Daňová evidencia
13. 9. 2023
Podnikajúca fyzická osoba, ktorá dosahuje príjmy podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, v znení neskorších predpisov (ďalej ZDP) sa môže pri vyčíslení základu dane a výpočte dane z príjmov rozhodnúť akým spôsobom bude uplatňovať daňové výdavky (výdavky ovplyvňujúce základ dane). Môže využiť ustanovenie § 6 ods. 10 ZDP a uplatniť si paušálne výdavky alebo si uplatní skutočne vynaložené daňové výdavky. Podnikateľ, ktorý sa rozhodne pre skutočne vynaložené daňové výdavky, môže postupovať aj tak, že nebude viesť účtovníctvo ale využije jednoduchší spôsob vedenia evidencie podľa § 6 ods. 11 ZDP, t. z. bude viesť daňovú evidenciu.
Podľa ustanovenia § 6 ods. 11 ZDP ak podnikateľ uplatňuje pri príjmoch uvedených v odsekoch 1 až 4 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, má viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o:
a) príjmoch v časovom slede v členení potrebnom na zistenie základu dane (ďalej ZD) vrátane prijatých dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,
b) daňových výdavkov v časovom slede v členení potrebnom na zistenie ZD vrátane výdavkov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,
c) hmotnom majetku a nehmotnom majetku zaradenom do obchodného majetku,
d) zásobách a pohľadávkach,
e) záväzkoch.
V daňovej evidencii podnikateľ eviduje všetok majetok a záväzky, ktoré ovplyvňujú ZD z príjmov FO.
Vždy ide o „firemný majetok“, ktorý je nevyhnutný pri výkone podnikateľskej činnosti a o záväzky, ktoré podnikateľ získal z vlastných alebo z cudzích zdrojov (úvery, pôžičky, dotácie, príspevky a podobne).
Ako výdavky eviduje, podľa § 6 ods. 11 písm. b) ZDP, len daňové výdavky, na rozdiel od JÚ, kde účtuje o všetkých výdavkoch v člení na výdavky daňové, ktoré ovplyvňujú ZD a výdavky nedaňové, ktoré neovplyvňujú ZD.
Jednotlivé zložky obchodného majetku by mal podnikateľ evidovať v daňovej evidencii takto:
- peňažné prostriedky v evidencii o príjmoch a v evidencii o daňových výdavkoch, ktoré bude viesť postupne v časovom slede. Jednotlivé prijaté a vydané doklady musia podľa § 6 ods. 11 ZDP spĺňať náležitosti účtovných dokladov v zmysle ustanovení zákona č. 431/2002, Z. z. o účtovníctve, v znení neskorších predpisov (ďalej ZÚ),
- hmotný a nehmotný majetok v evidencii hmotného a nehmotného majetku, poprípade v knihe hmotného a nehmotného majetku,
- zásoby v evidencií zásob, poprípade na karte zásob, na skladovej karte zásob,
- pohľadávky v evidencii pohľadávok, napríklad v knihe pohľadávok,
- záväzky v evidencii záväzkov, napríklad v knihe záväzkov.
Podnikateľ, ktorý vedie daňovú evidenciu, aj keď nie je účtovnou jednotkou, môže využiť niektoré tlačivá a evidencie, ktoré vedú podnikatelia účtujúci napríklad v sústave JÚ. Takýmito evidenciami sú napríklad Kniha dlhodobého majetku, Evidencia zásob, Skladová karta zásob, Kniha pohľadávok, Kniha záväzkov.
K
Príjmy študentov a vysporiadanie daňových povinností
29. 11. 2011
Po skončení roka si musia aj študenti vysporiadať daňové povinnosti.
Pre zdaňovanie príjmov študentov platia rovnaké ustanovenia zákona o dani z príjmov ako pre ostatných zamestnancov. Študent má nárok na ročnú výšku nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka (v roku 2011 v sume 3 559,30 eura) a pri splnení zákonom požadovaných podmienok aj na nezdaniteľnú časť základu dane na manželku (manžela), daňový bonus a zamestnaneckú prémiu.
Doručovanie podaní elektronickými prostriedkami
23. 11. 2011
Podania správcovi dane bude potrebné od 1. 1. 2012 zasielať elektronicky.
Nový daňový poriadok stanovuje povinnosť doručovať všetky podania elektronickou cestou platcom DPH, daňovým poradcom a advokátom zastupujúcim daňový subjekt pri správe daní. Prílohy možno doručovať aj iným spôsobom, ak nie je možné ich zaslať elektronicky. Ak písomnosti nebude možné opatriť elektronickým podpisom, je potrebné oznámiť správcovi dane potrebné údaje a uzavrieť písomnú dohodu o elektronickom doručovaní. Táto povinnosť platí od 1. januára 2012 a vťahuje sa už na podania za december 2011.
Poslanci pokračujú v rokovaniach
19. 10. 2011
Všetky naplánované návrhy zákonov na 18. 10. 2011 boli parlamentom prerokované.
Snemovňa posunula do ďalšieho čítania okrem iných aj návrh zákona o rozpočtovom určení výnosu niektorých daní územnej samospráve, novelu zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja, návrh na nový spôsob zdaňovania alkoholických nápojov.
Reforma daní a odvodov zrejme nebude
14. 10. 2011
Možnosť, že daňová a odvodová reforma na Slovensku neprejde sa po 13. 10. 2011 zvýšila.
Ako sa vyjadrila premiérka Iveta Radičová „Nie je to ešte celkom uzavretá vec“ a doplnila, že záleží len na dohode poslaneckých klubov. Avšak nezdá sa jej vhodné rozbehnúť také technicky a administratívne náročné zmeny, keď budú predčasné voľby.