Exekučné zrážky pri preddavku a časti mzdy
2. 9. 2024
Ak zamestnávateľ - platiteľ mzdy, vypláca mesačnú mzdu po častiach, zákon mu umožňuje zrážky zo mzdy primerane vykonať aj z časti mzdy. Zamestnávateľ odvedie zrážky správcovi dane po uplynutí príslušného kalendárneho mesiaca.
Ak sa daňový exekučný príkaz doručí zamestnávateľovi - platiteľovi mzdy, po tom, keď bola časť mesačnej mzdy zamestnancovi – t. j. daňovému dlžníkovi, vyplatená, neprihliada sa na vykonanú výplatu a zrážky sa vykonajú tak, ako keby zamestnanec - daňový dlžník, mal za celý kalendárny mesiac právo len na mzdu, ktorá mu ešte nebola vyplatená.
V prípade, ak sa preddavok na mzdu vypláca za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac, vypočíta sa, koľko pripadá z poskytnutého preddavku na jednotlivé mesiace, a z takto vypočítaného mesačného preddavku sa zamestnancovi - daňovému dlžníkovi, vykonávajú zrážky. Mzda zamestnanca za uplynulý kalendárny rok sa pritom rozpočíta na jednotlivé mesiace. Z mesačnej mzdy sa vypočítavajú s konečnou platnosťou zrážky a správcovi dane sa vyplatí rozdiel medzi sumami, ktoré sa mali daňovému dlžníkovi zraziť v jednotlivých mesiacoch, a sumami, ktoré sa z preddavkov správcovi dane už vyplatili. V prípade, ak sa vypláca mzda za niekoľko mesiacov naraz, treba vypočítať zrážky za každý kalendárny mesiac osobitne. Rovnaký postup platí v zmysle § 106 ods. 5 daňového poriadku aj pri vyplácaných preddavkoch členom družstiev za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac.
V praxi môže, samozrejme, nastať situácia, že zamestnanec - daňový dlžník, poberá mzdu od niekoľkých platiteľov súčasne. V takýchto prípadoch sa daňový exekučný príkaz na zrážky zo mzdy vzťahuje na všetky jeho mzdy.
Ak správca dane prikazuje vykonať daňovú exekúciu zrážkami zo mzdy viacerým platiteľom mzdy, určí im jednotlivo, akú časť základnej sumy nemajú zrážať. V prípade, ak by príjem daňového dlžníka nedosahoval ani uvedenú časť základnej sumy, platiteľovi mzdy daňový poriadok ustanovuje povinnosť túto skutočnosť oznámiť správcovi dane. Následne správca dane určí, akú časť základnej sumy je každý platiteľ mzdy povinný zrážať.
K
Minimálna mzda už tlačí na prepúšťanie
17. 1. 2013
Vyššia minimálna mzda a nižší počet zamestnancov, to je nová matematika slovenských podnikov.
Viaceré z nich sa zhodujú na tom, že náklady spojené s vyplácaním vyššej mzdy im narobia nemalé problémy.
Minimálna mzda, ktorá od prvého januára narástla z 327,2 na 337,7 eura, si však vyžiadala prepúšťanie vo firmách.
Vláda odmieta, že k prepúšťaniu by mohlo dôjsť z tohto dôvodu. Pokiaľ dôjde ku zvýšenému prepúšťaniu vo firmách, tak to bude dôsledkom negatívnych prognóz ekonomického vývoja vo vyspelom svete. Firmy prepúšťajú vtedy, ak sa dostanú do problémov, ktoré súvisia s hospodárskou a finančnou krízou.
8 radikálnych zmien pre SZČO a zamestnancov
17. 1. 2013
Poradenská spoločnosť Accace, ktorá na Slovensku pôsobí v oblasti spracovania účtovníctva, miezd a daňového poradenstva, pripravila prehľad 8 najvýznamnejších zmien pre zamestnancov, SZČO, dohodárov a zamestnávateľov platných od januára 2013.
S príchodom nového roka začínajú byť účinné legislatívne zmeny, ktoré sa výrazne dotýkajú všetkých zamestnancov a zamestnávateľov. Rozsiahla novela Zákona o sociálnom poistení priniesla zavedenie povinnosti platiť odvody na zdravotné poistenie a jednotlivé kategórie sociálneho poistenia pre zamestnancov pracujúcich na dohody, dochádza k zmene aj v nových sumách maximálneho a minimálneho vymeriavacieho základu na platenie sociálneho poistenia a platí aj nový spôsob výpočtu vymeriavacieho základu povinne nemocensky a dôchodkovo poistených SZČO.
V obchodoch už možno platiť mobilom
15. 1. 2013
Na platbu v obchodoch už nie sú potrebné papierové peniaze ani platobné karty.
Stačí vlastniť mobil, ktorý má zabudovanú technológiu na mobilné platby, a v ňom špeciálnu SIM kartu.
Tatra banka spolu s O2 spustili platby prostredníctvom bezdrôtovej technológie NFC. Vďaka nej stačí priložiť telefón v obchode k platobnému terminálu, ktorý dokáže komunikovať s bezkontaktnými platobnými kartami, a platba prebehne v priebehu niekoľkých sekúnd. Novinka by sa mala postupne rozšíriť.
Nižšia DPH na predaj z dvora nebude
11. 1. 2013
Ministerstvo financií nesúhlasilo s nižšou DPH na predaj z dvora.
Minister pôdohospodárstva upustil od päťpercentnej sadzby dane z pridanej hodnoty na potraviny predávané z dvora. Platiť mala pritom už od začiatku roka.
Jeho plány zhatili pravidlá Únie. Tá síce povoľuje nižšiu DPH na vybrané tovary, no nesmú platiť len pre vybranú skupinu výrobcov.
Do predaja z dvora však môžu ísť len potraviny vyrobené na Slovensku, z domácich surovín a domácim výrobcom.