Podpora rodiny prostredníctvom poradenstva
25. 6. 2021
Na Slovensku je dlhodobo identifikovaná medzera v oblasti podpory rodiny najmä v poskytovaní bezplatného a dostupného odborného, osobitne psychologického poradenstva pre jednotlivcov a rodiny.
V súčasnej náročnej situácii rodín sa táto potreba ešte viac zvýraznila a je nevyhnutné utvoriť podmienky na realizáciu opatrení, konkrétne cielených projektov zameraných na poskytovanie bezplatného poradenstva zameraného na prevenciu vzniku duševných porúch vrátane psychologického poradenstva a iného odborného poradenstva pre jednotlivcov a rodiny.
Na rozdiel od bezplatných dlhových poradní, ktoré na Slovensku nemajú históriu, má Slovensko dlhodobú históriu a dobré skúsenosti v rozmanitých poradensko-psychologických systémoch v rôznych oblastiach (rezort školstva, zdravotníctva, atď.), vrátane manželského a predmanželského poradenstva, či poradensko-psychologických služieb pre jednotlivca, pár a rodinu. Napriek zrejmému pozitívu v prospech ochrany detí ostáva systémovo nedoriešená oblasť prevencie duševných chorôb vrátane odborného, najmä psychologického poradenstva pre jednotlivcov a rodiny, ktoré nie sú klientmi orgánov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, teda poradenstva pre každého jednotlivca, rodinu, rodičov, manželov - klienta, ktorý potrebuje pomoc a hľadá spôsoby, ako sa orientovať vo svojich problémoch, ktorý sa cíti nekomfortne v dôsledku osobnostného, sociálneho a spoločenského rozpoloženia. Zjednodušene povedané poradenstvo pre klientov, ktorí cítia, že potrebujú pomôcť, o pomoc sa uchádzajú z vlastného rozhodnutia a odborná pomoc im je nedostupná o.i. aj z finančných dôvodov. Osobitne je treba zdôrazniť, že cieľom nie je poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ale poskytovanie psychologického a iného odborného poradenstva zdravej populácii, čo je vyjadrené tak cieľovou skupinou (jednotlivec a rodina – t. j. nie pacient), ako aj samotným preventívnym zameraním (účelom je duševným chorobám predchádzať nie ich liečiť, resp. poskytovať následnú starostlivosť).
Významným dôvodom zmeny je, že aktuálna pandemická situácia ešte viac zdôraznila absenciu poradenstva ako prevencie duševných porúch. Odborníci z oblasti duševného zdravia upozorňujú na dôsledky sociálnej izolácie, straty zamestnania, samotného ochorenia COVID-19, rôznych foriem prežívania aktuálnej situácie (obavy, strach stres...) na duševné zdravie.
Vzhľadom na pretrvávajúcu pandemickú situáciu je potrebné aj v pôsobnosti rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny hľadať všetky možnosti na utváranie podmienok na rozvoj dôležitého a zároveň nedostatkového opatrenia podporujúceho zvládnutie dôsledkov pandémie na jednotlivcov a rodiny, ktoré posilní skorú prevenciu duševných porúch a celkovo duševného zdravia - bezplatného poradenstva zameraného na prevenciu vzniku psychických porúch.
Navrhovanou právnou úpravou bude Ústrediu práce, sociálnych vecí a rodiny umožnené utvárať podmienky na poskytovanie bezplatného dlhového poradenstva a bezplatného poradenstva (vrátane psychologického) jednotlivcovi a rodine zameraného na prevenciu vzniku duševných porúch.
K
Identifikácia platby do Sociálnej poisťovne
22. 5. 2012
Každá platba do Sociálnej poisťovne musí mať od 1. 3. 2012 svoju identifikáciu, t.j. uvedený variabilný a špecifický symbol.
Od marca 2012 nastala zmena v súvislosti s platením poistného na sociálne poistenie. Okrem iného sa zaviedla tzv. „povinná identifikácia platieb“. Fyzická osoba a právnická osoba, ktoré sú povinné odvádzať poistné, sú povinné pri platení poistného platbu poistného identifikovať a uviesť k nej variabilný symbol a špecifický symbol. Sociálna poisťovňa poskytla taktiež odporúčanie odvádzateľom poistného, a to pri platbách používať aj konštantný symbol, ktorý určuje účel platby.
Zdaňovanie príjmov FO
22. 2. 2012
Zdaňovacie obdobie roka 2011 prinieslo zmeny.
Zmeny zákona o dani z príjmov týkajúce sa fyzických osôb pre zdaňovacie obdobie roka 2011 zasahujú do oblasti nezdaniteľných častí základu dane, príjmov z prenájmu, z podnikania a inej SZČ ako aj v poskytovaní vreckového pri zahraničnej pracovnej ceste.
Zmeny v zákone o účtovníctve
22. 2. 2012
Dňa 1. 12. 2011 schválila NR SR novelu zákona o účtovníctve.
Účinnosť jednotlivých ustanovení je rôzna. Účtovné jednotky, ktoré zostavujú individuálnu účtovnú závierku podľa medzinárodných účtovných štandardov finančného výkazníctva a ktoré zostavujú konsolidovanú účtovnú závierku, majú povinnosť zostaviť výkaz vybraných údajov z týchto účtovných závierok už za účtovné obdobie roka 2011 - tieto zmeny sú učinné od 31. 12. 2011. Od 1. 1. 2012 nadobúdajú účinnosť tieto zmeny: zavádza sa register účtovných závierok; účtovné obdobie počas likvidácie a konkurzu; povinnosť zostaviť účtovnú závierku podľa medzinárodných účtovných štandardov finančného výkazníctva; oslobodenie od povinnosti zostaviť konsolidovanú účtovnú závierku; zmeny v ocenení cudzej meny. Zmeny v niektorých ustanoveniach o registri účtovných závierok a zmeny v iných právnych predpisoch, ktoré súvisia s registrom účtovných závierok majú účinnosť od 1. 1. 2013.
Zmeny v zákone o dani z príjmov
2. 2. 2012
Od 1. 1. 2012 začala platiť nová úprava, ktorá nadväzuje na možnosť uplatnenia nezdaniteľných častí základu dane daňovníka len od „aktívnych príjmov“.
Najdôležitejšie zmeny v ZDP sú zamerané na: úpravy týkajúce sa výpočtu základu dane FO z dôvodu rozčlenenia príjmov na aktívne a pasívne a uplatnenie len z aktívnych príjmov; zrušenie disproporcie pri odpisovaní hmotného majetku v závislosti od spôsobu jeho obstarania, aby bol odpisovaný za rovnakých podmienok; uplatnenie len pomernej časti ročného odpisu v 1. roku odpisovania hmotného majetku, ktorá zodpovedá počtu mesiacov, počas ktorých sa tento majetok používal.