Exekučné zrážky pri preddavku a časti mzdy
2. 9. 2024
Ak zamestnávateľ - platiteľ mzdy, vypláca mesačnú mzdu po častiach, zákon mu umožňuje zrážky zo mzdy primerane vykonať aj z časti mzdy. Zamestnávateľ odvedie zrážky správcovi dane po uplynutí príslušného kalendárneho mesiaca.
Ak sa daňový exekučný príkaz doručí zamestnávateľovi - platiteľovi mzdy, po tom, keď bola časť mesačnej mzdy zamestnancovi – t. j. daňovému dlžníkovi, vyplatená, neprihliada sa na vykonanú výplatu a zrážky sa vykonajú tak, ako keby zamestnanec - daňový dlžník, mal za celý kalendárny mesiac právo len na mzdu, ktorá mu ešte nebola vyplatená.
V prípade, ak sa preddavok na mzdu vypláca za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac, vypočíta sa, koľko pripadá z poskytnutého preddavku na jednotlivé mesiace, a z takto vypočítaného mesačného preddavku sa zamestnancovi - daňovému dlžníkovi, vykonávajú zrážky. Mzda zamestnanca za uplynulý kalendárny rok sa pritom rozpočíta na jednotlivé mesiace. Z mesačnej mzdy sa vypočítavajú s konečnou platnosťou zrážky a správcovi dane sa vyplatí rozdiel medzi sumami, ktoré sa mali daňovému dlžníkovi zraziť v jednotlivých mesiacoch, a sumami, ktoré sa z preddavkov správcovi dane už vyplatili. V prípade, ak sa vypláca mzda za niekoľko mesiacov naraz, treba vypočítať zrážky za každý kalendárny mesiac osobitne. Rovnaký postup platí v zmysle § 106 ods. 5 daňového poriadku aj pri vyplácaných preddavkoch členom družstiev za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac.
V praxi môže, samozrejme, nastať situácia, že zamestnanec - daňový dlžník, poberá mzdu od niekoľkých platiteľov súčasne. V takýchto prípadoch sa daňový exekučný príkaz na zrážky zo mzdy vzťahuje na všetky jeho mzdy.
Ak správca dane prikazuje vykonať daňovú exekúciu zrážkami zo mzdy viacerým platiteľom mzdy, určí im jednotlivo, akú časť základnej sumy nemajú zrážať. V prípade, ak by príjem daňového dlžníka nedosahoval ani uvedenú časť základnej sumy, platiteľovi mzdy daňový poriadok ustanovuje povinnosť túto skutočnosť oznámiť správcovi dane. Následne správca dane určí, akú časť základnej sumy je každý platiteľ mzdy povinný zrážať.
K
Študentské pôžičky
2. 10. 2012
Štúdium na vysokej škole je z roka na rok drahšie a zadlžujú sa preň tak študenti, ako aj ich rodičia, no počet vysokoškolákov neklesá.
Naopak na drahých súkromných školách ich aj minulý rok pribudlo. Rovnaký je aj začiatok tohto akademického roka.
Študenti sa musia vyrovnať s čoraz vyššími nákladmi.
So zvyšujúcimi sa nákladmi je aj nárast poskytnutých študentských pôžičiek, ktoré však nepokryjú skutočné náklady.
Za úradné potvrdenia si priplatíme
2. 10. 2012
Od októbra zdraželo množstvo správnych poplatkov.
Niektoré len o centy, veľa z nich však o desiatky až stovky eur.
Zvyšovanie cien bude mať negatívne dosahy na obyvateľov aj podnikateľov.
Cena za overenie podpisu stúpla na trojnásobok
Pri bývaní zaplatíme aj to, čo je dnes zadarmo
Druhý pilier prišiel o viac sporiteľov
2. 10. 2012
Čísla Sociálnej poisťovne naznačujú, že ľudia z druhého piliera nielen vystupujú, ale aj doň vstupujú.
Počas jedného mesiaca, odkedy je druhý pilier otvorený, z neho vystúpilo 2698 ľudí. Vstúpilo doň naopak 1631 sporiteľov. Rozdiel je teda 1067 ľudí.
Spolu si v druhom pilieri ku koncu júla sporilo 1,455 milióna sporiteľov.
Zmeny v systéme sociálnych dávok
1. 10. 2012
V systéme sociálnych dávok budú také zmeny, aby sa oplatilo pracovať.
Na budúci rok by sme ich mali pocítiť. Zvýšenie minimálnej mzdy bude na 337 eur.