Podpora rodiny prostredníctvom poradenstva
25. 6. 2021
Na Slovensku je dlhodobo identifikovaná medzera v oblasti podpory rodiny najmä v poskytovaní bezplatného a dostupného odborného, osobitne psychologického poradenstva pre jednotlivcov a rodiny.
V súčasnej náročnej situácii rodín sa táto potreba ešte viac zvýraznila a je nevyhnutné utvoriť podmienky na realizáciu opatrení, konkrétne cielených projektov zameraných na poskytovanie bezplatného poradenstva zameraného na prevenciu vzniku duševných porúch vrátane psychologického poradenstva a iného odborného poradenstva pre jednotlivcov a rodiny.
Na rozdiel od bezplatných dlhových poradní, ktoré na Slovensku nemajú históriu, má Slovensko dlhodobú históriu a dobré skúsenosti v rozmanitých poradensko-psychologických systémoch v rôznych oblastiach (rezort školstva, zdravotníctva, atď.), vrátane manželského a predmanželského poradenstva, či poradensko-psychologických služieb pre jednotlivca, pár a rodinu. Napriek zrejmému pozitívu v prospech ochrany detí ostáva systémovo nedoriešená oblasť prevencie duševných chorôb vrátane odborného, najmä psychologického poradenstva pre jednotlivcov a rodiny, ktoré nie sú klientmi orgánov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, teda poradenstva pre každého jednotlivca, rodinu, rodičov, manželov - klienta, ktorý potrebuje pomoc a hľadá spôsoby, ako sa orientovať vo svojich problémoch, ktorý sa cíti nekomfortne v dôsledku osobnostného, sociálneho a spoločenského rozpoloženia. Zjednodušene povedané poradenstvo pre klientov, ktorí cítia, že potrebujú pomôcť, o pomoc sa uchádzajú z vlastného rozhodnutia a odborná pomoc im je nedostupná o.i. aj z finančných dôvodov. Osobitne je treba zdôrazniť, že cieľom nie je poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ale poskytovanie psychologického a iného odborného poradenstva zdravej populácii, čo je vyjadrené tak cieľovou skupinou (jednotlivec a rodina – t. j. nie pacient), ako aj samotným preventívnym zameraním (účelom je duševným chorobám predchádzať nie ich liečiť, resp. poskytovať následnú starostlivosť).
Významným dôvodom zmeny je, že aktuálna pandemická situácia ešte viac zdôraznila absenciu poradenstva ako prevencie duševných porúch. Odborníci z oblasti duševného zdravia upozorňujú na dôsledky sociálnej izolácie, straty zamestnania, samotného ochorenia COVID-19, rôznych foriem prežívania aktuálnej situácie (obavy, strach stres...) na duševné zdravie.
Vzhľadom na pretrvávajúcu pandemickú situáciu je potrebné aj v pôsobnosti rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny hľadať všetky možnosti na utváranie podmienok na rozvoj dôležitého a zároveň nedostatkového opatrenia podporujúceho zvládnutie dôsledkov pandémie na jednotlivcov a rodiny, ktoré posilní skorú prevenciu duševných porúch a celkovo duševného zdravia - bezplatného poradenstva zameraného na prevenciu vzniku psychických porúch.
Navrhovanou právnou úpravou bude Ústrediu práce, sociálnych vecí a rodiny umožnené utvárať podmienky na poskytovanie bezplatného dlhového poradenstva a bezplatného poradenstva (vrátane psychologického) jednotlivcovi a rodine zameraného na prevenciu vzniku duševných porúch.
K
Účtovný podvod vyjde Tesco draho
28. 3. 2017
Najväčšia britská maloobchodná spoločnosť Tesco zaplatí pokutu 129 miliónov libier (viac ako 149 miliónov eur) za účtovný podvod, informuje agentúra Reuters.
V minulosti nadhodnotila svoje zisky o 326 miliónov libier. Firma sa na zaplatení dohodla s britským Úrad pre vyšetrovanie závažných podvodov (SFO) po niekoľkomesačnom rokovaní. Ide o najväčšiu krízu v takmer storočnej histórii firmy. "Úprimne ľutujeme to, čo sa stalo v roku 2014, a urobíme všetko pre to, aby sme obnovili dôveru v naše podnikanie a našu značku," uviedol generálny riaditeľ Tesca Dave Lewis. Firma tiež súhlasila s tým, že Úrad pre finančnú etiku (FCA) označil jej konanie za "zneužitie postavenia na trhu", a súhlasila s jeho nariadením vyplatiť investorov, ktorí kúpil jej akcie v období od 29. augusta do 19. septembra 2014. Táto kompenzácie ju vyjde na 85 miliónov libier. Spoločnosť Tesco na jeseň roku 2014 priznala, že nadhodnotila svoje zisky o viac ako 260 miliónov libier. Neskôr bol navyše tento údaj spresnený smerom nahor, a to na 326 miliónov libier.
