Poskytovanie služieb a predaj tovaru na diaľku
31. 3. 2021
V novom ustanovení § 14 zákona o DPH je ustanovená definícia pojmov „predaj tovaru na diaľku na území Európskej únie“ a „predaj tovaru na diaľku dovážaného z územia tretích štátov“.
Oba tieto spôsoby dodaní tovarov iných, ako sú nové dopravné prostriedky alebo tovar dodaný s inštaláciou alebo montážou, uskutočnených pre nezdaniteľné osoby, respektíve zdaniteľné osoby alebo nezdaniteľné právnické osoby, ktorých nadobudnutia tovaru z iného členského štátu nepredstavujú predmet dane, sa vyznačujú tou skutočnosťou, že odoslanie alebo preprava dodávaných tovarov začína v inom členskom štáte, ako je členský štát usadenia kupujúceho (predaj tovaru na diaľku na území EÚ) alebo v treťom štáte (predaj tovaru na diaľku dovážaného z územia tretích štátov) a že do tohto odoslania alebo prepravy tohto tovaru priamo alebo nepriamo zasahuje zdaniteľná osoba, ktorá je dodávateľom tovaru. Pre tieto spôsoby dodaní tovaru je osobitne určené miesto dodania, ktoré sa odchyľuje od základného pravidla miesta dodania tovaru spojeného s jeho prepravou, upraveného v § 13 ods. 1 písm. a) zákona.
V prípade predaja tovaru na diaľku miestom dodania tovaru je členský štát skončenia odoslania alebo prepravy tovaru, okrem prípadov, kedy je miesto dodania tovaru podľa § 16a v členskom štáte, v ktorom sa začína odoslanie alebo preprava tovaru.
Pri predaji tovaru na diaľku, ktorý je dovážaný z územia tretích štátov, sa miesto dodania určuje v závislosti od skutočnosti, či je členský štát dovozu zhodný s členským štátom skončenia odoslania alebo prepravy. Ak tomu tak nie je, miestom dodania tovaru je členský štát, v ktorom sa odoslanie alebo preprava ku kupujúcemu skončí.
V prípade, že sa tovar predáva na diaľku a dováža sa do toho istého členského štátu, ako je členský štát skončenia odoslania alebo prepravy, miesto dodania tovaru je v tomto členskom štáte len v prípade, že dodávateľ uplatňuje na takéto predaje tovaru osobitnú úpravu podľa § 68c. Ak dodávateľ na takéto dodania osobitnú úpravu nepoužije, miesto dodania sa určí podľa základného pravidla upraveného v § 13 ods. 1 písm. a) zákona a daň sa vyberie výlučne pri dovoze tovaru.
Z uplatňovania osobitného miesta dodania tovaru boli vylúčené tie tovary, na ktoré sa uplatňuje osobitná úprava podľa § 66 zákona, keďže v tomto prípade je mechanizmus uplatňovania DPH úplne odlišný.
Predaje tovaru na diaľku sú v značnom rozsahu uskutočňované využitím elektronických rozhraní, ktoré tieto dodania uľahčujú, pričom zdaniteľná osoba, ktorá prevádzkuje uvedené rozhrania, sa v niektorých prípadoch môže považovať v súlade s navrhovaným § 8 ods. 7 za osobu, ktorá tieto tovary od dodávateľa prijala a sama ich kupujúcemu dodala. Práve pre tieto prípady na účely jednoznačného určenia je od 1. 7. 2021 ustanovené pravidlo, ktoré z týchto dvoch po sebe idúcich dodaní toho istého tovaru, ktorý je ale predmetom len jediného odoslania alebo prepravy z iného štátu, ako je členský štát kupujúceho, je dodaním tovaru spojeným s odoslaním alebo prepravou ustanovenému kupujúcemu. Dodanie, ktorému sa odoslanie alebo preprava tovaru priradí, tak bude spĺňať podmienku pre predaj tovaru na diaľku.
K
Tabuľkové platy štátnych zamestnancov sa budú meniť
12. 10. 2018
Tabuľkové platy štátnych zamestnancov sa majú upraviť. Vládny návrh zákona v pondelok odobril Výbor Národnej rady (NR) SR pre financie a rozpočet. Cieľom je odstránenie rozdielu medzi minimálnou mzdou a platovými tarifami. Taktiež sa zredukuje počet tabuliek upravujúcich jednotlivé platové tarify.
Výbor zároveň schválil pozmeňujúci návrh poslanca Radovana Baláža (SNS), na základe ktorého sa novela zákona bude vzťahovať aj na zamestnancov Kancelárie NR SR a Kancelárie verejného ochrancu práv. Poslanec Igor Federič (Smer-SD) navrhol v tejto súvislosti v zákone o cestovných náhradách novelizovať náhradu výdavkov spojených so zabezpečením vzdelania dieťaťa týchto zamestnancov vyslaných do cudziny. Členovia finančného výboru schválili aj tento pozmeňujúci návrh. Zároveň odobrili aj návrh na posunutie účinnosti zriadenia registra štátnozamestnaneckých miest a registra štátnych zamestnancov a ustanovili ich zriadenie od 1. augusta 2021.
