Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Newtonove zákony

Teleso umiestnené v priestore zostane na svojom mies len dovtedy, kým si nezhodnotí svoje možnosti.

Keď sa pokúsite pohnúť jednou vecou, zistíte, že je viazaná na celý vesmír.

Vec, ktorá je v pokoji, je určite na zlom mieste.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Murphy optimista

Ak sa veci pokazia, svet sa ešte preto nezrúti – práve naopak, tá kopa pokazených harabúrd mu nedovolí padnúť.

Ak vám ušiel vlak, nevadí. Hlavné je, že ste si stihli kúpiť lístok!

Ak ste ešte nedostali rozum, riaďte sa vlastnou hlavou.

(Murphyho zákonník)
Životné pravdy

Rozumné je neveriť prítomnému šťastiu.

Ak má byť človek majstrovským dielom, ako potom, preboha, vyzerá nepodarok?

Len slovo, ktoré nebolo dané, bude dodržané.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Čím je krajší obal, tým bezcennejšie je vnútro.

Umenie nie je upútať na seba pozornosť, ale vyhnúť sa následkom.

Unáhlené konanie máva zlé následky. Múdry si najprv zváži dôsledky každého činu, až potom sa doň pustí.

(Murphyho zákony v bájkach)
Bezproblémové riadenie - IV. večer

Na vysokých postoch tróniaci hlupáci sú podobní človeku na vysokej streche: - všetko vidia zmenšene a aj oni sa zdola zdajú byť malými.

V každej organizácii sa vždy nájde niekto, kto dobre pozná pozadie jej fungovania.

Prílišná iniciatíva je škodlivejšia ako neschopnosť.

(Murphyho zákony po poslednej novele)

Exekučné zrážky pri preddavku a časti mzdy

2. 9. 2024 Ak zamestnávateľ - platiteľ mzdy, vypláca mesačnú mzdu po častiach, zákon mu umožňuje zrážky zo mzdy primerane vykonať aj z časti mzdy. Zamestnávateľ odvedie zrážky správcovi dane po uplynutí príslušného kalendárneho mesiaca.
Ak sa daňový exekučný príkaz doručí zamestnávateľovi - platiteľovi mzdy, po tom, keď bola časť mesačnej mzdy zamestnancovi – t. j. daňovému dlžníkovi, vyplatená, neprihliada sa na vykonanú výplatu a zrážky sa vykonajú tak, ako keby zamestnanec - daňový dlžník, mal za celý kalendárny mesiac právo len na mzdu, ktorá mu ešte nebola vyplatená.
V prípade, ak sa preddavok na mzdu vypláca za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac, vypočíta sa, koľko pripadá z poskytnutého preddavku na jednotlivé mesiace, a z takto vypočítaného mesačného preddavku sa zamestnancovi - daňovému dlžníkovi, vykonávajú zrážky. Mzda zamestnanca za uplynulý kalendárny rok sa pritom rozpočíta na jednotlivé mesiace. Z mesačnej mzdy sa vypočítavajú s konečnou platnosťou zrážky a správcovi dane sa vyplatí rozdiel medzi sumami, ktoré sa mali daňovému dlžníkovi zraziť v jednotlivých mesiacoch, a sumami, ktoré sa z preddavkov správcovi dane už vyplatili. V prípade, ak sa vypláca mzda za niekoľko mesiacov naraz, treba vypočítať zrážky za každý kalendárny mesiac osobitne. Rovnaký postup platí v zmysle § 106 ods. 5 daňového poriadku aj pri vyplácaných preddavkoch členom družstiev za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac.
V praxi môže, samozrejme, nastať situácia, že zamestnanec - daňový dlžník, poberá mzdu od niekoľkých platiteľov súčasne. V takýchto prípadoch sa daňový exekučný príkaz na zrážky zo mzdy vzťahuje na všetky jeho mzdy.
Ak správca dane prikazuje vykonať daňovú exekúciu zrážkami zo mzdy viacerým platiteľom mzdy, určí im jednotlivo, akú časť základnej sumy nemajú zrážať. V prípade, ak by príjem daňového dlžníka nedosahoval ani uvedenú časť základnej sumy, platiteľovi mzdy daňový poriadok ustanovuje povinnosť túto skutočnosť oznámiť správcovi dane. Následne správca dane určí, akú časť základnej sumy je každý platiteľ mzdy povinný zrážať.
K

