DPH u automobile a nabíjacej stanice pre elektromobily
13. 9. 2023
Pri zdaňovaní automobilov sa v rámci EÚ v zmysle spoločných pravidiel zakotvených v Smernici Rady 2006/112/ES, uplatňuje výnimka zo všeobecných pravidiel zdaňovania DPH.
Nové dopravné prostriedky sa vždy zdaňujú v štáte určenia (spotreby). Zákon o DPH v ustanovení § 11 ods. 11 a 12 vymedzuje, čo sa pre účely DPH rozumie dopravným prostriedkom a za akých podmienok spĺňa dopravný prostriedok definíciu nového dopravného prostriedku. Podľa § 3 ods. 5 zákona o DPH každá osoba, ktorá príležitostne dodá nový dopravný prostriedok zo SR do iného členského štátu, pričom je ňou, alebo kupujúcim alebo na ich účet odoslaný alebo prepravený kupujúcemu, považuje sa na tento účel za zdaniteľnú osobu.
Uvedené sa teda týka platiteľov dane registrovaných podľa § 4, § 4a, § 5 zákona o DPH, nadobúdateľov – právnických osôb a zdaniteľných osôb ktoré nie sú platiteľmi, registrovaných podľa § 7 zákona, zdaniteľných osôb, ktoré nie sú registrované pre DPH, nezdaniteľných osôb (súkromné osoby – občania).
Zákon o DPH stanovil pre účel dodania nového dopravného prostriedku do iného členského štátu i uvedené súkromné fyzické osoby a neziskové organizácie za osoby zdaniteľné preto, aby im mohlo byť priznané právo na odpočítanie dane. Nepodnikatelia, ktorí príležitostne dodajú do iného členského štátu nový dopravný prostriedok, nemajú registračnú povinnosť. Osoby, ktoré sú zdaniteľnými osobami a príležitostne dodajú z tuzemska do iného členského štátu nový dopravný prostriedok, nezahŕňajú hodnotu predaja do obratu pre účely registrácie podľa § 4 zákona.
Dodanie nového dopravného prostriedku nebude predmetom dane
- ak nezdaniteľná osoba (občan) bude nový dopravný prostriedok darovať do iného členského štátu na základe darovacej listiny (u darcu nedochádza k dodaniu a u obdarovaného nedochádza k nadobudnutiu za protihodnotu), darca sa nepovažuje za zdaniteľnú osobu,
- ak nie je splnená ani jedna z podmienok definície nového dopravného prostriedku (najazdené km ani čas prevádzky),
- dodanie v rámci tuzemska – nepoužije sa špeciálny režim, pretože nie je splnená podmienka dodania do iného členského štátu.
Podľa § 43 ods. 2 zákona o DPH je dodanie nového dopravného prostriedku do iného členského štátu vždy oslobodené od dane bez ohľadu na to, kto je predávajúci a kto je kupujúci. Dôležité je, aby si zmluvné strany dohodli cenu bez DPH.
V zmysle § 72 ods. 5 zákona o DPH každá osoba, ktorá dodá nový dopravný prostriedok z tuzemska do iného členského štátu je povinná vyhotoviť faktúru najneskôr do 15 dní od jeho dodania alebo odo dňa prijatia platby, ak bola prijatá pred dodaním. Faktúra musí obsahovať okrem náležitostí primerane podľa § 74 ods. 1 zákona o DPH aj údaje o novom dopravnom prostriedku podľa § 11 ods. 12 zákona, t. j. o aký druh dopravného prostriedku ide, koľko km má najazdených v čase dodania, koľko času uplynulo od prvého uvedenia do prevádzky). Na faktúre sa tiež uvedie odkaz na § 43 ods. 2 zákona, podľa ktorého sa uplatňuje oslobodenie.
K
Nárast nezamestnanosti aj na Slovensku
3. 6. 2009
Na Slovensku miera nezamestnanosti dosiahla v apríli 11,1 %. V porovnaní s marcom to predstavuje nárast o 0,5 %. Údaje zverejnil Európsky štatistický úrad Eurostat.
V apríli bola nezamestnanosť v celej EÚ na úrovni 8,6 %. Najviac ľudí bez práce má Španielsko, Lotyšsko a Litva. Slovensko je spolu s
Írskom na 5. mieste. Najmenej nezamestnaných v apríli mali Holandsko
a Rakúsko. .
Priemerná hrubá mzda na Slovensku vzrástla na 710,45 €
3. 6. 2009
Informoval o tom Štatistický úrad. Nárast medziročne predstavuje 4,7 %. Reálna mzda sa po započítaní inflácie zvýšila o 1,6 %.
Najväčší nárast platov bol vo verejnej správe a v obrane, naopak k
poklesu miezd došlo v ubytovacích a stravovacích službách.
Najvyššiu priemernú mzdu dosiahli zamestnanci
v odvetví informácie a komunikácia.
Sporitelia druhého dôchodkového piliera dostali varovné listy
3. 6. 2009
Pol miliónu sporiteľov druhého dôchodkového piliera rozposlala Sociálna poisťovňa varovné listy, v ktorých im oznamuje, že systém je pre nich nevýhodný.
Zásielka okrem listu obsahuje aj leták s názvom "Prečo a ako vystúpiť z
druhého dôchodkového piliera", žiadosť o vystúpenie zo systému a tiež
spätnú obálku s adresou ústredia Sociálnej poisťovne. Rozhodnutie vrátiť sa do prvého piliera sporiteľa teda
nič nestojí.
Podľa hovorcu Sociálnej poisťovne
"listová akcia" napácha menšie škody, ako keby sa listy neposlali
vôbec.
Ministerstvo
práce snahu zo strany poisťovne
víta. Podporuje cieľ, ktorý sleduje
aktivitou Sociálna poisťovňa, a to je vyváženosť informácií o výhodách a
nevýhodách druhého piliera. Nevýhodný je druhý pilier predovšetkým pre ľudí
starších ako 35 rokov a tých, ktorí zarobia mesačne menej ako 600 €.
Asociácia DSS zatiaľ nevie, či pripraví podobnú kampaň
a rozošle svojich klientom informačné letáky.
Finančná kríza a lízing
2. 6. 2009
Podnikatelia, ktorí nevládzu z dôvodu fínančnej krízy splácať lízing za auto, by mali čo najskôr navštíviť svoju lízingovú spoločnosť.
Väčšina lízingových spoločnosť umožňuje splátky
znížiť, alebo na nejaký čas odložiť. Dôležitá je komunkácia klienta s
lízingovou spoločnosťou a hľadanie spoločného východiska. Klientom, ktorí
nesprávne alebo neskoro zhodnotia svoju situáciu hrozí vymáhanie pohľadávok
mimosúdnou cestou.