Podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane
27. 1. 2023
Nárok na nezdaniteľnú časť základu dane, ktorou sú príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, si daňovník môže uplatniť až po skončení zdaňovacieho obdobia v ročnom zúčtovaní alebo podaním daňového priznania.
Tento druh nezdaniteľnej časti základu dane bolo možné uplatniť prvýkrát pri vykonaní ročného zúčtovania dane, eventuálne pri podaní daňového priznania za zdaňovacie obdobie 2014. V súčasnosti sporitelia sporia v štyroch doplnkových dôchodkových spoločnostiach. Sú nimi UNIQA, d. d. s., Doplnková dôchodková spoločnosť Tatra banky, NN Tatry-Sympatia, d. d. s., a Stabilita, d. d. s.
Príspevky na DDS si daňovník môže odpočítať od základu dane zisteného z aktívnych príjmov podľa § 5 alebo podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov alebo z ich úhrnu, a to vo výške, v akej boli v zdaňovacom období preukázateľne zaplatené. Maximálna výška preukázateľne zaplatených príspevkov, o ktoré bude možné znížiť čiastkový základ daňovníka, je v úhrne najviac 180 € ročne.
Na uplatnenie daňovej úľavy je daňovník povinný splniť zákonom ustanovené podmienky:
1. príspevky na DDS musia byť zaplatené na základe „novej“ účastníckej zmluvy uzatvorenej po 31. 12. 2013, resp. na základe „staršej“ účastníckej zmluvy (uzatvorenej do 31. 12. 2013, ktorá bola od 1. 1. 2014 dodatkom zmenená (obsahom zmeny bolo zrušenie dávkového plánu, ktorý tvoril súčasť zmluvy), a prvýkrát za zdaňovacie obdobie 2023 aj príspevky, ktoré daňovník zaplatil na základe zmluvy o celoeurópskom osobnom dôchodkovom produkte,
2. daňovník nebude mať uzatvorenú inú účastnícku zmluvu podľa zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení („so starými podmienkami“), ktorá nebude spĺňať zákonom ustanovené podmienky; v prípade, že daňovník bude mať od 1. 1. 2014 uzatvorených viacero účastníckych zmlúv a má záujem o uplatnenie nároku na nezdaniteľnú časť základu dane na príspevky na DDS, je potrebné, aby prijal nové podmienky na všetkých jeho uzatvorených zmluvách.
Nárok na zníženie základu dane, ktorou sú preukázateľne zaplatené príspevky na DDS, si môže uplatniť aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.
K
Elektronicky sa v roku 2010 podalo menej ako 1 % daňových priznaní
16. 2. 2011
V roku 2010 bolo podľa informácií generálneho riaditeľa Daňového riaditeľstva SR M.Mikulčíka podaných elektronickou formou menej ako 1 % daňových priznaní z príjmu.
"Z viac ako 450 000 podaní daňových priznaní z príjmu zo strany fyzických osôb nepodnikateľov bolo elektronicky podané len jediné daňové priznanie," uviedol M.Mikulčík. Právnické osoby podali v roku 2010 len 730 z celkovo 163 208 daňových priznaní elektronicky, čo je menej ako 0,45 %.
Priemerná mzda na Slovensku sa v roku 2010 zvýšila
11. 2. 2011
Priemerná mesačná mzda sa v minulom roku zvýšila vo všetkých sledovaných odvetviach s výnimkou ťažby a dobývania.
Štatistický úrad SR uviedol, že nominálna mzda sa zvýšila najvýraznejšie vo vybraných trhových službách, a to o 6,6 % a v priemysle o 5,3 %.
Štát vybral v januári na daniach viac ako predpokladal
11. 2. 2011
V prvom mesiaci tohto roka vybral štát na daniach spolu 744,23milióna eur.
Pôvodne sa očakávali príjmy nižšie o 2,5 %. Vyplýva to z údajov Daňového riaditeľstva SR o plnení príjmov štátneho rozpočtu SR.
Daňové zvýhodnenie na červenú naftu zaniká
3. 1. 2011
Od 1. januára 2011 nadobúda platnosť novela zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja, ktorou sa ruší daňové zvýhodnenie tzv. červenej nafty.
Spotrebná daň sa podľa novely bude platiť aj za skvapalnené plynné uhľovodíky (LPG), ktoré boli doteraz od nej oslobodené.