Nárok na materské
30. 1. 2023
Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
Byť nemocensky poistený u zamestnankyne znamená, že táto musí byť zamestnaná na základe pracovnej zmluvy (§ 42 a nasl. ZP) alebo dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru (§ 223 a nasl. ZP), pričom zamestnávateľ má povinnosť zo mzdy alebo odmeny odvádzať za ňu poistné do Sociálnej poisťovne. V prípade SZČO má takúto odvodovú povinnosť podnikateľka sama.
Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Má však nárok na materské aj po uplynutí 34. týždňa od vzniku nároku na materské, ak porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará alebo je osamelá. Nárok na materské osamelej poistenkyni zaniká uplynutím 37. týždňa od vzniku nároku na materské a poistenkyni, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, nárok na materské zaniká uplynutím 43. týždňa od vzniku nároku na materské. Podmienka starostlivosti o narodené dieťa sa považuje za splnenú v období, v ktorom je dieťa prijaté do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia.
Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov alebo materské sa jej nevyplácalo, pretože pôrod nastal skôr ako určil lekár, má nárok na materské do konca 34. týždňa od vzniku nároku na materské; osamelá poistenkyňa má nárok na materské do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské a poistenkyňa, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, má nárok na materské do konca 43. týždňa od vzniku nároku na materské.
V prípade, že sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, má nárok na materské do konca 28. týždňa odo dňa pôrodu, ale najdlhšie do konca 34. týždňa od vzniku nároku na materské; osamelá poistenkyňa má nárok na materské do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, najdlhšie do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské a poistenkyňa, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, má nárok na materské do konca 37. týždňa odo dňa pôrodu, najdlhšie do konca 43. týždňa od vzniku nároku na materské. Poistenkyňa, ktorej sa narodilo mŕtve dieťa, má nárok na materské do konca 14. týždňa od vzniku nároku na materské. V prípade, že jej dieťa zomrelo v období trvania nároku na materské, má nárok na materské do konca druhého týždňa odo dňa úmrtia dieťaťa, najdlhšie do konca 34. týždňa od vzniku nároku na materské; osamelá poistenkyňa má nárok na materské najdlhšie do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské a poistenkyňa, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, má nárok na materské najdlhšie do konca 43. týždňa od vzniku nároku na materské.
Obdobie nároku na materské poistenkyne, ktorá dieťa porodila, nesmie byť kratšie ako 14 týždňov od vzniku nároku na materské a nesmie zaniknúť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu.
K
Inštitút náhrady škody - novela Notárskeho poriadku
1. 9. 2009
Oddnes možno žiadať odškodnenie a získať späť peniaze, v prípade, že si osoba neplatne kúpila nehnuteľnosť, pričom chyba sa stala na strane advokáta či notára, ktorý zmluvu o prevode nehnuteľnosti spísal.
Účinnosť nadobudla novela Notárskeho poriadku, ktorá takýto postup umožňuje. Autorom právnej normy je Ministerstvo spravodlivosti SR. Ministerstvo očakáva, že počet neplatných prevodov nehnuteľností by sa mal znížiť. K trom najčastejším dôvodom patrí zneužitie totožnosti, rozpor s dobrými mravmi a obchádzanie zákona.
Notár podľa novely bude môcť zariadiť nielen vyhotovenie, ale aj doručenie podania príslušnej správe katastra. Notársky úrad bude miestom na vybavenie takéhoto úkonu aj v prípade zavedenia elektronického podávania návrhov. Podľa ministerstva spravodlivosti si elektronická komunikácia vyžiada nenáročnú legislatívnu zmenu.
Notár bude zároveň povinný oznámiť účastníkovi zmluvy o prevode nehnuteľnosti platobné podmienky, ktoré sú dohodnuté v zmluve. Prax totiž ukázala, že tomuto prevenčnému ustanoveniu priemerný spotrebiteľ právnej služby nie vždy dobre rozumie. Ďalšou informáciou, ktorú notár účastníkom zmluvy povinne uvedie, je údaj o poistnom krytí a poisťovni.
Ešte pred začatím samotného úkonu právnej služby je notár tiež povinný informovať o svojej odmene. Ak tak neurobí, odmena mu nepatrí. Toto ustanovenie však neplatí v prípadoch, ak je potrebné úkon právnej služby vykonať bezodkladne.
Očakáva sa, že toto ustanovenie prispeje k posilňovaniu dôvery v stav notárstva. Prirodzenou súčasťou výkonu činnosti notára vo všetkých jej podobách by malo byť, že notár dopredu informuje aj o odplate za svoju činnosť. Notár môže odmietnuť vykonať požadovaný úkon, ak žiadateľ nezloží primeraný preddavok na náhradu výdavkov a na jeho odmenu.
Rodičia potrebujú k daňovému bonusu potvrdenie zo školy
29. 8. 2009
Ak si rodičia potrebujú uplatniť nárok na viaceré dávky, napríklad na daňový bonus, je nutné priniesť zamestnávateľovi potvrdenie o návšteve školy. Sociálna poisťovňa si ho vypýta, ak si nárokujete sirotský dôchodok pre dieťa. Potvrdenie potrebuje zase príslušný úrad práce na to, aby odobril príspevok na dieťa.
Vzrastú príspevky na náhradnú starostliosť o dieťa
29. 8. 2009
Od začiatku septembra sa príspevky na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa zvýšia. Tieto príspevky sa každoročne zvyšujú automaticky o rovnaké percento, o aké od júla vzrástlo životné minimum.
O zvýšení diaľničných poplatkov sa zatiaľ neuvažuje
29. 8. 2009
V najbližších dvoch rokoch by sa ceny diaľničných známok by nemali meniť. Vyplýva to z vyjadrenia ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií. Myslí si, že zvyšovanie nehrozí ani v roku 2011.