Lízingové spoločnosti riešia problémy s vrátenými autami

8. 6. 2009 Ak klient nemá peniaze na splátky, nestačí iba vrátiť auto. Treba zaplatiť aj zostatkovú cenu vozidla, ktoré bolo kúpené na lízing.
Pri predčasnom ukončení zmluvy z dôvodu neplatenia splátok klientom väčšina spoločností postupuje podľa dohodnutých a klientom akceptovaných všeobecných lízingových podmienok. Lízingová spoločnosť vyčísli výšku finačnej ujmy a žiada ju od klienta. Finančná ujma je súčtom troch položiek: dlžné splátky klienta do predčasného ukončenia zmluvy, nesplatená istina z predmetu lízingu a úroky z omeškania. Výška celkovej škody sa potom vyrovná s výnosom za odpredaj vozidla. Ak výnos z predaja nepokrýva ujmu, je tento rozdiel klientovi fakturovaný.
Lízingové spoločnosti vyžadujú v okamihu vrátenia vozidla od klienta zaplatenie všetkých do toho momentu splatných splátok, respektíve sa s ním dohodnú na splátkovom kalendári na zostatkovú sumu. Vo väčšine prípadov predaj auta môžu iniciovať aj samotní  klienti.
Lízingové spoločnosti upozorňujú, aby klienti konali okamžite, ako sa objavia prvé problémy. Tým sa môžu  vyhnúť veľkým ťažkostiam.  Lízingové spoločnosti  niekedy umožňujú predĺženie lehoty lízingu  alebo zníženie splátok na niekoľko mesiacov.
(Zdroj: HNONLINE)

Finančný benefit trinásty plat

5. 6. 2009 Nárokovateľnosť trinásteho platu závisí od toho, či je uvedený v pracovnej zmluve.
Trinásty plat ako finančný benefit  predstavuje odmenu, ktorú zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi zväčša vo výške jedného mesačného mzdového základu, pričom je súčasťou hrubej mzdy a tvorí základ pre výpočet odvodov a dane. Na rozdiel od základného platu, ktorého výška je priamo uvedená v pracovnej zmluve alebo kolektívnej zmluve, výška odmeny sa odvíja od (priaznivých, resp. nepriaznivých) hospodárskych výsledkov zamestnávateľa. Odmena je nenárokovateľná, okrem prípadu, ak by podmienky jej priznania boli uvedené priamo v pracovnej alebo kolektívnej zmluve. Preto je optimálne, ak  spôsob určenia výšky odmeny a podmienky nároku na ňu sú uvedené už v pracovnej zmluve. V opačnom prípade si tieto odmeny zamestnanci nárokovať nemôžu, pretože sú prideľované podľa rozhodnutia zamestnávateľa. Odmena má odrážať dobrú zamestnancovu výkonnosť. Nemusí byť vyplatená jednorazovo, zamestnávateľ ju môže  v priebehu celého roka za konkrétne výkony zamestnanca.
(Zdroj: HNONLINE)

Pripravujú sa nové pravidlá pre poukazovanie 2 % daní

5. 6. 2009 Rezort financií pripravil novelu zákona o dani z príjmov, ktorou by sa mal zmeniť spôsob poukazovania dvojpercentného podielu dane zaplatenej firmami. Ministerstvo v nej navrhuje postupné znižovanie poukazovaného podielu dane zaplatenej právnickými osobami do roku 2018 až na úroveň 0,5 %.
Podľa novely  firmy budú môcť pri podávaní daňových priznaní za rok 2010 poukázať 2 % zaplatenej dane len v prípade, ak prijímateľom darujú  finančné prostriedky zodpovedajúce 0,5 % zaplatenej dane. V opačnom prípade budú môcť poukázať v priznaní iba 1,5 %. Rovnaké pravidlá by mali platiť aj pri podávaní daňových priznaní za rok 2011. V ďalších rokoch by sa mal podiel zaplatenej dane, ktorú budú môcť firmy poukázať vybranej organizácii, znižovať až na úroveň 0,5 % v roku 2018. V prípade poukázania pol percentného podielu zaplatenej dane, však bude musieť právnická osoba zároveň darovať vybranej organizácii aj finančné prostriedky zodpovedajúce 2 % zaplatenej dane. V opačnom prípade nebude môcť prostredníctvom daňového priznania poukázať ani spomínaných 0,5 %.
(Zdroj: PRAVDA)

Podnikatelia si môžu DPH odpočítať aj na autá bez mriežky

5. 6. 2009 Smernica EÚ platná j od 29. apríla umožňuje odpočítavať podnikateľom DPH aj z áut, ktoré nemajú mriežku.
Pri aute, ktoré stojí  25 000 €, čo bola maximálna hranica kúpnej ceny pre šrotovné, by mohol podnikateľ ušetriť vyše  4700 €.  Dotácia na šrotovné bola nižšia o viac ako polovicu. Samozrejme, týka sa to len tých podnikateľov, ktorí sú platcami DPH.
Predajcovia, ktorí chcú predávať osobné autá bez mriežky, pri ktorých sa dá odpisovať DPH, musia  o to požiadať ministerstvo dopravy. Prvým, komu sa to podarilo, je Škoda Auto Slovensko. Povolenie už dostali aj niektoré značky od Renaultu a jeho dcéry rumunskej Dacie. Mriežku nedávno zrušili v susednom Česku, vďaka čomu  predaj áut v máji stúpol medziročne asi o pätinu.
(Zdroj: SME)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Gertrúda
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner