Kedy môže predčasný starobný dôchodca pracovať aj poberať dôchodok
21. 12. 2018
Dôchodca musí splniť stanovené podmienk. Aj predčasný starobný dôchodca môže pracovať a poberať dôchodok, musí však splniť stanovené podmienky. Ľudia v preddôchodkovom veku, ktorí zvažujú odchod do predčasného dôchodku, ale stále ešte pracujú, v deň spísania žiadosti o predčasný dôchodok v pobočke Sociálnej poisťovne musia mať ukončený buď pracovný pomer, prácu na živnosť alebo na dohodu, teda už nemôžu byť dôchodkovo poistení. Pracovať teda nemôžu.
Predčasný dôchodok. "Žiadať o predčasný starobný dôchodok môže poistenec až vtedy, ak súčasne splní podmienky, a to, že nemá nijaký pracovný pomer, získal najmenej 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia, chýbajú mu najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku a jeho predčasný starobný dôchodok ku dňu, od ktorého požiadal o jeho priznanie, je vyšší ako 1,2-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu. V súčasnosti to je 205,07 eura mesačne. Ak je aj sporiteľom v 2. dôchodkovom pilieri, potom musí byť súčet predčasného starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku z 2. piliera vyšší ako 1,2-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu," radí Peter Višváder, hovorca poisťovne. Podľa neho naďalej platí, že ak predčasný starobný dôchodca začne pracovať, čiže vznikne mu povinné dôchodkové poistenie zamestnanca alebo živnostníka, alebo ak sa stane fyzickou osobou s odvodovou úľavou počas práce na dohodu, SP mu zastaví výplatu dôchodku a obnoví mu ju až potom, ako prestane pracovať.
Výnimka. Existuje aj výnimka, ktorá sa však vzťahuje len na dohodu o pracovnej činnosti, alebo dohodu o vykonaní práce pri príjme priemerne mesačne 200 eur, resp. pri ročnom príjme 2400 eur. Vtedy Sociálna poisťovňa výplatu predčasného dôchodku nezastaví, teda predčasný dôchodca môže s touto výnimkou aj pracovať, aj súčasne poberať predčasný dôchodok. Výplata predčasného starobného dôchodku mu v takomto prípade bude podľa zákona zastavená až vtedy, keď príjem z dohody v príslušnom kalendárnom roku presiahne sumu 2400 eur. Výnimku z platenia poistného pri týchto dvoch typoch dohôd si predčasný dôchodca musí uplatniť u zamestnávateľa čestným prehlásením ešte pred začiatkom výkonu práce na dohodu.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
Francúzsko sa vzdá daňového stropu
7. 3. 2011
Francúzsko sa vzdá daňového stropu pre ľudí s najvyššími príjmami, ktorý kabinet kedysi označoval za kľúč k modernizácii Francúzska a ktorý mal krajine prilákať investorov.
Limit zabezpečil, aby nikto nedával na dane viac ako 50 % svojho ročného príjmu. Premiér Francois Fillon vo štvrtok označil daňový strop za nedokonalé opatrenia. Dodal, že sa od neho odstúpi pri príprave tohtoročnej rozsiahle daňové reformy.
Zníženie sadzby DPH na potraviny je stále otvorené
7. 3. 2011
Premiérka I.Radičová uviedla, že otázka ohľadom nižšej DPH na potraviny je stále otvorená.
Zároveň upozornila na skúsenosti iných krajín, v ktorých sa zníženie DPH na potraviny neprejavilo v znížení ich cien pre spotrebiteľov. Vláda chce začať tlačiť na znižovanie cien , pričom podľa Radičovej by jednou z ciest mohlo byť aj znižovanie ceny elektriny.
Telekomunikačný úrad SR začal znižovať platy
7. 3. 2011
Telekomunikačný úrad SR začal od februára tohto roka znižovať mzdy u svojich zamestnancov.
Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR rozpočtovalo na rok 2011 výdavky úradu určené na mzdy medziročne nižšie o 10,01 %. Keďže úrad nechcel ďalším znížením počtu zamestnancov ohroziť plnenie svojich povinností, pristúpil k znižovaniu miezd.
Priemerná mesačná mzda za rok 2010 vzrástla o 2,2,%
7. 3. 2011
Štatistici uvádzajú, že v roku 2010 bola priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca vo všetkých krajoch vyššia ako v roku 2009.
Najviac sa mzda zvýšila v Banskobystrickom (5 %) a Košickom kraji (4,7 %). V ostatných regiónoch bol medziročný prírastok mzdy v intervale od 2,2 % v Bratislavskom kraji do 4,4 % v prípade Žilinského kraja. Priemerná mzda zamestnanca v 4.štvrťroku dosiahla 844 eur, medziročne tak stúpla o 3,8 %.