Daň z príjmov – ďalšie zmeny
14. 8. 2023
Cieľom novely zákona o dani z príjmov je znížiť daňovo-odvodovú záťaž v súvislosti s predajom virtuálnych mien, a tým zjednodušiť ich používanie v bežnom živote.
Zákon si kladie za cieľ i významným spôsobom uľahčiť investovanie a sporenie bežným občanom, a to aj v rámci dlhodobého investičného sporenia, či pripravovaného celoeurópskeho dôchodkového sporenia, keďže súčasné zdaňovanie príjmov z cenných papierov je vo významnom rozpore s cieľom podporovať dobrovoľné formy sporenia na dôchodok.
Znížilo sa daňové zaťaženie príjmov fyzických osôb z predaja virtuálnej meny na základe tzv. časového testu. Pri predaji virtuálnej meny po uplynutí jedného roka od jej nadobudnutia sa bude príjem zdaňovať sadzbou dane vo výške 7 %. Naopak, v prípade príjmu z predaja virtuálnej meny do jedného roka sa príjmy zahrnú do základu dane (čiastkového základu dane) spolu s ostatnými príjmami. V zákone o cenných papieroch sa zdvojnásobuje maximálna výška prostriedkov, ktorú možno v rámci dlhodobého investičného sporenia investovať za jeden kalendárny rok.
V zákone o kolektívnom investovaní sa rozširuje okruh investorov, ktorí môžu investovať do alternatívnych investičných fondov a zvyšuje sa podiel majetku, ktorý môžu mať takéto fondy od kvalifikovaných investorov.
Účelom zmeny zákona o zdravotnom poistení je oslobodiť fyzické osoby od povinnosti platenia odvodov na zdravotné poistenie z príjmu z predaja virtuálnej meny, ak virtuálna mena nebola súčasťou ich obchodného majetku, a to bez ohľadu na tzv. časový test.
K
Zmeny zákona o DPH od 1. júla 2021
27. 3. 2021
Novela zákona o DPH priniesla zmeny nielen od 1. . 2021 ale aj od 1. júla 2021.
Od 1. 7. 2021 nadobudnú účinnosť ustanovenia, ktoré sa týkajú:
– Zadefinovania predaja tovaru na diaľku v rámci EÚ (náhrada za pojem „zásielkový predaj“), predaja tovaru dovážaného z tretích území alebo tretích krajín, zmeny pravidiel pri určení miesta dodania pri týchto predajoch.
– Zavedenia nových pravidiel pri predaji tovaru prostredníctvom využitia elektronického komunikačného rozhrania, ako je elektronické trhovisko, elektronická platforma, elektronický portál alebo podobný elektronický prostriedok.
– Zrušenia oslobodenia od dane pri dovoze zásielok, ktorých hodnota nepresahuje 22 eur.
– Rozšírenia pôsobnosti doterajších osobitných úprav uplatňovania dane pre telekomunikačné služby, služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania a elektronické služby a zavedenia ďalšej osobitnej úpravy uplatňovania dane na predaj tovaru na diaľku dovážaného z územia tretích štátov.
– Zavedenia osobitnej úpravy na priznávanie a platbu dane pri dovoze tovaru.
K
Osobitná úprava, ktorú uplatňuje zdaniteľná osoba so sídlom alebo prevádzkarňou v SR a registračná povinnosť z iného dôvodu
27. 3. 2021
Podľa nového ustanovenia § 68b ods. 2 zákona o DPH od 1. 7. 2021 daňový úrad pridelí zdaniteľnej osobe usadenej v tuzemsku IČ DPH na účely uplatňovania osobitnej úpravy, ak táto osoba zatiaľ nie je registrovaná podľa § 4 zákona ako platiteľ dane.
Ak táto zdaniteľná osoba (ktorá nemá zatiaľ postavenie platiteľa dane) dosiahne obrat pre registráciu podľa § 4 zákona prípadne požiada o dobrovoľnú registráciu pre DPH, daňový úrad rozhodne o registrácii, avšak nepridelí jej nové IČ DPH, ale ako platiteľovi dane bude pridelené to isté IČ DPH ako jej bolo pridelené na účely uplatňovania osobitnej úpravy.
