Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

Žiadna hlava nie je dokonalá

Nič sa neotvára omylom tak často, ako ústa.

Jediný spôsob, ako dosiahnuť, aby vás šéf počúval, je začať hovoriť klebety o jeho žene.

Nie všetky hlavy sú dokonalé. Niektoré majú ešte vlasy.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Ja nič, to Murphy

Každý má toľko, koľko si zaslúži.

Aj keď pochopíte princíp, ktorý hýbe vesmírom, ženská logika pre vás navždy zostane tajomstvom.

Keď sa konečne podarí všetko úplne popísať, objaví sa niečo, čo to všetko úplne zmení.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Život treba žiť

Aké je smutné utešovať sa myšlienkou, že iní sú na tom horšie (Wilde)

Pri nádhernom mauzóleu Rotschildovcov na frankfurtskom cintoríne sa zastaví chudobný Kohn. Dlho stavbu bez slova obdivuje. Potom si potichu pre seba závistlivo povzdychne: „Tí si ale žijú!“

Jestvujú tri metódy ako žiť: žobrať, kradnúť alebo niečo urobiť. (Miraeau)

(Zrnká úsmevu)
Žiadna správa nie je iba dobrá

Často je lepšie nič nevedieť a vždy je rozumnejšie nič nehovoriť.

Ak sa v živote poriadne seknete, aspoň nebudú môcť povedať, že ste v živote nikdy nič poriadne neurobili.

Dnes je toľko informácií o všetkom, že už ničomu nerozumieme.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Mnoho je na svete mocného...

Viac nás ničí vlastné pochlebníctvo, ako cudzie. (Seneca)

Kôň je zrodený na behanie, vôl na oranie, pes na stopovanie zveri, človek je zrodený na dve veci – myslenie a konanie, akoby bol akýmsi smrteľným bohom. (Cicero)

Čo si sám zaviníš, to ťa bolí najviac. (Heliodoros)

(Myšlienky bez cla)

Daňový bonus po novom

5. 2. 2024 Daňový bonus na vyživované dieťa alebo deti je možné odpočítať len po splnení podmienok určených v § 33 ZDP.
Daňový bonus je možné uplatňovať len na vyživované dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti, ktorým je nezaopatrené dieťa vymedzené v § 3 zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.
Podľa § 9 ods. 2 písm. n) zákona č. 595/2023 Z .z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov suma daňového zvýhodnenia na
- vyživované dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti vyplatená daňovníkovi podľa § 33 a plnenia rovnakého druhu z členských štátov Európskej únie a štátov, ktoré sú zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore
- suma daňového zvýhodnenia na zaplatené úroky pri úveroch na bývanie podľa § 33a a plnenia rovnakého druhu z členských štátov Európskej únie a štátov, ktoré sú zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore.
Podľa § 52zzy ods. 13 zákona č. 508/2023 Z. z., ktorý upravuje ZDP s účinnosťou od 1. 1. 2024, sa predmetné oslobodenie spolu s ďalšími ustanoveniami upravujúcimi použitie daňového bonusu na vyživované dieťa/deti podľa § 33 ZDP alebo zaplatené úroky pri úveroch na bývanie podľa § 33a ZDP, vzťahuje aj na nový typ daňového bonusu platného špeciálne len pre zdaňovacie obdobie roka 2023 a to daňový bonus zo zvýšenia zaplatenej splátky úveru na bývanie z dôvodu nárastu úroku.
K

Dankove nižšie dane pre malé firmy ušetria minimum

17. 4. 2019 Slovenská firma, ktorá sa venuje výrobe polotovarov pre obuvnícky priemysel, dosiahla v roku 2017 zisk vo výške 53-tisíc eur. Na daniach odviedla o niečo viac ako 14-tisíc. Ak by prešiel najnovší návrh predsedu SNS Andreja Danka, už o rok by pri rovnakých podmienkach štátu zaplatila o štyritisíc eur menej.
Ako totiž už dávnejšie avizoval šéf parlamentu, chce presadiť zníženie firemnej dane na 15 percent zo súčasných 21 percent. Po poslednej Koaličnej rade upustil od plošného zníženia sadzby. O tom, akú sadzbu si firmy budú uplatňovať, má po novom rozhodnúť ich obrat. „Nebránim sa alternatíve a konsenzu, že rozpätie dane z príjmu právnických osôb bude určené od 15 percent do 20 percent, pričom 15 percent bude pre nízkoobratové spoločnosti, ktoré sú podstatne, nebojím sa povedať, slovenskými,“ povedal Danko.
(Zdroj: hnonline.sk)

