Daňová evidencia
13. 9. 2023
Podnikajúca fyzická osoba, ktorá dosahuje príjmy podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, v znení neskorších predpisov (ďalej ZDP) sa môže pri vyčíslení základu dane a výpočte dane z príjmov rozhodnúť akým spôsobom bude uplatňovať daňové výdavky (výdavky ovplyvňujúce základ dane). Môže využiť ustanovenie § 6 ods. 10 ZDP a uplatniť si paušálne výdavky alebo si uplatní skutočne vynaložené daňové výdavky. Podnikateľ, ktorý sa rozhodne pre skutočne vynaložené daňové výdavky, môže postupovať aj tak, že nebude viesť účtovníctvo ale využije jednoduchší spôsob vedenia evidencie podľa § 6 ods. 11 ZDP, t. z. bude viesť daňovú evidenciu.
Podľa ustanovenia § 6 ods. 11 ZDP ak podnikateľ uplatňuje pri príjmoch uvedených v odsekoch 1 až 4 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, má viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o:
a) príjmoch v časovom slede v členení potrebnom na zistenie základu dane (ďalej ZD) vrátane prijatých dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,
b) daňových výdavkov v časovom slede v členení potrebnom na zistenie ZD vrátane výdavkov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,
c) hmotnom majetku a nehmotnom majetku zaradenom do obchodného majetku,
d) zásobách a pohľadávkach,
e) záväzkoch.
V daňovej evidencii podnikateľ eviduje všetok majetok a záväzky, ktoré ovplyvňujú ZD z príjmov FO.
Vždy ide o „firemný majetok“, ktorý je nevyhnutný pri výkone podnikateľskej činnosti a o záväzky, ktoré podnikateľ získal z vlastných alebo z cudzích zdrojov (úvery, pôžičky, dotácie, príspevky a podobne).
Ako výdavky eviduje, podľa § 6 ods. 11 písm. b) ZDP, len daňové výdavky, na rozdiel od JÚ, kde účtuje o všetkých výdavkoch v člení na výdavky daňové, ktoré ovplyvňujú ZD a výdavky nedaňové, ktoré neovplyvňujú ZD.
Jednotlivé zložky obchodného majetku by mal podnikateľ evidovať v daňovej evidencii takto:
- peňažné prostriedky v evidencii o príjmoch a v evidencii o daňových výdavkoch, ktoré bude viesť postupne v časovom slede. Jednotlivé prijaté a vydané doklady musia podľa § 6 ods. 11 ZDP spĺňať náležitosti účtovných dokladov v zmysle ustanovení zákona č. 431/2002, Z. z. o účtovníctve, v znení neskorších predpisov (ďalej ZÚ),
- hmotný a nehmotný majetok v evidencii hmotného a nehmotného majetku, poprípade v knihe hmotného a nehmotného majetku,
- zásoby v evidencií zásob, poprípade na karte zásob, na skladovej karte zásob,
- pohľadávky v evidencii pohľadávok, napríklad v knihe pohľadávok,
- záväzky v evidencii záväzkov, napríklad v knihe záväzkov.
Podnikateľ, ktorý vedie daňovú evidenciu, aj keď nie je účtovnou jednotkou, môže využiť niektoré tlačivá a evidencie, ktoré vedú podnikatelia účtujúci napríklad v sústave JÚ. Takýmito evidenciami sú napríklad Kniha dlhodobého majetku, Evidencia zásob, Skladová karta zásob, Kniha pohľadávok, Kniha záväzkov.
K
Ak vám miznú peniaze z účtu, môže byť za tým gang
22. 2. 2013
Vykrádaniu účtov ľudí prostredníctvom upravených bankomatov sa zvyčajne venujú gangy z juhovýchodnej Európy.
Najmä z Rumunska a Bulharska. Orientujú sa pritom najčastejšie na bohatšie krajiny, na Slovensku ide preto skôr o ojedinelú záležitosť.
Pri skimmingu podvodníci nainštalujú na bankomat do časti, kam sa vkladá karta, zariadenie, ktoré dokáže odkopírovať údaje z jej magnetického prúžku. Zároveň na bankomat namontujú malú kameru, ktorá sníma ruku pri zadávaní PIN kódu.
Združenie pre bankové karty ľuďom odporúča viaceré opatrenia, ktorými možno predísť takýmto krádežiam. V prvom rade by si mali chrániť svoje čísla PIN.
Malá či veľká firma, výhody zamestnancov budú rovnaké
22. 2. 2013
Ak si zamestnanci veľkej firmy presadia v kolektívnej zmluve vyššie mzdy či dlhšie dovolenky, na tie isté benefity získajú nárok aj pracovníci stoviek stredných a malých firiem rovnakého sektora.
Z povinnosti uzavrieť vyššiu kolektívnu zmluvu budú vylúčení zamestnávatelia, ktorí majú vo firme do 20 zamestnancov, ktorí zamestnávajú aspoň 10 percent zdravotne postihnutých, ktorí podnikajú kratšie ako 24 mesiacov, ktorí sú v úpadku, likvidácii, ozdravnom režime, nútenej správe či ktorých postihla mimoriadna udalosť so škodovými následkami.
Predčasní penzisti si už nemôžu privyrobiť ani na dohodu
12. 2. 2013
Každý, kto uvažuje nad odchodom do predčasnej penzie, sa musí zmieriť s tým, že mu za každý mesiac zo sumy dôchodku ubudne pol percenta.
Navyše treba splniť štyri podmienky, a to súčasne. Musíte mať minimálne pätnásť odpracovaných rokov, môžu vám chýbať maximálne dva roky do riadnej penzie, suma predčasnej penzie musí byť vyššia ako 1,2-násobok životného mimina a nemôžete popri jej poberaní pracovať. Najnovšie ani na dohodu.
Za pokazené potraviny stúpnu pokuty
7. 2. 2013
Slovenský parlament odsúhlasil jeden z najprísnejších zákonov o potravinách.
Rešpekt pred ním musia mať nielen výrobcovia, obchodníci, ale aj starostovia obcí.
Okrem pokút prináša novela pre obchodné reťazce s ročným obratom viac ako desať miliónov eur aj povinnosť dva razy do roka zverejňovať údaje o percentuálnom podiele potravín podľa krajín.
Zákon prikazuje starostom hlásiť potravinovým inšpektorom príchod mobilných predajní do obcí. Ak si túto povinnosť nesplnia, pokuta oberie obecnú kasu o 100 až 5 000 eur.