Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka
23. 1. 2023
Nezdaniteľné časti základu dane predstavujú tzv. odpočítateľné položky (daňové úľavy), o ktoré si daňovník (fyzická osoba) môže znížiť základ dane.
Nezdaniteľné časti základu dane upravuje § 11 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej aj „ZDP“). Súčasná právna úprava rozlišuje tri druhy: nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka, nezdaniteľnú časť základu dane na manželku (manžela) a nezdaniteľnú časť na príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie. Základnou daňovou úľavou je nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka.
Nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka si môže uplatniť každá fyzická osoba (daňový rezident SR a aj daňový nerezident SR), ak v príslušnom zdaňovacom období dosiahla aktívne príjmy, t.j. príjmy zo závislej činnosti podľa § 5 zákona o dani z príjmov, príp. príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a ods. 2 zákona o dani z príjmov. Na uplatnenie daňovej úľavy nemá vplyv skutočnosť, či tieto príjmy boli dosahované počas celého zdaňovacieho obdobia alebo len počas jeho časti.
Nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka (tzv. daňoprosté minimum) si daňovník „v roli“ zamestnanca môže uplatňovať už v priebehu zdaňovacieho obdobia (kalendárneho roka) alebo až po jeho uplynutí v ročnom zúčtovaní prípadne pri podaní daňového priznania. Počas roka 2022 zamestnávateľ mohol uplatňovať nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka v mesačnej perióde, ak si zamestnanec tento nárok uplatnil na základe tlačiva „Vyhlásenie na zdanenie príjmov“. Zamestnávateľ uplatní zamestnancovi nárok na mesačnú daňovú úľavu na daňovníka v závislosti od toho, kedy zamestnanec doručí zamestnávateľovi vyplnené vyhlásenie. Ak ho doručí do konca mesiaca, v ktorom nastúpil do zamestnania, nárok má už za tento kalendárny mesiac. Podmienkou však je, že si tento nárok neuplatnil v tomto mesiaci u iného zamestnávateľa.
Platí totiž, že ak mal zamestnanec počas kalendárneho roka viacerých zamestnávateľov súčasne, vyhlásenie môže predložiť len jednému z nich. Vo vyhlásení zamestnanec vyhlasuje, že nárok na daňovú úľavu na daňovníka si neuplatňuje za rovnaké zdaňovacie obdobie u iného zamestnávateľa, čo potvrdzuje aj svojím podpisom. Ak mal zamestnanec v priebehu roka viacerých zamestnávateľov postupne, vyhlásenie mohol predložiť každému pri zmene zamestnávateľa. Dávame do pozornosti, že ak došlo k zmene zamestnávateľa v priebehu mesiaca (napr. k 15. 9. daného roka), a zamestnanec si chce uplatňovať nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka v mesačnej perióde u nového zamestnávateľa tak, aby tieto skutočnosti na seba nadväzovali, zamestnanec má v takomto prípade povinnosť ukončiť platnosť vyhlásenia u predchádzajúceho zamestnávateľa, aby nedošlo k duplicitnému uplatneniu nároku na daňovú úľavu na daňovníka. Zmenu je v takomto prípade možné uviesť k 1. dňu mesiaca odchodu zo zamestnania alebo k 1. dňu nasledujúceho mesiaca.
K
Nehody pri euronásobilke
3. 1. 2009
Nákupy v eurozóne včera sprevádzali desiatky drobných nehôd spojených s vydávaním. Dobrou správou je, že aj keď v platbách dominovala koruna, ľudia si zmenárne z obchodov neurobili.
Napriek tomu pre
obchodníkov i zákazníkov stále platí - precvičiť si základné počty a násobilku.
V
obmedzenom režime zatiaľ fungujú niektoré internetové obchody. Dôvodom okrem
prechodu na euro sú aj prebiehajúce
inventúry.
Pre milovníkov predĺžených víkendov
3. 1. 2009
Stačí si zobrať deň dovolenky a máte minimálne štyri dni voľna v rade. Tento rok sa takáto možnosť naskytne až osemkrát.
Mnohí ju využili už v januári. Kto chcel mať
predĺžený víkend a zobral si dovolenku v piatok druhého a v pondelok piateho
januára mal voľno až šesť dní. Ide o
suverénne najdlhší predĺžený víkend v tomto roku.
Dohody o práci študentov by mali byť písomné
3. 1. 2009
Podľa § 228 Zákonníka práce by dohody o brigádnickej práci študentov mali byť písomné. Mala by v nich byť uvedená práca, odmena, rozsah pracovného času a lehota, na ktorú sa dohoda uzatvára.
V dohode je možné určiť
aj spôsob skočenia brigádnickej práce.
Inšpekcie zistili, že niektorí zamestnávatelia sa so študentami dohodnú o
brigáde len ústne, mzdu študentom nevyplatia a je veľmi ťažké dokázať, či
študent prácu vykonával. Inšpektori tiež zistili nedovolené vykonávanie nočných
prác a práce nadčas. Ďalšie porušovanie Zákonníka práce bolo vo vedení
evidencie pracovného času, obchádzaní lekárskych prehliadok a nedodržiavaní
predpisov bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.
Sociálne zmluvy s Austráliou a Izraelom
2. 1. 2009
V tomto roku si vláda naplánovala uzavretie zmlúv o sociálnom zabezpečení s oboma štátmi.
Problémy so sociálnym zabezpečením Slovákov pracujúcich v
Austrálii a Izraeli by sa tak mali stať od polovice roka minulosťou. Rovnaká
dohoda by mala byť neskôr uzavretá aj so Spojenými štátmi.