Poskytovanie služieb a predaj tovaru na diaľku
31. 3. 2021
V novom ustanovení § 14 zákona o DPH je ustanovená definícia pojmov „predaj tovaru na diaľku na území Európskej únie“ a „predaj tovaru na diaľku dovážaného z územia tretích štátov“.
Oba tieto spôsoby dodaní tovarov iných, ako sú nové dopravné prostriedky alebo tovar dodaný s inštaláciou alebo montážou, uskutočnených pre nezdaniteľné osoby, respektíve zdaniteľné osoby alebo nezdaniteľné právnické osoby, ktorých nadobudnutia tovaru z iného členského štátu nepredstavujú predmet dane, sa vyznačujú tou skutočnosťou, že odoslanie alebo preprava dodávaných tovarov začína v inom členskom štáte, ako je členský štát usadenia kupujúceho (predaj tovaru na diaľku na území EÚ) alebo v treťom štáte (predaj tovaru na diaľku dovážaného z územia tretích štátov) a že do tohto odoslania alebo prepravy tohto tovaru priamo alebo nepriamo zasahuje zdaniteľná osoba, ktorá je dodávateľom tovaru. Pre tieto spôsoby dodaní tovaru je osobitne určené miesto dodania, ktoré sa odchyľuje od základného pravidla miesta dodania tovaru spojeného s jeho prepravou, upraveného v § 13 ods. 1 písm. a) zákona.
V prípade predaja tovaru na diaľku miestom dodania tovaru je členský štát skončenia odoslania alebo prepravy tovaru, okrem prípadov, kedy je miesto dodania tovaru podľa § 16a v členskom štáte, v ktorom sa začína odoslanie alebo preprava tovaru.
Pri predaji tovaru na diaľku, ktorý je dovážaný z územia tretích štátov, sa miesto dodania určuje v závislosti od skutočnosti, či je členský štát dovozu zhodný s členským štátom skončenia odoslania alebo prepravy. Ak tomu tak nie je, miestom dodania tovaru je členský štát, v ktorom sa odoslanie alebo preprava ku kupujúcemu skončí.
V prípade, že sa tovar predáva na diaľku a dováža sa do toho istého členského štátu, ako je členský štát skončenia odoslania alebo prepravy, miesto dodania tovaru je v tomto členskom štáte len v prípade, že dodávateľ uplatňuje na takéto predaje tovaru osobitnú úpravu podľa § 68c. Ak dodávateľ na takéto dodania osobitnú úpravu nepoužije, miesto dodania sa určí podľa základného pravidla upraveného v § 13 ods. 1 písm. a) zákona a daň sa vyberie výlučne pri dovoze tovaru.
Z uplatňovania osobitného miesta dodania tovaru boli vylúčené tie tovary, na ktoré sa uplatňuje osobitná úprava podľa § 66 zákona, keďže v tomto prípade je mechanizmus uplatňovania DPH úplne odlišný.
Predaje tovaru na diaľku sú v značnom rozsahu uskutočňované využitím elektronických rozhraní, ktoré tieto dodania uľahčujú, pričom zdaniteľná osoba, ktorá prevádzkuje uvedené rozhrania, sa v niektorých prípadoch môže považovať v súlade s navrhovaným § 8 ods. 7 za osobu, ktorá tieto tovary od dodávateľa prijala a sama ich kupujúcemu dodala. Práve pre tieto prípady na účely jednoznačného určenia je od 1. 7. 2021 ustanovené pravidlo, ktoré z týchto dvoch po sebe idúcich dodaní toho istého tovaru, ktorý je ale predmetom len jediného odoslania alebo prepravy z iného štátu, ako je členský štát kupujúceho, je dodaním tovaru spojeným s odoslaním alebo prepravou ustanovenému kupujúcemu. Dodanie, ktorému sa odoslanie alebo preprava tovaru priradí, tak bude spĺňať podmienku pre predaj tovaru na diaľku.