Slovenskí mileniáli na dôchodok veľmi nemyslia
10. 10. 2018
Súčasný dôchodkový systém nie je dlhodobo udržateľný a ľudia by si mali vytvárať vlastné zdroje na dôchodok. Pokojnú starobu bez väčších finančných komplikácií si však môže zabezpečiť prakticky každý. Problémom však je, že priemerný Slovák začína premýšľať nad dôchodkom až v strednom veku.
Podľa Martina Višňovského, prezidenta Asociácie doplnkových dôchodkových spoločností, dôchodkové sporenie nie je šikovný marketingový ťah finančných inštitúcií. Predstavuje logiku, ktorú v sebe skrýva slovenský dôchodkový systém a jeho perspektíva vzhľadom na niekoľko dôležitých faktorov. Dobrým príkladom je pôrodnosť, ktorá bude podľa štatistík a odhadov naďalej klesať. To spôsobí, že súčasný systém nebude v budúcnosti schopný zabezpečiť ľuďom v penzijnom veku dostatočný dôchodok. Týka sa to najmä tých občanov, ktorí sú dnes v produktívnom veku, tzv. generácia mileniálov. Podľa prieskumu, ktorý začiatkom tohto roka zrealizovala agentúra NMS Media Research na vzorke 1149 respondentov, je finančná gramotnosť slovenských mileniálov nízka a na dôchodok veľmi nemyslia.
Zdania digitálnych gigantov?
8. 10. 2018
Štrbské Pleso po roku opäť hostí GLOBSEC Tatra Summit, ktorý je významnou výročnou konferenciou o najnaliehavejších európskych politických, hospodárskych a finančných otázkach. HN sú mediálnym partnerom podujatia a počas víkendu budú prinášať to najzaujímavejšie a najdôležitejšie z podujatia.
Peter Kažimír spolu s kolegami z Nemecka a Francúzska počas konferencie rokovali o zdaňovaní digitálnych spoločností. "Hľadáme spôsob ako férovo zdaňovať gigantov ako Google," povedal Kažimír. Ministri sa na rokovaniach zhodli, že riešenie chcú mať do konca roka. "Emmanuel Macron a ja sme otvorení návrhu, ktorý by priniesol férové zdaňovanie do konca tohto roka," povedal počas tlačovej konferencie francúzsky minister Bruno Le Maire. Riešenie v rámci EÚ má však byť len prvým krokom. Časom by toto riešenie malo byť nahradené obsiahlejším medzinárodným riešením.
"Čím skôr bude riešenie v rámci OECD, nahradíme európske riešenie tým medzinárodným, tak aby sme mali dlhodobé riešenie pre zdaňovanie digitálnych spoločností," povedal francúzsky minister.Ministri sa zhodli, že spoločné riešenie musí byť v prvom rade férové. "Nie je to len o tom, akým spôsobom to budeme robiť, ale je to aj o tom, že budúcnosť našej demokracie závisí na tom, či zdaňovanie bude férové. Máme zhodu na tom, že pracujeme na riešeniach, tak aby sme našli potrebnú férovosť," povedal nemecký minister Olaf Scholz.
Colníci prešetrujú ďalšie podvody na DPH
5. 10. 2018
Škodu za približne 1,5 milióna eur voči štátnemu rozpočtu identifikovali colníci z Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS). Pri akciách na území Slovenska zaistili v uplynulých dňoch účtovné doklady a dokumenty viacerých spoločností, ktoré sú podozrivé z daňových únikov.
Kriminalisti zistili, že istá bratislavská spoločnosť si pravdepodobne neoprávnene odpočítala DPH od „rizikových“ dodávateľov. Nemá pritom žiadnych zamestnancov, prevádzkové priestory, takže ide o schránkovú firmu. Konateľ spoločnosti je osobou personálne prepojenou na ďalšie dve spoločnosti, o ktorých zániku už rozhodol súd. KÚFS tiež zistil, že viaceré spoločnosti zo Žilinského kraja si znižovali daňovú povinnosť odpočítavaním DPH z faktúr vystavených všetkými spomínanými personálne prepojenými spoločnosťami. Existuje tak podozrenie, že nedošlo k reálnemu dodaniu tovarov, resp. služieb a teda DPH nebola odvedená do štátneho rozpočtu. Faktúry boli vystavené na rôzne služby - ošetrenie trávnika, úprava zelene, poradenská činnosť, pričom suma bola výrazne nadhodnotená. Predbežnú škodu v celom tomto prípade odhadli kriminalisti finančnej správy na viac ako 630.000 eur. Spoločnostiam zaistili účtovníctvo, pokračuje jeho analýza.