Podobne platí, že ak zdaniteľná osoba usadená v SR registrovaná na účely uplatňovania osobitnej úpravy dosiahne resp. má dosiahnuť obrat z nadobudnutia tovaru z iného členského štátu 14 000 eur, musí podať žiadosť o registráciu podľa § 7 zákona. Daňový úrad rozhodne o registrácii, avšak nepridelí jej nové IČ DPH, ale pridelí na účely § 7 ods. 3 zákona to isté IČ DPH ako jej bolo pridelené na účely uplatňovania osobitnej úpravy.
Rovnako daňový úrad pridelí rovnaké IČ DPH aj v prípade, ak sa zdaniteľná osoba, ktorej bolo pridelené IČ DPH podľa § 68b ods. 2 zákona, musí zaregistrovať pre DPH z dôvodov uvedených v § 7a zákona.
K
Nezamestnanosť na Slovensku je najvyššia za štyri roky
22. 3. 2021
Vo februári tohto roka dosiahla miera evidovanej nezamestnanosti úroveň 7,9 percenta.
V porovnaní s januárom bol zaznamenaný nepatrný nárast o 0,09 percentuálneho bodu (p. b.). Informovalo o tom v piatok Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny .
Medziročne narástla februárová miera nezamestnanosti o 2,85 percentuálneho bodu. Počet uchádzačov o zamestnanie pripravených ihneď nastúpiť do práce dosiahol 216 495 osôb, čo je v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom nárast o 2614 osôb (o 1,22 percenta).
Ústredie zhodnotilo, že aj vo februári tak ostala situácia na trhu práce stabilná, a to napriek protipandemickým opatreniam.
Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie bola vo februári na úrovni 8,55 percenta. Medzimesačne vzrástla o 0,05 p. b.
Úrady práce evidovali celkovo 234 288 ľudí bez práce, čo je o 1449 osôb viac ako v januári 2021. Podľa doby evidencie je až 86 826 uchádzačov evidovaných viac ako 12 mesiacov, čo predstavuje viac ako tretinu z celkového počtu nezamestnaných.
Prácu si vo februári našlo 10 335 nezamestnaných. Najviac ľudí si našlo prácu v oblasti priemyselnej výroby, v administratívnych službách, vo veľkoobchode a maloobchode.
V
Pandémia nezastavila rast miezd. V priemere prekročili 1100 eur
9. 3. 2021
Mzdy si udržali rast v poslednom štvrťroku aj za celý rok 2020. Priemerná mzda na Slovensku na ročnej úrovni prekročila 1100 eur za mesiac. Informoval o tom štatistický úrad.
Priemerná mzda zamestnanca si v roku 2020 napriek epidémii nového koronavírusu udržala rast, iba zmiernila jeho tempo o polovicu na 3,8 percenta a dosiahla hodnotu 1133 eur.
V poslednom štvrťroku bola medziročná dynamika rastu priemerného zárobku 5,8 percenta. Na sklonku roka prvýkrát priemerné mzdy prekročili hranicu 1000 eur vo všetkých ôsmich krajoch.
Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve dosiahla vo 4. štvrťroku minulého roka 1245 eur, medziročne bola vyššia o 5,8 percenta.
Napriek tomu, že rok 2020 poznamenala kríza spojená s ochorením COVID-19, dosah tlmiacich opatrení na výkon ekonomiky ovplyvnil rast miezd na celoslovenskej úrovni menej, ako sa očakávalo.
Priemerné mzdy síce zaznamenali medziročný pokles v druhom štvrťroku 2020 o 1,2 percenta, v treťom a štvrtom štvrťroku sa vrátili k rastúcemu trendu.
Po zohľadnení miery inflácie reálna mzda vo 4. štvrťroku 2020 vzrástla o 4,2 percenta. Sezónne očistená priemerná mzda sa oproti tretiemu štvrťroku 2020 zvýšila o 1,9 percenta.
V