Daňové priznanie k DzMV sa po 1. decembri 2020 podáva na novom tlačive
23. 4. 2021
Vzor DP určilo Ministerstvo financií Slovenskej republiky a uverejnilo na svojej stránke oznámením MF SR č. MF/017527/2020-726 zo dňa 27. 11. 2020.
Upravené je aj podanie daňového priznania za iné ako ročné zdaňovacie obdobie, v inej lehote ako 31. január, nakoľko zákon o dani z motorových vozidiel počíta aj s takouto možnosťou pri „iných“ (nie ročných) zdaňovacích obdobiach (§ 9 ods. 3 až 7). Výnimky z ročného zdaňovacieho obdobia sa týkajú nasledujúcich osôb (daňovníka, ktorý sa zrušuje bez likvidácie, daňovníka, ktorý sa zrušuje s likvidáciou, daňovníka, na ktorého majetok bol vyhlásený konkurz, daňovníka, ktorý ukončil podnikanie alebo prerušil podnikanie, daňovníka, ktorý zomrel.)
Iné ako ročné zdaňovacie obdobie, vzťahujúce sa na daňovníkov vyššie vymenovaných, plynie vždy so začiatkom počnúc 1. január „príslušného“ zdaňovacieho obdobia a končiac posledným dňom toho mesiaca, v ktorom došlo k skutočnosti vzťahujúcej sa k inému ako ročnému zdaňovaciemu obdobiu. Takéto skutočnosti sa spájajú s:
o daňovníkom, ktorý sa zrušuje bez likvidácie (§ 9 ods. 3),
Zdaňovacie obdobie tomuto daňovníkovi končí posledným dňom mesiaca, v ktorom daňovník zanikol bez likvidácie.
Za takto určené zdaňovacie obdobie podá daňové priznanie právny nástupca a to do jedného mesiaca po jeho uplynutí. V tejto lehote je daň splatná.
o daňovníkom, na ktorého majetok bol vyhlásený konkurz (§ 9 ods. 4).
Zdaňovacie obdobie končí posledným dňom mesiaca, v ktorom bol vyhlásený konkurz. Povinnosť podať za takto určené zdaňovacie obdobie daňové priznanie má správca v konkurznom konaní alebo daňovník sám, ak ide o oddlženie a to do jedného mesiaca po uplynutí vymedzeného zdaňovacieho obdobia. V rovnakej lehote je aj pomerná časť dane splatná.
o daňovníkom, ktorý sa zrušuje s likvidáciou (§ 9 ods. 5).
Zdaňovacie obdobie končí posledným dňom mesiaca jeho vstupu do likvidácie. Povinnou osobou na podanie daňového priznania a zaplatenie dane za daňovníka, ktorý sa zrušuje s likvidáciou je likvidátor. Likvidátor je povinný podať daňové priznanie a zaplatiť daň (pomernú časť dane) podľa § 9 ods. 5 a to do jedného mesiaca po uplynutí takto zadefinovaného zdaňovacieho obdobia.
o daňovníkom, ktorý ukončil podnikanie alebo prerušil podnikanie (§ 9 ods. 6).
Zdaňovacie obdobie končí posledným dňom mesiaca, v ktorom tento daňovník ukončil podnikanie alebo prerušil podnikanie. Do jedného mesiaca po uplynutí takto vymedzeného zdaňovacieho obdobia má daňovník povinnosť podať sám daňové priznanie a daň (pomernú časť dane) zaplatiť.
o úmrtím daňovníka počas zdaňovacieho obdobia alebo po uplynutí zdaňovacieho obdobia v lehote na podanie daňového priznania (za ročné zdaňovacie obdobie). Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, ktoré začína 1. januárom a končí posledným dňom mesiaca, v ktorom daňovník zomrel podáva dedič, alebo ak je dedičov viac, ten, ktorému to vyplýva z dohody dedičov podľa § 9 ods. 7. Ak k dohode dedičov vo veci podania daňového priznania nedôjde, správca dane na podanie daňového priznania dediča určí. Lehota na podanie daňového priznania je do troch mesiacov po mesiaci, v ktorom daňovník zomrel. Ak by dedič, alebo niektorý z dedičov lehotu na podanie daňového priznania nevedel dodržať, má možnosť 15 dní pred jej uplynutím podať správcovi dane žiadosť o jej predĺženie. Daňové priznanie sa v prípade pripadnutia dedičstva Slovenskej republike nepodáva. Ak daňovník zomrie v zdaňovacom období, v ktorom boli splnené podmienky (§ 8 ods.7), dedič, alebo niektorý z dedičov, ak ich je viac a dohodnú sa, alebo ten, ktorého určí správca dane môže podať oznámenie o zániku daňovej povinnosti namiesto daňového priznania.
Podľa vyššie uvedenej citácie § 15c ods.3 novely zákona o DzMV sa upravuje aj podanie daňového priznania za iné ako ročné zdaňovacie obdobie a to zvlášť pre rok 2020 a zvlášť pre rok 2021 na novom tlačive.
K
Nerovnosť v príjmoch na vzostupe
5. 5. 2011
Nerovnosť v príjmoch je v posledných rokoch na vzostupe a týka sa väčšiny vyspelých krajín. Vyplýva to z pripravovanej správy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
Za rastom nerovnosti je globalizácia a technologický postup, ktorý núti veľa ľudí preukazovať viac zručností. Priepasť medzi bohatými a chudobnými sa prehlbuje hlavne v krajinách, ktoré s vyššou mierou nerovnosti čelia dlhodobo. To je napr. USA. Zvyšuje sa ale aj v krajinách, ktoré sú rovnoprávnejšie a majú tradične vyššiu mieru prerozdeľovania.
Priemerný dôchodok nie je ani polovica mesačnej výplaty
29. 4. 2011
Priemerná výška dôchodku na Slovensku je asi o tretinu nižšia ako u ekonomicky aktívneho človeka. Rozdiely medzi príjmami oboch skupín obyvateľstva sú však podstatne výraznejšie.
Výkonný riaditeľ SOCIA Vladislav Matej informoval, že priemerná hrubá mesačná mzda je viac než dvojnásobne vyššia ako priemerný dôchodok. V minulom roku tak priemerný starobný dôchodok predstavoval len 45,84 % z priemernej mzdy. Pre porovnanie, priemerný dôchodok v EÚ dosahuje 70 % príjmu poberateľa pred jeho odchodom do dôchodku. Ku koncu februára 2011 registrovala Sociálna poisťovňa na Slovensku takmer 1,3 milióna dôchodcov.
O poukázaní 2 % z daní
27. 4. 2011
Zamestnanci, ktorým vykonal zamestnávateľ ročné zúčtovanie preddavkov na daň, môžu poukázať dve percentá dane vybranému prijímateľovi do 2. mája.
Môžu pritom použiť vyhlásenie, ktorého vzor zverejnilo Daňové riaditeľstvo SR, alebo aj iné tlačivo, ktoré však musí obsahovať všetky zákonom stanovené náležitosti. Vyhlásenie zamestnanec predkladá do 2. mája 2011 miestne príslušnému daňovému úradu podľa jeho trvalého
pobytu.
Osobitná daň podľa Mikloša iba na korporátne vklady
18. 4. 2011
Slovensko rozmýšľa o tom, že v budúcom roku uplatní daň na úrovni 0,2 % z bankových korporátnych vkladov.
Pre agentúru Reuters to v piatok povedal vysokopostavený predstaviteľ ministerstva financií. Šéf rezortu I.Mikloš ešte v marci uviedol, že Slovensko v oblasti jednorazovej bankovej dane uprednostňuje dohodu v rámci celej EÚ, ale dodal,že ak sa takáto dohoda v rámci EÚ neuzavrie, Slovensko bude konať samostatne.