Dotované hypotéky končia, bude na nich daňová úľava
14. 2. 2017
Hypotekárny trh čakajú veľké zmeny. Skončí sa dotovanie hypoték pre mladých vo forme úrokového bonusu. Po novom si budú môcť náklady na splácanie úveru na bývanie odpočítať z daní. Presný systém, ako bude nová podpora kúpy bývania vyzerať, teraz dolaďuje ministerstvo financií. Na podrobnosti je skúpe.
Vo finančných domoch predstavujú hypotéky pre mladých od 15 do 40 percent všetkých úverov, takže sa to dotkne veľkej časti klientov. „V minulom roku tvorili dotované hypotéky pre mladých necelých 15 percent produkcie hypoték,“ informuje Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB. Analytici vnímajú zamýšľané zmeny pozitívne. Dúfajú, že sa daňovým bonusom odstránia rozdiely, ktoré sú dnes v spôsobe výpočtu štátneho príspevku pre mladých v jednotlivých bankách. Niektoré totiž o štátny úrokový bonus znižujú splátku v aktuálnom mesiaci, iné sumu vracajú späť na účet klienta až ďalší mesiac po jej zaplatení. To ovplyvňuje najmä výšku istiny úveru, ktorá neklesá rovnako. „Pre klienta to zvyčajne znamená rozdiel po prvých piatich rokoch štátnej podpory na zostatku dlžnej sumy rádovo v tisícoch eur, ak si zvolí nesprávnu banku,“ vysvetľuje Peter Világi, hlavný analytik Fincentra. Podpora hypoték vo forme daňovo odpočítateľnej položky je bežná aj v iných krajinách Európy. V Česku si môžete od základu dane odpočítať zaplatené úroky na hypotéke až do výšky 300-tisíc korún za rok, teda maximálne 25-tisíc korún mesačne, čo je necelých tisíc eur. Daň si tak ročne znížite o maximálne 45-tisíc korún, teda okolo 1 660 eur. To je len horná hranica, ktorú dosiahnu iba tí, ktorí majú vysokú hypotéku. Dôležité je, že odčítavať si môžete len úroky, nie celú splátku aj s istinou.
zdroj: hnonline.sk
Zmeny v dohodách, už od mája
8. 2. 2017
Nezamestnaní, ktorí sú evidovaní na úrade práce, ešte môžu pracovať na zmluvu, aj na kratší pracovný čas, aj na dohodu. Od mája už táto možnosť odpadne.
Budú môcť uzavrieť len dohodu, a to maximálne na 40 dní v roku. Taký je návrh novely zákona o službách zamestnanosti, ktorý je v parlamente. Naďalej má byť obmedzená aj výška ich príjmu. Mesačne môžu zarobiť maximálne 75 percent sumy životného minima, čo je aktuálne približne necelých 149 eur. V tom sa meniť nič nebude. Jedine to, že výšku zárobku budú musieť už zdokladovať úradu ešte pred nástupom do práce. „Maximálna suma zárobku sa nemení. Avšak jediný spôsob, ako bude môcť evidovaný nezamestnaný pracovať, bude na dohodu,“ vraví Michal Stuška, hovorca ministerstva práce. Počas evidencie budú môcť pracovať len na niektorú z typov dohôd – o vykonaní práce, o pracovnej činnosti a to maximálne 40 dní v roku.
zdroj: hnonline.sk
Slovenské platy rastú
3. 2. 2017
Nedostatok pracovníkov na Slovensku sa odzrkadľuje zvyšovaním miezd.
Slovenské firmy a spoločnosti sa už dlhšiu dobu sťažujú na nedostatok pracovníkov. Personalisti hlásia hlavne nedostatok kvalifikovaných síl, chýbajú už ale aj menej skúsení pracovníci. Chronickým nedostatkom pracovníkov trpí IT sektor. To vytvára tlak na mzdy. Firmy sú tak "nútené" svojim pracovníkom zvyšovať mzdu a ponúkať aj rôzne nefinančné benefity (teambuildingy, večerky, a podobne), aby si pracovníkov udržali, resp. prilákali tých chýbajúcich. Pravdou je, že mzdy na Slovensku rastú, v niektorých odvetviach aj dvojciferným percentuálnym číslom.
zdroj: hnonline.sk
Dôchodcom prilepšia do desiatok eur
1. 2. 2017
Dôchodcov, ktorí odišli na dôchodok ešte pred rokom 2004, chce štát prehodnotiť. Po desiatich rokoch znova prepočíta ich penzie. Týka sa to však len tých solventnejších, ktorým pri výpočte dôchodkov nezohľadnili vyššie zárobky v plnej výške.
Takmer 13-tisíc z nich by malo dostávať dôchodky vyššie o 25,50 eura a pre ďalších 88 400 to bude tiež znamenať určité prilepšenie. Reálne to pocítia na budúci rok. Ako konkrétne proces prebehne, plánuje ministerstvo práce zverejniť v polovici februára. Suma, o ktorú Sociálna poisťovňa zvýši seniorom doterajšiu penziu, sa vo väčšine prípadov odvinie od toho, ako dlho boli dôchodkovo poistení, aké mali zárobky, a tiež od roku, v akom sa im dôchodok priznal. Podľa rezortu práce sa do prehodnocovania zahrnie 101 300 starodôchodcov. Skupine 12 900 seniorov sa pridá k doterajšej penzii pevná suma. „Ide o ľudí, ktorí išli do dôchodku ešte pred 30. septembrom 1988. Chceme ich riešiť sumou 25,50 eura. Sú to tí, čo zarábali viac ako 2 333 korún a ich starobný dôchodok bol priznaný z upraveného priemerného mesačného zárobku, ktorý bol najmenej 2 333 korún,“ upozornil Ivan Švejna, štátny tajomník rezortu práce. Ostatných vyše 80-tisíc penzií treba prepočítať individuálne. „Niekomu sa môže zvýšiť terajší dôchodok o euro, inému aj o 150 eur. Je to veľmi individuálne,“ povedal Švejna. Každý jeden spis sa musí otvárať a znovu prepočítavať. Týka sa to každého, kto dostal prvý výmer dôchodku v čase od 1. októbra 1988 do 31. decembra 2003.
zdroj: hhnonline.sk
Uzatvorenie mzdových listov
29. 1. 2017
Koniec kalendárneho roka a začiatok ďalšieho kalendárneho roka je jedným z tých náročnejších období v mzdovej učtárni.
Okrem spracovania výplat za mesiac december spojených s výpočtom odvodov na zdravotné a sociálne poistenie a daňovej povinnosti, je povinná mzdová učtáreň vykonať aj uzávierku v mzdovej učtárni, ktorej neodmysliteľnou súčasťou je aj ukončenie mzdových listov v mzdovej učtárni.
Kalendárny rok sa považuje súčasne za zdaňovacie obdobie, ktoré je potrebné uzatvoriť a otvoriť nové obdobie so zohľadnením výstupov z predchádzajúceho kalendárneho roka. Povinnosti sa týkajú všetkých zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane, t.j. ktorí boli v roku 2016 registrovaní na daňovom úrade a ktorí vyplácali zamestnancom príjmy (peňažné aj nepeňažné) zo závislej činnosti. Povinnosti zamestnávateľa za účelom vedenia mzdových listov vychádzajú zo zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. Daňovníci s príjmami zo závislej činnosti, ako aj zamestnávatelia (ako platitelia týchto príjmov) sa musia daňovo vysporiadať s predchádzajúcim zdaňovacím obdobím.