Daňová evidencia
13. 9. 2023
Podnikajúca fyzická osoba, ktorá dosahuje príjmy podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, v znení neskorších predpisov (ďalej ZDP) sa môže pri vyčíslení základu dane a výpočte dane z príjmov rozhodnúť akým spôsobom bude uplatňovať daňové výdavky (výdavky ovplyvňujúce základ dane). Môže využiť ustanovenie § 6 ods. 10 ZDP a uplatniť si paušálne výdavky alebo si uplatní skutočne vynaložené daňové výdavky. Podnikateľ, ktorý sa rozhodne pre skutočne vynaložené daňové výdavky, môže postupovať aj tak, že nebude viesť účtovníctvo ale využije jednoduchší spôsob vedenia evidencie podľa § 6 ods. 11 ZDP, t. z. bude viesť daňovú evidenciu.
Podľa ustanovenia § 6 ods. 11 ZDP ak podnikateľ uplatňuje pri príjmoch uvedených v odsekoch 1 až 4 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, má viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o:
a) príjmoch v časovom slede v členení potrebnom na zistenie základu dane (ďalej ZD) vrátane prijatých dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,
b) daňových výdavkov v časovom slede v členení potrebnom na zistenie ZD vrátane výdavkov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,
c) hmotnom majetku a nehmotnom majetku zaradenom do obchodného majetku,
d) zásobách a pohľadávkach,
e) záväzkoch.
V daňovej evidencii podnikateľ eviduje všetok majetok a záväzky, ktoré ovplyvňujú ZD z príjmov FO.
Vždy ide o „firemný majetok“, ktorý je nevyhnutný pri výkone podnikateľskej činnosti a o záväzky, ktoré podnikateľ získal z vlastných alebo z cudzích zdrojov (úvery, pôžičky, dotácie, príspevky a podobne).
Ako výdavky eviduje, podľa § 6 ods. 11 písm. b) ZDP, len daňové výdavky, na rozdiel od JÚ, kde účtuje o všetkých výdavkoch v člení na výdavky daňové, ktoré ovplyvňujú ZD a výdavky nedaňové, ktoré neovplyvňujú ZD.
Jednotlivé zložky obchodného majetku by mal podnikateľ evidovať v daňovej evidencii takto:
- peňažné prostriedky v evidencii o príjmoch a v evidencii o daňových výdavkoch, ktoré bude viesť postupne v časovom slede. Jednotlivé prijaté a vydané doklady musia podľa § 6 ods. 11 ZDP spĺňať náležitosti účtovných dokladov v zmysle ustanovení zákona č. 431/2002, Z. z. o účtovníctve, v znení neskorších predpisov (ďalej ZÚ),
- hmotný a nehmotný majetok v evidencii hmotného a nehmotného majetku, poprípade v knihe hmotného a nehmotného majetku,
- zásoby v evidencií zásob, poprípade na karte zásob, na skladovej karte zásob,
- pohľadávky v evidencii pohľadávok, napríklad v knihe pohľadávok,
- záväzky v evidencii záväzkov, napríklad v knihe záväzkov.
Podnikateľ, ktorý vedie daňovú evidenciu, aj keď nie je účtovnou jednotkou, môže využiť niektoré tlačivá a evidencie, ktoré vedú podnikatelia účtujúci napríklad v sústave JÚ. Takýmito evidenciami sú napríklad Kniha dlhodobého majetku, Evidencia zásob, Skladová karta zásob, Kniha pohľadávok, Kniha záväzkov.
K
Ministrom dodatočne zdania vreckové
30. 3. 2011
Minister financií Ivan Mikloš dodatočne zdaní vreckové súčasným aj bývalým ministrom, ktoré sa v minulosti kvôli nejednoznačnému výkladu v legislatíve nezdaňovalo.
Pre súčasných členov vlády to znamená zdanenie vreckového nad 40 % diét za druhý polrok minulého roka, pre bývalých ministrov za celé štvorročné obdobie.
Odborári majú stále výhrady k zákonníku práce
28. 3. 2011
Ohlásené protestné akcie odborárov na nasledujúce dni označil minister práce J.Mihál (SaS) za nesprávny krok, na ktorý však majú títo zástupcovia časti zamestnancov na Slovensku nárok.
Pre TASR zdôraznil, že už nevie, čo viac by mohol urobiť pre kultivovaný spôsob dohody s odborármi o pripravovanej novele Zákonníka práce.
Pozor! Daňové priznanie treba podať bez chýb a včas
21. 3. 2011
Pri podávaní daňových priznaní si daňovníci musia dávať pozor, aby ho podali správne. Daňovníci, ktorí daňovom priznaní uviedli nesprávne alebo neúplné údaje, majú čas na jeho opravu najneskôr do 31.marca 2011 bez žiadnych sankcií.
Minimálna pokuta za neskoré podanie priznania pritom predstavuje 33,19 eura pre fyzické osoby a 66,38 eura pre právnické osoby. Najviac môže v oboch prípadoch správca vyrubiť sankciu vo výške 16 596,95 eura. Ak ale daňovník nepodá priznanie ani po tom, ako ho na to vyzve správca dane, sankcie sú už mnohonásobne vyššie. Najvyššia sankcia, ktorú môže daňový úrad vyrubiť, je pritom až 49 790,87 eura.
Daňovníci môžu prvýkrát sami rozhodovať o odklade daňového priznania
21. 3. 2011
Daňovníci môžu prvýkrát sami rozhodovať o odklade daňového priznania a už o túto možnosť nemusia žiadať správcu dane.
Stačí, ak mu o tejto skutočnosti zašlú iba oznámenie.
Vlani tak mohli urobiť len právnické osoby, v tomto roku majú túto možnosť aj fyzické osoby.