V lete sa zvýši maximálna dávka v nezamestnanosti
27. 3. 2017
Maximálna dávka v nezamestnanosti sa od 1. júla tohto roka zvýši. Avizuje to Sociálna poisťovňa.
V období od 1. 7. 2017 do 30. 6. 2018 bude táto dávka za 31-dňový kalendárny mesiac predstavovať 929,50 eura a za 30-dňový 899,60 eura. V súčasnosti vypláca Sociálna poisťovňa maximálnu dávku v nezamestnanosti za 31-dňový kalendárny mesiac vo výške 900 eur, za 30-dňový je to 871 eur.
zdroj: hnonline.sk
Slovensko už nepatrí medzi najhorších vo výbere DPH
23. 3. 2017
Slovensko vlani dosiahlo najvyššiu úspešnosť výberu dane z pridanej hodnoty (DPH) od roku 2007. Oznámil to šéf Finančnej správy František Imrecze, podľa ktorého tento výsledok súvisí s predtým zavedenými opatreniami proti daňovým únikom. Slovensko v minulosti patrilo v EÚ ku krajinám s najhorším výberom DPH, ktorá má najväčší podiel na daňových príjmoch slovenského štátneho rozpočtu.
Najnižšiu efektivitu výberu DPH dosiahlo Slovensko v druhej polovici roka 2012, kedy daňové úrady na DPH vybrali len zhruba polovicu toho, čo podľa dostupných údajov mohli. Vlani tento ukazovateľ dosiahol 75 percent. Spomínané zlepšenie viedlo podľa Imreczeho k zvýšeniu výberu DPH od roku 2012 o 2,66 miliardy eur, čo zodpovedá viac ako trom percentám výkonu ekonomiky. Slovensko v uplynulých rokoch zaviedlo sériu opatrení na potieranie daňových únikov. "Za doslova prelomové opatrenia považujeme zavedenie kontrolného hlásenia na DPH," povedal Imrecze. Prostredníctvom kontrolného hlásenia, ktoré zaviedla aj Česka republika, podnikatelia na Slovensku informujú Finančnú správu o hodnote svojich obchodov. Daňoví kontrolóri tak rýchlejšie dokážu odhaliť podozrivé transakcie, ktorých podiel v priebehu troch rokov na Slovensku podľa Imreczeho klesol. Slovenská polícia a daňoví kontrolóri v minulosti odhalili viac prípadov daňových únikov, ktoré súviseli s takzvanými karuselovými podvodmi. U týchto podvodov obvykle firmy z niekoľkých krajín medzi sebou fingovali obchody, aby si mohli nezákonne uplatniť nadmerný odpočet na DPH. Do budúcnosti daňová správa napríklad plánuje sledovať pohyb kamiónov a ich hmotnosť, aby zabránila fiktívnym obchodným transakciám. Po novom by tiež mala mať právomoc povoľovať zlučovanie firiem, ktorým sa v minulosti nečestní podnikatelia snažili skomplikovať úradom vymáhanie daňových únikov.
zdroj: hnonine.sk
Klesá miera nezamestnanosti a rastie priemerná mzda
7. 3. 2017
Slovenská ekonomika v poslednom štvrťroku minulého roka zrýchlila rast oproti predchádzajúcim trom mesiacom na 0,8 percenta z tempa 0,7 percenta v treťom kvartáli. Uviedol to dnes štatistický úrad, ktorý tak potvrdil svoj odhad z februára.
Tempo medziročného rastu hrubého domáceho produktu (HDP) zostalo na troch percentách, kde bolo aj v treťom kvartáli. Štatistici tak spresnili svoj skorší odhad, podľa ktorého hospodárstvo Slovenska zrýchlilo rast na 3,1 percenta. Ekonomiku podporil najmä export. Naopak domáci dopyt mierne klesol, hlavne kvôli prepadu investícií oproti roku 2015, kedy krajina dokončila čerpanie peňazí z európskych fondov z predchádzajúceho rozpočtového obdobia. Za celý minulý rok slovenská ekonomika vykázala rast o 3,3 percenta, zatiaľ čo o rok skôr vzrástla o 3,8 percenta. Miera nezamestnanosti podľa metodiky štatistického úradu v poslednom štvrťroku klesla na osemročné minimum 9,1 percenta z 9,5 percenta v treťom kvartáli. Z prieskumu štatistického úradu v domácnostiach vyplynulo, že po dlhšej dobe ubudlo obyvateľov, ktorí krátkodobo (menej ako rok) pracovali v zahraničí alebo ktorí do zamestnania do cudziny pravidelne dochádzali. Ich počet klesol o 4,4 percenta na 153 500 osôb. Z európskych krajín najviac Slovákov pracovalo tradične v Rakúsku a v Českej republike. Priemerná mzda vzrástla vo štvrtom štvrťroku medziročne o 3,6 percenta na 990 eur a v priemere za celý rok dosiahla 912 eur.
zdroj: hnonline.sk