ktorá je dodávateľom tovaru. Pre tieto spôsoby dodaní tovaru je osobitne určené miesto dodania, ktoré sa odchyľuje od základného pravidla miesta dodania tovaru spojeného s jeho prepravou, upraveného v § 13 ods. 1 písm. a) zákona.
V prípade predaja tovaru na diaľku miestom dodania tovaru je členský štát skončenia odoslania alebo prepravy tovaru, okrem prípadov, kedy je miesto dodania tovaru podľa § 16a v členskom štáte, v ktorom sa začína odoslanie alebo preprava tovaru.
Pri predaji tovaru na diaľku, ktorý je dovážaný z územia tretích štátov, sa miesto dodania určuje v závislosti od skutočnosti, či je členský štát dovozu zhodný s členským štátom skončenia odoslania alebo prepravy. Ak tomu tak nie je, miestom dodania tovaru je členský štát, v ktorom sa odoslanie alebo preprava ku kupujúcemu skončí.
V prípade, že sa tovar predáva na diaľku a dováža sa do toho istého členského štátu, ako je členský štát skončenia odoslania alebo prepravy, miesto dodania tovaru je v tomto členskom štáte len v prípade, že dodávateľ uplatňuje na takéto predaje tovaru osobitnú úpravu podľa § 68c. Ak dodávateľ na takéto dodania osobitnú úpravu nepoužije, miesto dodania sa určí podľa základného pravidla upraveného v § 13 ods. 1 písm. a) zákona a daň sa vyberie výlučne pri dovoze tovaru.
Z uplatňovania osobitného miesta dodania tovaru boli vylúčené tie tovary, na ktoré sa uplatňuje osobitná úprava podľa § 66 zákona, keďže v tomto prípade je mechanizmus uplatňovania DPH úplne odlišný.
Predaje tovaru na diaľku sú v značnom rozsahu uskutočňované využitím elektronických rozhraní, ktoré tieto dodania uľahčujú, pričom zdaniteľná osoba, ktorá prevádzkuje uvedené rozhrania, sa v niektorých prípadoch môže považovať v súlade s navrhovaným § 8 ods. 7 za osobu, ktorá tieto tovary od dodávateľa prijala a sama ich kupujúcemu dodala. Práve pre tieto prípady na účely jednoznačného určenia je od 1. 7. 2021 ustanovené pravidlo, ktoré z týchto dvoch po sebe idúcich dodaní toho istého tovaru, ktorý je ale predmetom len jediného odoslania alebo prepravy z iného štátu, ako je členský štát kupujúceho, je dodaním tovaru spojeným s odoslaním alebo prepravou ustanovenému kupujúcemu. Dodanie, ktorému sa odoslanie alebo preprava tovaru priradí, tak bude spĺňať podmienku pre predaj tovaru na diaľku.
K
Ministerstvo práce navrhuje zvýšiť minimálnu mzdu
30. 7. 2010
Bratislava -Ministerstvo práce navrhuje zvýšiť od budúceho roka minimálnu mzdu zo súčasných 307,7 eura na 317 eur.
Ide o 3% nárast, čo je minimálna zákonom stanovená úroveň valorizácie vyplývajúca z vlaňajšieho rastu priemernej mzdy v slovenskej ekonomike. Vyplýva to z materiálu, ktorý rezort pripravil na budúco týždňové rokovanie Hospodárskej a sociálnej rady.
Zmeny do ZP sa hlásia do 8 dní
29. 7. 2010
Zmenu mena, priezviska, rodného čísla a trvalého pobytu je poistenec povinný svojej zdravotnej poisťovni oznámiť do ôsmich dní.
Takisto platitelia poistného v prípade zmeny svojho názvu, sídla, bydliska, identifikačného čísla, čísla bankového účtu a zmeny dňa, ktorý je určený na výplatu príjmov, sú povinní do ôsmich dní tieto skutočnosti nahlásiť príslušnej ZP. Na tieto oznamovacie povinnosti slúži tlačivo "Oznámenie poistenca/platiteľa o zmenách". Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou môže za nespl nenie oznamovacích povinností uložiť pokuty až do výšky až 331 eur.
Aj nezamestnaní na Slovensku môžu zarábať a neprídu o dávky
28. 7. 2010
Dôležitou podmienkou na ktorú nezamestnaní musia myslieť je mesačná mzda, ktorá nesmie prekročiť 135,51 eura.
Každý Slovák, ktorý je zaradený v evidencii nezamestnaných má možnosť si privyrobiť, ale má presne stanovené podmienky, aby neprišiel o dávku v nezamestnanosti. Hlavnou podmienkou je mzda. Mesačná výplata totiž nesmie prekročiť 135,51 eura. Zákonom o sociálnych službách je stanovený aj maximálny počet odpracovaných hodín, konkrétne 64 mesačne. Ďalšou dôležitou podmienkou je, že nezamestnaní môžu pracovať na tri možné pomery - dohoda o brigádnickej práci, dohoda o vykonaní práce a dohoda o pracovnej činnosti.
Počet Slovákov pracujúcich v zahraničí sa zvýši
26. 7. 2010
Množstvo Slovákov, ktorí sa rozhodnú pracovať v zahraničí, sa v najbližších mesiacoch začne zvyšovať.
Nemecko a Rakúsko totiž plánuje v budúcom roku plne otvoriť trh pre Slovákov a ďalších Východoeurópanov, čím by sa mohlo zvýšiť počet pracujúcich Slovákov v zahraničí.
Slovákov v cudzine ubudlo najmä na prelome r.2008 a 2009, keď SR zavádzala euro. V r.2008 ich bolo 167 600 a rok potom už len 129 000. Analytici sa však zhodujú, že ich počet klesol najmä pre krízu a nie pre euro. Dôležitým faktorom bol totiž celosvetový útlm ekonomík a nárast nezamestnanosti.