K
Slováci sú na PN najviac od roku 2003
3. 4. 2009
Vo februári dosiahla priemerná miera dočasnej práceneschopnosti na Slovensku najvyššie percento od roku 2003.
Nárast oproti januáru t. r. predstavuje 0,58
percentuálneho bodu a oproti februáru 2008 ide o zvýšenie o 0,97 percentuálneho
bodu. Štatistiky zverejnila Sociálna poisťovňa.
Poisťovňu Dôvera štát potrestal vysokou pokutou
1. 4. 2009
Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera musí podľa rozhodnutia Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vypracovať ozdravný plán. Poisťovňa podľa predsedu úradu nepredložila všetky potrebné dokumenty, ktoré by potvrdzovali, že dokáže splácať svoje záväzky.
Ak by predložený ozdravný plán
úrad neschválil, môže na
poisťovňu uvaliť nútenú správu. Úrad zároveň potrestal poisťovňu pokutou vyše
165 tisíc €. Voči sankcii sa poisťovňa môže odvolať.
Úrad prostredníctvom ozdravného plánu Dôveru zaviazal, aby predkladala
všetky požadované údaje o svojom
hospodárení.
Ďalšie štyri zdravotné poisťovne, ktoré na Slovensku pôsobia, predložili
Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou všetky žiadané informácie.
Investori radia - investuje menšie sumy v pravidelných intervaloch
1. 4. 2009
Ruka v ruke s finančnou krízou prišiel výrazný prepad na akciových trhoch, úroky centrálnych bánk sa priblížili k nule a klesajú ceny nehnuteľností. Ľudí to prinútilo pozerať sa inak na to, kam vložia svoje peniaze.
Tí, čo sa živia investovaním peňazí iných,
radia: netreba panikáriť. Napriek
neistým časom by ľudia dočasným výkyvom nemali podliehať. Vhodnou stratégiou,
ako výkyvy na trhoch nakloniť vo svoj prospech, je napríklad investovanie
menších súm v pravidelných intervaloch. Ak cena podielu klesá, dá sa za rovnakú sumu nakúpiť viac podielov. Potom, keď cena vzrastie, človek zarobí.
Akcie a burzové indexy sú v súčasnosti na minime, takmer všetky poklesli o viac ako
50 percent. Ešte pred koncom leta by
však podľa niektorých investičných poradcov mohlo dôjsť k ich nárastu o 35 až 50 percent.
Zásady, ktoré v čase krízy treba
dodržiavať:
- byť ostražitý
- nepodliehať emóciám a aktuálnym trendom
- nevyberať bez rozmyslu peniaze pri dočasnom
poklese výnosov
- zvážiť si každé nasmerovanie peňazí
- zvážiť si riziko, ktoré ste ochotný
podstúpiť
- stanoviť si
obdobie, na ktoré ste peniaze ochotný investovať
- vypočuť si názor viacerých odborníkov, ale
urobiť si vlastný úsudok
- investovať menšiu sumu v pravidelných
intervaloch.
Benzín na Slovensku zdražuje
1. 4. 2009
Napriek tomu, že cena ropy zostáva pod hladinou 50 dolárov za barel, benzín sa na Slovensku zdražuje. Oddnes by mal stáť na liter priemerne o dva centy viac.
Dôvodom zdraženia je pravdepodobne vývoj cien benzínov na burze v Rotterdame,
ktoré sa počas minulého týždňa zdvihli približne o desať percent.
V najbližšej budúcnosti sa priemerná cena
95-oktánového benzínu dostane tesne pod 1,05 eura za liter a v najbližšej
budúcnosti by už rásť nemala. Cena
nafty by sa dokonca mohla mierne znížiť.
Bude to však závisieť od ďalšieho vývoja na svetových trhoch.
Pohonné látky na Slovensku patria k najdrahším v
Európe. Za liter nafty platíme piatu najvyššiu cenu. Ešte hlbšie musia do peňaženky
siahnuť motoristi vo Švajčiarsku, Nórsku a vo Veľkej Británii.