DPH u automobile a nabíjacej stanice pre elektromobily
13. 9. 2023
Pri zdaňovaní automobilov sa v rámci EÚ v zmysle spoločných pravidiel zakotvených v Smernici Rady 2006/112/ES, uplatňuje výnimka zo všeobecných pravidiel zdaňovania DPH.
Nové dopravné prostriedky sa vždy zdaňujú v štáte určenia (spotreby). Zákon o DPH v ustanovení § 11 ods. 11 a 12 vymedzuje, čo sa pre účely DPH rozumie dopravným prostriedkom a za akých podmienok spĺňa dopravný prostriedok definíciu nového dopravného prostriedku. Podľa § 3 ods. 5 zákona o DPH každá osoba, ktorá príležitostne dodá nový dopravný prostriedok zo SR do iného členského štátu, pričom je ňou, alebo kupujúcim alebo na ich účet odoslaný alebo prepravený kupujúcemu, považuje sa na tento účel za zdaniteľnú osobu.
Uvedené sa teda týka platiteľov dane registrovaných podľa § 4, § 4a, § 5 zákona o DPH, nadobúdateľov – právnických osôb a zdaniteľných osôb ktoré nie sú platiteľmi, registrovaných podľa § 7 zákona, zdaniteľných osôb, ktoré nie sú registrované pre DPH, nezdaniteľných osôb (súkromné osoby – občania).
Zákon o DPH stanovil pre účel dodania nového dopravného prostriedku do iného členského štátu i uvedené súkromné fyzické osoby a neziskové organizácie za osoby zdaniteľné preto, aby im mohlo byť priznané právo na odpočítanie dane. Nepodnikatelia, ktorí príležitostne dodajú do iného členského štátu nový dopravný prostriedok, nemajú registračnú povinnosť. Osoby, ktoré sú zdaniteľnými osobami a príležitostne dodajú z tuzemska do iného členského štátu nový dopravný prostriedok, nezahŕňajú hodnotu predaja do obratu pre účely registrácie podľa § 4 zákona.
Dodanie nového dopravného prostriedku nebude predmetom dane
- ak nezdaniteľná osoba (občan) bude nový dopravný prostriedok darovať do iného členského štátu na základe darovacej listiny (u darcu nedochádza k dodaniu a u obdarovaného nedochádza k nadobudnutiu za protihodnotu), darca sa nepovažuje za zdaniteľnú osobu,
- ak nie je splnená ani jedna z podmienok definície nového dopravného prostriedku (najazdené km ani čas prevádzky),
- dodanie v rámci tuzemska – nepoužije sa špeciálny režim, pretože nie je splnená podmienka dodania do iného členského štátu.
Podľa § 43 ods. 2 zákona o DPH je dodanie nového dopravného prostriedku do iného členského štátu vždy oslobodené od dane bez ohľadu na to, kto je predávajúci a kto je kupujúci. Dôležité je, aby si zmluvné strany dohodli cenu bez DPH.
V zmysle § 72 ods. 5 zákona o DPH každá osoba, ktorá dodá nový dopravný prostriedok z tuzemska do iného členského štátu je povinná vyhotoviť faktúru najneskôr do 15 dní od jeho dodania alebo odo dňa prijatia platby, ak bola prijatá pred dodaním. Faktúra musí obsahovať okrem náležitostí primerane podľa § 74 ods. 1 zákona o DPH aj údaje o novom dopravnom prostriedku podľa § 11 ods. 12 zákona, t. j. o aký druh dopravného prostriedku ide, koľko km má najazdených v čase dodania, koľko času uplynulo od prvého uvedenia do prevádzky). Na faktúre sa tiež uvedie odkaz na § 43 ods. 2 zákona, podľa ktorého sa uplatňuje oslobodenie.
K
Nezamestnanosť možno využiť na získanie kvalifikácie alebo zmenu profesie
6. 2. 2009
Najmä dlhodobo nezamestnaní by sa mali zaujímať o rôzne vzdelávacie kurzy, ktoré poskytujú úrady práce. Úrady práce v spolupráci s vládou by mali svoje vzdelávacie projekty pre nezamestnaných zintenzívniť najmä v čase krízy.
Sústrediť sa treba na oblasti, kde je perspektíva. Ľudia by
rozhodne v prípade strany zamestnania nemali rezignovať a zostať pasívnymi.
Treba si uvedomiť, že nezamestnaný bez ďalšieho vývoja prestáva byť použiteľný
na trhu práce.
Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia sa nebude rušiť
5. 2. 2009
Prináša do verejných zdrojov značné finančné prostriedky. Podľa predbežných údajov to bolo za rok 2007 takmer 30 miliónov eur. Ministerstvo sa k zjednodušeniu celého procesu zatiaľ nevyjadrilo.
Európska novela práva na dovolenku ovplyvní aj náš Zákonník práce
5. 2. 2009
Európsky súdny dvor priznal právo na dovolenku - prípadne peniaze za nevyčerpanú dovolenku - aj práceneschopným zamestnancom. Aj v prípade, ak do práce nechodili celý rok. Verdikt je záväzný aj pre Slovensko. V súčasnosti má zamestnanec právo na dovolenku len vtedy, ak odpracuje najmenej dva mesiace.
V
odôvodnení rozsudku sa okrem iného píše "Právo na platenú ročnú
dovolenku pracovníkovi oprávnene vypísanému na nemocenskú dovolenku nemôže
podliehať podmienke týkajúcej sa povinnosti skutočne pracovať". Európsky
súdny dvor tak priznal dlhodobo práceneschopnému pracovníkovi nárok na finančnú
náhradu, ktorú mu musí zaplatiť zamestnávateľ za nevyčerpanú dovolenku.
Ministerstvo
už pripravuje potrebnú zmenu zákona. Podľa informácií z ministerstva
nespôsobí táto zmena vážny zásah do
legislatívy.
Odvodové prázdniny budú závislé na výške príjmu
4. 2. 2009
Preplatenie povinných odvodov do Sociálnej poisťovne sa netýka tých začínajúcich živnostníkov, ktorých hrubý príjem v tomto roku presiahne 12-násobok minimálnej mzdy.
Vyplýva to z návrhu novely zákona o
službách zamestnanosti. Ak pôvodne nezamestnaná samostatne zárobkovo činná
osoba začne v tomto roku podnikať a od začiatku júla budúceho roka jej vznikne
povinnosť platiť poistné na dôchodkové a nemocenské poistenie, bude si musieť
povinné odvody do Sociálnej poisťovne hradiť z vlastných prostriedkov.