Minimálne sociálne odvody platí čoraz viac živnostníkov

12. 4. 2019 Najnižšie možné poistné platia štyria z piatich podnikateľov. Počet živnostníkov a ostatných samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO), ktoré platia do Sociálnej poisťovne minimálne odvody, stúpa. Za prvé dva mesiace tohto roka platilo minimálne sociálne odvody 155 tisíc SZČO z celkového počtu 192,5 tisíca povinne poistených SZČO. Najnižšie možné poistné na dôchodkové a nemocenské poistenie tak platia štyria z piatich podnikateľov. "Podiel živnostníkov a ostatných SZČO, ktoré platia minimálne poistné, oproti predchádzajúcim dvom rokom vzrástol," informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.
Vlani totiž priemerný počet SZČO platiacich povinné odvody z minimálneho vymeriavacieho základu dosiahol 141,5 tisíca, čo predstavovalo 75,15 percenta všetkých platiacich SZČO. "O nárast podielu takto platiacich SZČO ide aj v porovnaní s rokom 2017, kedy ich bolo 133 852, čo predstavovalo 71,95 percenta všetkých platiacich SZČO," dodal hovorca poisťovne. Nárast počtu SZČO platiacich minimálne odvody súvisí aj s výrazným zvýšením paušálnych výdavkov od roku 2017, ktoré sa na platení sociálnych odvodov prejavilo od druhého polroka minulého roka. Výška sociálnych odvodov pre podnikateľov sa totiž nanovo stanovuje podľa základu dane SZČO za predošlý rok vždy k 1. júlu daného roka, resp. 1. októbru daného roka pri odloženom daňovom priznaní. Paušálne výdavky pre SZČO pritom od roku 2017 stúpli z pôvodných 40 na 60 percent z príjmov a maximálna suma paušálnych výdavkov sa zvýšila z 5 040 eur na 20-tisíc eur. Vyššie paušálne výdavky znamenajú nižší základ dane a z toho vypočítaný nižší vymeriavací základ na platenie odvodov. Medzi platiteľov minimálnych sociálnych odvodov sa tak vďaka vyšším paušálnym výdavkom dostali aj tie SZČO, ktorých mesačné platby do Sociálnej poisťovne boli pôvodne na vyššej ako minimálnej sume.
(Zdroj: ekonomika.sme)

V Česku navrhujú zvýšiť daň z cigariet a liehovín

10. 4. 2019 Cieľom tohto kroku je zvýšiť rozpočtové príjmy o ďalších 7,7 miliardy korún (299,69 milióna eur). Ministerstvo očakáva, že v ďalšom roku 2021 stúpnu vďaka vyššej dani rozpočtové príjmy o viac ako 9,2 miliardy Kč, keďže sa stratí vplyv predzásobenia týmito výrobkami pred nárastom dane.
Ministerstvo tiež navrhlo zvýšiť dane z liehovín o 13 %, a tiež z niektorých hazardných hier. To by malo v roku 2020 posilniť rozpočtové príjmy o 1,3 miliardy Kč. Návrh musí získať podporu parlamentu, aby nadobudol účinnosť. Vláda sa usiluje o zvýšenie príjmov do rozpočtu, aby mala z čoho financovať rast dôchodkov a miezd vo verejnom sektore, keďže hospodárstvo spomaľuje.
(Zdroj: aktuality.sk)

Vláda inovatívnym firmám zníži dane cez superodpočet

8. 4. 2019 Podpora vedy a výskumy inak – cez dane. Firmy, ktoré pracujú na inovatívnej technológii, majú možnosť upraviť si základ dane cez superodpočet. Kým doteraz bol superodpočet na úrovni sto percent, premiér Peter Pellegrini na podujatí HNClub avizoval 150 percent a v nasledujúcom roku 200 percent.
Aj keď nás Európska komisia kritizuje a tvrdí, že výdavky na vedu a výskum sú u nás príliš nízke na to, aby zvýšili inovácie na Slovensku, s okolitými krajinami sme na tom porovnateľne. V Česku je superodpočet vo výške 110 percent, v Poľsku sa zvýšil zo sto percent na 150 percent a v Maďarsku je vo výške 300 percent. Podľa analytikov je to však stále málo. „Spoločnosti o tejto možnosti často ani nevedia alebo si myslia, že superodpočet sa nedá uplatniť na ich činnosti,“ uviedla v rozhovore pre HN Kristína Šumichrastová, riaditeľka poradenskej spoločnosti Ayming.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Hermína
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner