Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Zmeny vo verejnej výskumnej inštitúcii

13. 9. 2021 Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 243/2017 Z. z. o verejnej výskumnej inštitúcii a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony zohľadňuje skúsenosti nadobudnuté pri príprave transformácie organizácií Slovenskej akadémie vied na verejné výskumné inštitúcie v roku 2018.
Cieľmi návrhu zákona sú najmä
- zmena zloženia správnej rady (doplnenie členov vymenúvaných zakladateľom),
- zmena zloženia vedeckej rady (doplnenie odborníkov z príbuzných oblastí),
- zmena vedeckej rady z obligatórneho orgánu na fakultatívny,
- doplnenie doktorandov do voličskej základne verejnej výskumnej inštitúcie,
- zmena pri vymenúvaní vedúceho organizačnej zložky (presun pôsobnosti zo zakladateľa na riaditeľa),
- doplnenie možnosti zámeny prioritného majetku (jeho zámena nie je v súčasnosti možná),
- zníženie počtu dokumentov zakladaných do zbierky listín,
- zavedenie vekového obmedzenia zamestnancov verejnej výskumnej inštitúcie obdobne ako pri vysokoškolských učiteľoch, resp. pri pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch.
K

Investícia na Mesiaci - recesia či nehoráznosť

16. 12. 2008 Podľa hovorcu českej Lunárnej ambasády je majiteľom lunárnych pozemkov už takmer 13 tisíc Čechov a 3000 Slovákov.
Za pozemok s rozlohou 4047 m2 sa platí symbolických 999 slovenských alebo českých korún. Predaj parciel údajne prebieha v súlade s americkými licenčnými zmluvami. Iní právnici však tvrdia, že predmetom predaja je niečo, čo nepatrí ani firme, ktorá to predáva, ani nikomu inému. Medzinárodné zmluvy totiž zaručujú, že kozmické telesá patria všetkým, preto ani celé, ani rozparcelované nemôžu byť predmetom predaja.  
(Zdroj: TASR)

Vírus z Facebooku zasiahol aj slovenských užívateľov

16. 12. 2008 Nová vlna vírusu Win32/Koobface sa začala na prelome novembra a decembra. Používatelia siete Facebook sa s červom stretávajú denne, keď si chcú pozrieť konkrétny link od svojich známych alebo spustiť aplikáciu.
Po dokončení úkonu sa môže užívateľ ocitnúť na infikovanej stránke, cez ktorú sa do jeho počítača dostane trójsky kón, adware a podobne. K neznámym aplikáciám je preto vhodnejšie správať sa ako k spamu - ignorovať a prípadne vymazať. Treba mať aktualizovaný internetový prehliadač, antivírovú ochranu, neklikať na neznáme linky, pravidelne si meniť užívateľské údaje a používať silné heslá, ktoré sa vyznačujú kombináciou veľkých a malých písmen a čísel.  
(Zdroj: TOPKY)

Topánkový atentát na Busha

15. 12. 2008 Pri návšteve prezidenta Busha v Iraku hodil jeden z novinárov po ňom topánky.
 Na tlačovej konferencii, ktorú zorganizovali počas neohlásenej návštevy Georgea W. Busha      v Iraku,  na prezidenta nečakane zaútočil jeden z novinárov a hodil po ňom topánky.  Podľa arabskej kultúry udrieť niekoho podrážkou topánky patrí medzi najhrubšie urážky. Ochranka útočníka okamžite vyviedla z miestnosti. Prezident Bush nehodlá  v dôsledku topánkového atentátu zorganizovať ďalší vojenský útok na Irak.
(Zdroj: AKTUALITY)

Slovensko má medzinárodne neviditeľné školy

15. 12. 2008 Autor, ktorý pôsobí na Univerzite v Oxforde prehlásil, že vysoké školy na Slovensku a v Čechách sú medzinárodne neviditeľné.
V diskusii o úrovni vysokého školstva, ktorá prebieha na stránkach denníka Trend odznel aj tento názor autora, ktorý pôsobí na University of Oxford: Slovenské ani české vysoké školy často nedokážu študentov vybaviť poznatkami, ktoré zodpovedajú súčasnému stavu. Anglosaské akademické prostredie sa javí lepšie ako stredoeurópske. Hlavný problém českých aj slovenských univerzít je v slabých štandardoch vedeckej práce. Hlavným bohatstvom univerzít – a motorom ich rozvoja – nie sú veci, ale bystrí a motivovaní pracovníci a študenti. Väčšina univerzít v Spojených štátoch  predstavujú mix súkromného a verejného. Preto je dôležité pretvárať inštitucionálne a kultúrne prostredie na Slovensku a v Čechách tak, aby nútilo všetky - súkromné aj štátne školy správať sa hospodárne, produkovať dobrú vedu a ponúkať dobré študijné programy. V Spojených štátoch či vo Veľkej Británii nie je napríklad postgraduálne štúdium samozrejmosťou, na ktorú by mal nárok každý, komu sa žiada písať si doktorský titul či predĺžiť študentské roky. Faktormi, ktoré motivujú k výkonom rovnako učiteľov ako aj študentov je existencia školného a konkurencie medzi školami, verejnými a súkromnými.
(Zdroj: ETREND)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner