Pracovná zdravotná služba
3. 3. 2010
V blízkej budúcnosti by niektorí zamestnávatelia mohli ušetriť pri zabezpečovaní pracovnej zdravotnej služby. Parlament schválil novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorá rozširuje počet spoločností, u ktorých túto službu môže vykonávať lekár alebo verejný zdravotník s určenou špecializáciou aj samostatne.
Zamestnávateľ zamestnávajúci menej ako 50 zamestnancov, ktorí nevykonávajú rizikové práce, nebude musieť mať zmluvu s tímom pracovnej zdravotnej služby, ale len s lekárom alebo verejným zdravotníkom s určenou špecializáciou.
Podľa rezortu zdravotníctva by zníženie nákladov v čase krízy malo zabezpečiť aj ďalšie opatrenie, a to poskytovanie rehabilitácie ako alternatívy k existujúcim rekondičným pobytom. Spoločnosti by v rámci rehabilitácie pritom nemuseli zamestnancom zabezpečovať a uhrádzať ubytovanie, celodenné stravovanie a cestovné náklady mimo miesta bydliska.
Novela upravuje aj zavedenie vzájomného poskytovania výpisu zo zdravotnej dokumentácie medzi všeobecným lekárom a lekárom pracovnej zdravotnej služby a problematiku zodpovednosti prevádzkovateľov zdrojov hluku, infrazvuku a vibrácií.
Banky lákajú na zvýšené úročenie vkladov
2. 3. 2010
Éra slabo úročených vkladov skončila. V očakávaní „draženia peňazí“ banky lákajú na produkty, ktoré im na dlhšie obdobie zaistia voľné zdroje aj klientov. Na štedrejšie termínované vklady si trúfla Tatrabanka, Volsbank aj VÚB.
Vybrané banky v súčasnosti ponúkajú produkty na tri a viac rokov. Za relatívne nízke úrokové sadzby tak chcú získať od klientov viac zdrojov. S ponukou výhodných vkladov v druhom polroku zrejme prídu aj ostatné banky. Európska centrálna banka má totiž zastaviť prílev peňazí do európskej ekonomiky a zvýšiť úrokové sadzby.
Postupné sprísňovanie menovej politiky v Eurozóne by mohlo trhové úrokové sadzby počas tohto aj budúceho roku zvýšiť.
Spotrebná daň z liehu sa zvyšuje
1. 3. 2010
Posedenie pri štamperlíku v krčme či fľaša tvrdej pijatiky v obchode už o pár dní začnú z vreciek Slovákov vyťahovať viac peňazí. Od marca sa po prvýkrát od roku 2006 zvyšuje spotrebná daň z liehu. Liter 40 %-ného alkoholu zdražie približne o 66 centov a jedno poldeci (poldecák) približne o 3 centy. Na cenovkách by sa vyššia daň mala prejaviť už čoskoro, pretože obchodníci sa lacnejším alkoholom vopred nepredzásobili.
Ide zväčša o menšie či stredné firmy, ktoré zrejme nemajú dostatok peňazí na nákup veľkého množstva lacnejšie alkoholu. Podľa slov analytika pre prieskum trhu si napriek vyšším cenám Slováci zrejme alkohol odopierať nebudú. Úbytok fanúšikov drahých a luxusných alkoholických nápojov analytik nepredpokladá, keďže sú vraj proti výkyvom cien odolní. K zníženiu spotreby alkoholu môže podľa analytika prísť u ľudí s nižšími zárobkami.
To, či obchodník rast dane premietne v plnej miere do cenovky, závisí od konkrétneho predávajúceho. Niektoré z tovarov si totiž obchodníci predávajú za dotovanú cenu a dúfajú, že tak prilákajú zákazníkov, ktorí si popri tom kúpia aj iný tovar.
Sporenie na dôchodok môže ušetriť na daniach
1. 3. 2010
Kto si sporí na dôchodok, môže ušetriť na daniach. Po splnení podmienok si zamestnanci aj živnostníci môžu znížiť svoj daňový základ o príspevky na toto sporenie. Za rok môžu svoje dane znížiť maximálne o 75,68 eura. Výška úspory bude závislá od toho, koľko peňazí si daňovník na dôchodkové sporenie vkladá.
Z daňového základu si okrem doplnkového dôchodkového sporenia možno odrátať aj príspevky na životné poistenie a účelové sporenie. Spoločnou podmienkou je, že sporenie alebo poistenie musí byť uzatvorené aspoň na desať rokov a peniaze z neho nemôžu byť vyplatené skôr, ako sporiteľ dosiahne vek 55 rokov.
Stavebné sporenie sa však za účelové sporenie nepovažuje. Primárne je určené na zaobstaranie bývanie. Preto ho nemožno považovať za sporenie na dôchodok.
Za daňovo zvýhodnené príspevky sa pri životnom poistení považujú aj platby za rôzne pripoistenia. Daňový základ si tak poistenci môžu znížiť o celú sumu, ktorú platia poisťovni.
Každý daňovník si daňový základ môže znížiť maximálne o 398,33 eura. Tento limit platí aj v tom prípade, že má viacero sporení alebo poistení, ktoré spĺňajú podmienky na získanie daňovej úľavy. Úspora na dani vždy predstavuje 19 % zo zaplatených príspevkov.
Daňový základ je možné si znížiť aj pri jednorazovo platenom poistení, keď klient zaplatí celé poistné pri uzatváraní poistky a v ďalších rokoch už neplatí. V prípade, že poistná doba je uzatvorená na dobu určitú, zaplatené poistné sa rovnomerne rozráta na všetky roky poistenia. V prípade, že niekto uzatvorí poistenie na 20 rokov a zaplatí 6-tisíc eur, znamená to, že každý rok si môže daňový základ znížiť o 300 eur. V prípade poistky uzatvorenej na dobu neurčitú, sa zaplatené poistné rozráta na desať po sebe nasledujúcich rokov. Prvýkrát si daňový základ možno znížiť v roku, kedy bolo poistné zaplatené.
Zamestnanci, ktorým ročné zúčtovanie daní robí ich zamestnávateľ, musia v práci odovzdať potvrdenie, koľko peňazí vlani na dôchodkové sporenie alebo poistenie vložili. Tí, ktorí si daňové priznanie robia sami, si uplatnia nárok na zníženie dane v daňovom priznaní typu A na strane 3. Do riadkov 39 až 41 vpíšu príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, účelové sporenie a životné poistenie a do riadku 42 zapíšu súčet týchto príspevkov. V prípade, že tento súčet prevyšuje 398,33 eura, zapíšu 398,33 eura. V riadku 43 túto sumu prirátajú k nezdaniteľnému minimu na daňovníka a na manželku (manžela).
Živnostníci a všetci tí, ktorí vypĺňajú daňové priznanie typu B, si takisto uplatnia nárok na zníženie daňového základu priamo v daňovom priznaní. Zaplatené príspevky zaznačia na strane 7 do riadkov 72 až 74 a v riadku 75 tieto príspevky zrátajú. Maximálne však zaznačia 398,33 eura. Túto sumu v nasledujúcom riadku prirátajú k ostatným nezdaniteľným položkám.