Darovanie majetku je vážna vec. Ako presne pri ňom postupovať?
21. 2. 2023
Listina musí byť písomná a musí obsahovať údaje o darcovi a obdarovanom. Ak má vec nedostatky, obdarovaný má právo ju vrátiť. Čo ešte má byť ešte v zmluve uvedené?
Majetok občana na Slovensku sa v zásade delí trojako. Dedením zo zákona po jeho smrti alebo závetom, ktorý spíše ešte počas života a ktorým presne označí, čo komu po jeho smrti pripadne. Tretím spôsobom je darovanie. Týmto spôsobom majetok prejde do rúk iných ešte počas života darcu. Treba však myslieť na to, že darovanie – iba prostredníctvom písomnej zmluvy – je veľmi špecifický spôsob odovzdávania majetku.
Listina, ktorou môžete darovať majetok, musí byť písomná a musí obsahovať údaje o darcovi a obdarovanom, čiže meno, priezvisko, rodné priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, trvalý pobyt a štátnu príslušnosť zúčastnených strán. Ak by išlo o právnickú osobu, je potrebné uviesť názov, sídlo a identifikačné číslo, prípadne iné identifikačné údaje. Funkciou darovacej zmluvy je totiž bezodplatný prevod vlastníckeho práva v prospech obdarovaného na úkor darcu.
B
(Zdroj: hnonline.sk)
Nemocenské poistenie po novom
16. 1. 2020
Cieľom úprav v nemocenskom poistení je zavedením novej kategórie dávky ošetrovné, tzv. dlhodobé ošetrovné, kompenzovať dočasnú stratu príjmu poistenca, ktorý osobne a celodenne ošetruje chorého príbuzného v prípade, kedy bol tento v dôsledku náhlej zmeny zdravotného stavu hospitalizovaný a prepustený zo zariadenia ústavnej zdravotnej starostlivosti do domáceho prostredia, resp. príbuznú osobu, ktorá sa pre nevyliečiteľné ochorenie nachádza v terminálnom štádiu ochorenia alebo v štádiu na konci života.
Prínosom uvedenej právnej úpravy je, že nemocensky poistené osoby, ktoré vykonávajú osobnú starostlivosť v prirodzenom prostredí (a teda nemôžu vykonáva po uvedené obdobie ošetrovania zárobkovú činnosť), budú mať zabezpečený príjem dávkou zo sociálneho poistenia počas podstatne dlhšieho obdobia, ako tomu mohlo byť doteraz, pričom sa budú môcť pri výkone starostlivosti, vzhľadom na jej náročnosť, za zákonom stanovených podmienok striedať.
Vzhľadom na poznatky z aplikačnej praxe a predkladané požiadavky poistencov sa v súvislosti s dávkou ošetrovné predlžuje aj maximálne obdobie poskytovania tzv. krátkodobého ošetrovného z 10 na 14 dní a rozširuje okruh príbuzných osôb, ošetrovaním (resp. zabezpečovaním starostlivosti) ktorých môže nemocensky poisteným osobám vzniknúť nárok na ošetrovné, a to tak v prípade tzv. krátkodobého ošetrovného, ako aj vyššie uvedeného dlhodobého ošetrovného. Všetky uvádzané opatrenia prispievajú k efektívnejšiemu zabezpečeniu starostlivosti o chorého príbuzného v jeho prirodzenom prostredí.
Časť poberateľov minimálnych dôchodkov dostane ešte jedno rozhodnutie
13. 1. 2020
Poisťovňa žiada o pochopenie situácie a trpezlivosť. Sociálna poisťovňa v týchto dňoch odosiela zatiaľ prvej skupine vyše 50-tisíc poberateľov minimálnych dôchodkov rozhodnutia o ich zvýšení. Sociálna poisťovňa však upozorňuje, že toto zvýšenie nie je pre nich konečné. Vyplýva z prvej podoby novely zákona o sociálnom poistení prijatej v októbri 2019. Podľa nej bolo podmienkou na zvýšenie minimálneho dôchodku u každého poberateľa aspoň 30 kvalifikovaných rokov.
Aby mohol byť dodržaný termín ich výplaty, začala príprava tohto kroku bezprostredne po schválení novely zákona. Keď boli v Sociálnej poisťovni technologické procesy rozbehnuté a systém už generoval rozhodnutia podľa prvej verzie, NR SR na decembrovej schôdzi zákon ani nie po mesiaci opäť zmenila, a to tak, že podmienkou pre zvýšenie minimálneho dôchodku sa stal počet aspoň 30 odpracovaných, a nie 30 kvalifikovaných rokov. V tom čase už podľa poisťovne nebolo možné informačný systém poisťovne zastaviť a uvedené údaje prepracovať, pretože by sa zdržala výplata iných dávok, ktoré mal informačný systém naprogramované súčasne s úpravou minimálnych dôchodkov. Išlo napríklad o decembrové vianočné príspevky, ale aj aktuálnu valorizáciu 1,7 milióna dôchodkov. Ich nevyplatením v decembri, resp. v januári by Sociálna poisťovňa porušila zákon. "Poberatelia tých minimálnych dôchodkov, ktorým zmena podmienky z kvalifikovaných na odpracované roky dôchodky zvýši, nič nestratia. Dostanú nové rozhodnutia a dôchodok im bude dopočítaný podľa nového kritéria odpracovaných rokov. Zvýšenie im bude vyplatené spätne od 1. januára 2020. Nemusia nič reklamovať, ani iniciovať doplatenie dôchodku. Sociálna poisťovňa o tomto probléme vie a bude konať z vlastnej iniciatívy," uviedol hovorca poisťovne Peter Višváder. Bude to však možné až po zmene uvedených údajov v informačnom systéme, na čom v týchto dňoch poisťovňa pracuje. Preto poisťovňa, ktorá sa do časovej tiesne nedostala svojou vinou, žiada poberateľov minimálnych dôchodkov o pochopenie situácie a trpezlivosť. Nejde o chybu, je to poisťovne len dôsledok vyplývajúci z technologických procesov a z častých legislatívnych zmien v krátkom časovom úseku.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
Novela sociálneho poistenia
10. 1. 2020
Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, nadobudol účinnosť 1. 1. 2020.
Novela zákona predstavuje novú koncepciu zabezpečenia starostlivosti o chorého príbuzného v jeho domácom prostredí, v rámci ktorej sa zavádza inštitút osobnej starostlivosti v prirodzenom prostredí osoby a súvisiaca nová kategória dávky ošetrovné, ktorá je poskytovaná zo sociálneho poistenia poistencovi, ktorý chorého príbuzného osobne a celodenne ošetruje.
Google ustúpil daniarom. Vzdá sa dvojitej írskej
7. 1. 2020
Najznámejší internetový vyhľadávač od tohto roka prestane využívať dieru v európskom daňovom systéme – takzvaný systém dvojitej írskej a holandského sendviča.
Pomocou tejto schémy si matka Googlu, spoločnosť Alphabet, prelievala peniaze medzi dcérskymi divíziami v Holandsku a Írsku, odkiaľ napokon zdroje končili v daňovom raji na Bermudách. Tejto praxi je však po nátlaku zo strany Bruselu i Washingtonu koniec. „Dá sa predpokladať, že ide o dôsledok radu zmien parametrov v medzinárodnom systéme zdaňovania firemných ziskov,“ uviedol ekonóm Českej sporiteľne Michal Skořepa. Podľa agentúry Reuters holandská filiálka kalifornskej spoločnosti presunula v roku 2018 na Bermudy 21,8 miliardy eur, rok predtým to bolo 19,9 miliardy eur. Za tretí kvartál roku 2019 platil Alphabet podľa vlastných hospodárskych výkazov 18-percentnú daň.