Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphyho zákony a komentáre

Ak vám niekto sľúbi nápravu, to ešte neznamená, že sa veci obrátia k lepšiemu.

Kedysi platilo: Dajte cisárovi, čo je cisárovo a Bohu, čo je božie. Dnes platí: Nebabri sa s tým a navaľ to všetko mne!

Moc je moc a peniaze sú peniaze.

(Murphyho zrnká II)
Murphy optimista

Ak ste ešte nedostali rozum, riaďte sa vlastnou hlavou.

Ak ste si otvorili hubu na nesprávnom mieste a dostali ste po nej, skúste vymeniť miesto alebo hubu.

Ak sa príliš pretŕčate, prídete o hlavu. Na druhej strane si konečne budete rovný s ostatnými.

(Murphyho zákonník)
Prečo máme radi informáciu?

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Hlúposti sa medze nekladú

Starého osla neprerobíš. Ani mladého somára neprerobíš. Napriek tomu sa každý každého snaží preinačiť na svoj obraz.

Prvý na rade je vždy ten, kto vytřča z radu.

Ak sa veci majú pokaziť, tak sa pokazia nezávisle od miesta, kam ich schováme.

(Murphyho zákony v bájkach)
Oheň a voda

Prebieha zákopová vojna. Priateľský vojak Kohn každé ráno vystrčí zo zákopu na palici svoju prilbu a nepriateľský vojak zo zákopu naproti do nej celý deň strieľa. Aj dnes Kohn vystrčí prilbu – a nič – streľba žiadna. – Hej, prečo nestrieľaš – kričí na nepriateľa vojak Kohn. – Minuli sa mi náboje, - kričí naspäť nepriateľský vojak. – Predám za dolár kus. Ak vezmeš celú tisícku, dám ti päť percent zľavu, - ponúka vojak Kohn.

Stretli sa dvaja židia v zákopoch a začali si rozprávať, ako sa dostali na vojnu. Vyšlo najavo, že sa obaja dali na vojnu dobrovoľne. Ja som slobodný, nikoho nemám, vojna sa mi páči... A tak som teda tu. A čo ty? – Čo ti budem rozprávať? Ja som ženatý a mám rád svätý pokoj, tak som tu.

Zo štatistiky vyplýva, že najčastejšou príčinou, pre ktorú branci nemôžu ísť na vojnu, vôbec nie je náhle úmrtie dotyčného. Podľa našich zistení s takouto diagnózou ešte nikoho neodviedli. Regrúti sa, ktovie prečo, chytajú diagnóz s oveľa nižšou šancou na úspech. Takýmito sú predovšetkým slepota a hluchota. Hluchotu neodporúčame – mohli by vás odviesť k čističom prúdových motorov. Slepota je o niečo lepšia, ale tiež to nie je bohviečo...

(Zrnká úsmevu)

