Poberateľov minimálneho dôchodku bude viac.
28. 4. 2023
Vyšší minimálny dôchodok vyplýva z novely zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej sa s účinnosťou od 1. júla 2023 menia sumy minimálneho dôchodku a mení sa aj spôsob určenia jeho sumy.
Výška minimálneho dôchodku sa naviaže na sumu životného minima, ktoré bude určené od 1. júla 2023.
O nových sumách minimálneho dôchodku bude Sociálna poisťovňa verejnosť včas informovať. O prepočet dôchodkov ju netreba žiadať, urobí tak automaticky a dôchodcovia, ktorých sa zmena týka, dostanú zo Sociálnej poisťovne rozhodnutia o zvýšení koncom júna a v júli.
Minimálne dôchodky sa nemenili od roku 2020. Štát argumentuje socio-ekonomickými zmenami a rozmrazí ich najmä pre nárast inflácie. Zároveň sa sumy minimálneho dôchodku opätovne naviažu na sumu životného minima.
Základná suma minimálneho dôchodku za 30 rokov dôchodkového poistenia, ktoré sa hodnotia na účely minimálneho dôchodku, je od 1. júla 2023 stanovená na 136 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu.
Suma minimálneho dôchodku sa ďalej zvyšuje o:
• 2 % za 31. až 39. rok,
• 3 % za 40. až 49. rok,
• 5 % za 50. až 59. rok,
• 7 % za 60. a každý ďalší získaný rok dôchodkového poistenia, ktorý sa na minimálny dôchodok hodnotí.
Zmenou určenia sumy minimálneho dôchodku sa rozšíri okruh poberateľov dôchodku, ktorým vznikne nárok na minimálny dôchodok.
J
(Zdroj: aktuality.sk)
Od júla sa zvyšujú príspevky
23. 6. 2020
Od 1. júla sa ľudia, ktorí opatrujú rodičov, súrodencov alebo deti s ťažkým zdravotným postihnutím, môžu tešiť na viac peňazí. Príspevok na opatrovanie sa zvýši na úroveň aktuálnej čistej minimálnej mzdy, ktorá v roku 2020 predstavuje čiastku 476,74 eura.
Ide o zvýšenie o skoro 50 eur mesačne, oproti súčasným 430,35 eurám mesačne. Pri opatrovaní dvoch alebo viacerých ŤZP nová suma príspevku bude 634,06 eura.
Skutočná výška dávky, ktorá bude vyplatená, závisí od toho, aký príjem či dôchodok má človek, ktorý je opatrovaný. Ak je vyšší ako 2-násobok životného minima jednej dospelej osoby, prebytok sa odčíta od základného príspevku. Ak ide o nezaopatrené dieťa, príspevok sa kráti, až keď jeho príjem prevyšuje 3-násobok životného minima dospelého.
Výnimku majú seniori. Ak človek, ktorý niekoho opatruje, poberá dôchodok, príspevok nezávisí od príjmu opatrovanej osoby, ale je nastavený automaticky. Po starom mu za opatrovanie jednej osoby vyplácali 215,18 eura, od júla sa táto suma zvýši na 238,37 eur.
Peňažný príspevok na osobnú asistenciu sa poskytuje fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím odkázanej na pomoc iného človeka. Príspevok sa poskytuje vo výške, ktorá zodpovedá ročnému rozsahu osobnej asistencie určenej v eurách. Osobnú asistenciu vykonáva osobný asistent, ktorému ŤZP vyplatí odmenu za každý kalendárny mesiac podľa rozsahu vykonanej osobnej asistencie.
Ďalšie zmeny v sociálnom poistení od novembra 2020
23. 6. 2020
Ústavným zákonom č. 99/2019 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov v čl. 39 Ústavy Slovenskej republiky bol ustanovený maximálny dôchodkový vek žien, ktoré vychovali deti. Podrobnosti o právach uvedených v čl. 39 Ústavy Slovenskej republiky ustanovil zákon o sociálnom poistení.
Navrhuje sa upraviť dôchodkový vek poistenca, ktorý vychoval deti tak, aby mal znížený dôchodkový vek v porovnaní s dôchodkovým vekom bezdetného poistenca, ktorý sa narodil v tom istom roku, o 6 mesiacov za každé vychované dieťa, maximálne však v úhrne o 18 mesiacov, ak vychoval tri a viac detí.
Návrhom zákona, ktorý bol predložený v NR SR, sa znenie prílohy č. 3a navrhuje nahradiť novým znením, na základe ktorého sa upraví dôchodkový vek žien, ktoré vychovali deti tak, aby mali znížený dôchodkový vek v porovnaní s dôchodkovým vekom bezdetného muža alebo ženy narodeného/narodenej v tom istom roku o 6 mesiacov za každé vychované dieťa, maximálne však v úhrne o 18 mesiacov, ak vychovali tri a viac detí. Navrhovaná zmena sa týka žien, ktoré sa narodili v roku 1957 a neskôr z dôvodu, že ide o ročník (1957), pre ktorý platil všeobecný dôchodkový pre rok 2019, t.j. rok kedy nadobudol účinnosť ústavný zákon č. 99/2019 Z. z. ktorým sa mení a dopĺňa Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov (1. 7. 2019), na základe ktorého bol ustanovený maximálny dôchodkový vek žien, ktoré vychovali deti. Dôchodkový vek žien, ktorý je vzhľadom na počet vychovaných detí podľa aktuálne účinnej právnej úpravy výhodnejší sa nemení.
Zároveň sa na základe rovnakého princípu navrhuje upraviť dôchodkový vek mužov, ktorým sa zohľadňuje výchova detí, ktorá nebola zohľadnená žene, ustanovený v prílohe č. 3b. Zmeny by mali nadobudnúť účinnosť 1. 11. 2020.
Top banka na Slovensku prepúšťa
19. 6. 2020
Menej účtovníkov, viac ítečkárov. Najväčšia domáca banka Slovenská sporiteľňa urýchľuje digitálnu transformáciu. Podľa informácií HN bude tento proces zahŕňať aj prepúšťanie, keď v tomto roku sa má počet pracovníkov znížiť približne o sto a ďalší majú odísť v budúcom roku. Celkovo pracovalo v Slovenskej sporiteľni v prvom štvrťroku 4 069 ľudí. Znižovanie personálneho stavu sa má dotknúť predovšetkým bratislavskej centrály.
Finančná inštitúcia tak reaguje na situáciu spôsobenú pandémiou koronavírusu, nárast nákladov spojených s takzvaným bankovým odvodom a dlhodobo nízke úrokové sadzby. Zjednodušene, banka pre automatizáciu procesov potrebuje menej účtovníkov. Potvrdzuje to aj fakt, že na svojej webovej stránke má firma pracovné ponuky najmä pre IT odborníkov.
Odbory musia ustupovať vedeniu
16. 6. 2020
Zamestnanecké zväzy sa musia pripraviť na oveľa horšiu vyjednávajúcu pozíciu, než na akú boli doteraz zvyknutí. Slovenské podniky, najmä v priemysle, zažívali doteraz rovnaký scenár v pravidelných intervaloch. Vyjednávanie o predĺžení kolektívnej zmluvy, rozdielne názory, konflikt, príchod sprostredkovateľa, pohotovostný štrajk, v najvyhrotenejších prípadoch ostrý štrajk a ohrozenie chodu výroby.
Dekáda rastov prakticky v každom odvetví dávala zástupcom zamestnancov do rúk silné tromfy a priestor na rokovania. Analytici a firmy očakávali v tomto roku isté spomalenie biznisu. Zrejme nikto však nečakal, že sa úlohy vymenia a že odborári budú tí, ktorí budú robiť ústupky, aby sa zachovalo čo najviac pracovných miest.