Exekučné zrážky pri preddavku a časti mzdy

2. 9. 2024 Ak zamestnávateľ - platiteľ mzdy, vypláca mesačnú mzdu po častiach, zákon mu umožňuje zrážky zo mzdy primerane vykonať aj z časti mzdy. Zamestnávateľ odvedie zrážky správcovi dane po uplynutí príslušného kalendárneho mesiaca.
Ak sa daňový exekučný príkaz doručí zamestnávateľovi - platiteľovi mzdy, po tom, keď bola časť mesačnej mzdy zamestnancovi – t. j. daňovému dlžníkovi, vyplatená, neprihliada sa na vykonanú výplatu a zrážky sa vykonajú tak, ako keby zamestnanec - daňový dlžník, mal za celý kalendárny mesiac právo len na mzdu, ktorá mu ešte nebola vyplatená.
V prípade, ak sa preddavok na mzdu vypláca za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac, vypočíta sa, koľko pripadá z poskytnutého preddavku na jednotlivé mesiace, a z takto vypočítaného mesačného preddavku sa zamestnancovi - daňovému dlžníkovi, vykonávajú zrážky. Mzda zamestnanca za uplynulý kalendárny rok sa pritom rozpočíta na jednotlivé mesiace. Z mesačnej mzdy sa vypočítavajú s konečnou platnosťou zrážky a správcovi dane sa vyplatí rozdiel medzi sumami, ktoré sa mali daňovému dlžníkovi zraziť v jednotlivých mesiacoch, a sumami, ktoré sa z preddavkov správcovi dane už vyplatili. V prípade, ak sa vypláca mzda za niekoľko mesiacov naraz, treba vypočítať zrážky za každý kalendárny mesiac osobitne. Rovnaký postup platí v zmysle § 106 ods. 5 daňového poriadku aj pri vyplácaných preddavkoch členom družstiev za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac.
V praxi môže, samozrejme, nastať situácia, že zamestnanec - daňový dlžník, poberá mzdu od niekoľkých platiteľov súčasne. V takýchto prípadoch sa daňový exekučný príkaz na zrážky zo mzdy vzťahuje na všetky jeho mzdy.
Ak správca dane prikazuje vykonať daňovú exekúciu zrážkami zo mzdy viacerým platiteľom mzdy, určí im jednotlivo, akú časť základnej sumy nemajú zrážať. V prípade, ak by príjem daňového dlžníka nedosahoval ani uvedenú časť základnej sumy, platiteľovi mzdy daňový poriadok ustanovuje povinnosť túto skutočnosť oznámiť správcovi dane. Následne správca dane určí, akú časť základnej sumy je každý platiteľ mzdy povinný zrážať.
K

Nároky na sprostredkovateľov finančných služieb sa zvyšujú

16. 6. 2009 Nový zákon o finančnom sprostredkovaní zvyšuje nároky na tých, ktorí klientovi núkajú akýkoľvek finančný produkt, či už ide o poistku, úver alebo investíciu.
Niektorým sa nepáči vzdelávanie, ktoré musia podstúpiť, ďalším poplatky za registráciu či príliš veľa informácií, ktoré majú poskytnúť klientom.  Zatiaľ sú stále možnosti,  ako z nepohodlných paragrafov vykľučkovať.  Národná banka Slovenska (NBS) preto nevylučuje, že zákon ešte pred nadobudnutím účinnosti upraví.
Hlavným poslaním nového zákona ochrana klienta. NBS pravidelne vyhodnocuje sťažnosti od nespokojných investorov či poistencov.  Ukazuje sa však, že mnohí  klienti nepoznajú podstatu finančných produktov.  Svoj podiel na tom majú práve sprostredkovatelia. Podľa sprostredkovateľov by viac pomohlo finančné vzdelávanie na základných a stredných školách a vo verejnoprávnych médiách.
O klienta by malo byť postarané lepšie, ak sa zákonom o finančnom sprostredkovaní začnú účastníci trhu riadiť. Agenti a poradcovia by mali byť dôveryhodné osoby zaregistrované v NBS. Mali by byť pravidelne preskúšavaní a vzdelaní. Ako bude vyzerať ich  vzdelávanie  zatiaľ nie je známe.
Zákon striktne oddelil poradenstvo a sprostredkovanie. To však neznamená, že sprostredkovatelia nemusia klientovi radiť a vysvetľovať.
(Zdroj: ETREND)

Novela zákona o dôchodkovom sporení núti DSS k opatrnosti

15. 6. 2009 Penzijné spoločnosti sa postupne zbavujú rizikovejších investícií do akcií. Okrem hospodárskej krízy a veľkých výkyvov na finančných trhoch to spôsobila aj novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení.
Novela pre klientov DSS momentálne zaručuje menšie riziko, ale zároveň môže znamenať aj nižší výnos v budúcnosti.
Miera zhodnotenia v dôchodkových fondoch sa bude po novom posudzovať na polročnej báze. Ak DSS-ka zaručí plusový výnos za šesť mesiacov, môže si účtovať poplatok 5,6 %. Ak fond bude v červených číslach, musí klientom doplatiť z majetku spoločnosti.
VÚB Genereali akcie už vypredáva, ING DSS zatiaľ čaká. Penzijné spoločnosti sa teraz zameriavajú na štátne dlhopisy alebo štátne pokladničné pouážky, ktoré sú bezpečnejšie.

(Zdroj: HNONLINE)

Úverové deriváty typu CDS sú nástrojom deštrukcie

12. 6. 2009 Podľa investora George Sorosa sú úverové deriváty typu CDS nástrojom deštrukcie a mali by byť zakázané zákonom.
Soros na finančnej konferencie v Pekingu uviedol, že asymetria medzi rizikom a odmenou spojenou s týmito finančnými nástrojmi je taká veľká, že potenciálne môže položiť na kolená spoločnosti a finančné inštitúcie. Obchodovanie s takýmito derivátmi by nemalo byť vôbec dovolené.
Credit default swap sa využíva ako poistenie úveru, teda slúži na ochranu veriteľa pred meškaním platby respektíve jej nezaplatením. Ľudia CDS nekupujú pretože očakávajú prípadné zlyhanie, ale preto, že očakávajú ich zhodnotenie v súvislosti s nepriaznivým vývojom.
Jednou z veľkých spoločností využívajúcich CDS bola poisťovňa American International Group (AIG), ktorá bankám ponúkala ochranu pred zhoršovaním kvality ich portfólia, a to hlavne v spojení s hypotékami krytými cennými papiermi.
Pre nesplácané hypotéky americká vláda musela  nakoniec AIG zachrániť od kolapsu, pričom od septembra jej poskytla až 180 miliárd USD.  Potenciálne škody, ktoré CDS môžu spôsobiť nie sú obmedzené len na finančné inštitúcie. Premietli sa napríklad aj v bankrote najväčšieho výrobcu novinového papiera v Severnej Amerike AbitibiBowater, aj na zdĺhavom bankrote  americkej automobilky General Motors.
O obidvoch týchto prípadoch niektorí majitelia dlhopisov vlastnili CDS a mali získať viac reorganizáciou než bankrotom. Soros hovorí,  že je to ako kúpiť životné poistenie na život niekoho iného a vlastniť povolenie na vraždu.
(Zdroj: PRAVDA)

Nezamestnaní Slováci spoza hraníc nemajú nárok na podporu

12. 6. 2009 Mnohí Slováci si kúpili domy v Maďarsku či v Rakúsku a prišli o prácu. Len v okolí Bratislavy ich žije za hranicou okolo 1 500. To, že pracujú na Slovensku im môže narobiť veľké problémy.


V prípade straty zamestnania sa budú márne uchádzať o podporu v nezamestnanosti. Slovenské úrady práce ich do evidencie nezradia. Rovnako dopadnú aj v zdravotnej poisťovni. Poistenie si nebudú môcť platiť ani ako dobrovoľne nezamestnaní. Aj napriek tomu, že riadne platili dane a odvody slovenským úradom.
Zákonný stav je taký, že ak úrad práce nezamestnaného nezaradí do evidencie, ani Sociálna poisťovňa sa ním  nebude zaoberať. Podľa zákona o sociálnom poistení sa konanie o nároku na dávku v nezamestnanosti nemôže ani začať.
Problém je aj so zdravotným poistením. Keď nezamestnaný spoza hranice poisťovni oznámi, že je bez práce, tá mu vezme preukaz poistenca. Poistné mu neumožní platiť si ani z vlastného vrecka. Znamená to, že zdravotnú starostlivosť na Slovensku si budú musieť financovať zo svojho.
Osoba s trvalým pobytom v inom členskom štáte je na území Slovenska verejne zdravotne poistená iba počas toho obdobia, v ktorom je na našom území ekonomicky aktívna. Nezamestnaní sa musia prihlásiť do systému verejného zdravotného poistenia v mieste trvalého pobytu.
Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že takto je postavená legislatíva EÚ a zmeny v zákone nechystá.
(Zdroj: PRAVDA)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Gizela
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner