Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Aj koniec má svoj čas - posledný večer

Najčastejšou príčinou zlyhania šéfa je jeho neochota, resp. neschopnosť adaptovať sa na nové podmienky.

Čas sa nedá skladovať - včerajší čas je nenávratne za horami a už nikdy sa nevráti. Najhoršie však je, že všetko chce svoj čas.

Krátke časové úseky, aj keď ich je veľký počet, sú nanič, pretože sa neustále začína od začiatku.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Deti naše poklady

Prvú polovicu nášho života nás ruinujú naši rodičia, druhú naše deti. (Darrow)

Katechéta na hodine náboženstva vysvetľuje deťom, že Boh je prítomný všade. Tu sa prihlási Móric: A naozaj všade? Áno všade – prízvukuje katechéta. Aj v našej pivnici? Pochopiteľne, že aj tam. Tak to klamete, my pivnicu totiž nemáme!

Ak sa človek chce dožiť vysokého veku, musí sa v mladosti šetriť a nesmie sa umývať. Prečo sa nesmie umývať? Preto, lebo ľudová múdrosť hovorí, že čistota je pol života. Kto teda chce život celý, nesmie byť čistý, ergo – nesmie sa umývať...

(Zrnká úsmevu)
Murphy o láske

Neskoro doručená informácia môže byť príčinou rozvodu.

Keby sa všetky styky, aj sexuálne, udržiavali výlučne prostredníctvom advokátov, počet rodinných hádok by značne klesol.

Všetkého moc škodí. Aj lásky. Cnosť potrestá sama seba.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphyho postrehy

Najlepšie, čo človek môže urobiť, je čakať, kým to zaňho neurobia iní.

Náboženstvo tvrdí, že dobré dievčatá sa dostanú do neba. Život ukazuje, že zlé dievčatá sa dostanú všade.

Muži na ženách nájdu veľa chýb, ženy na mužoch len dve. Všetko, čo hovoria, je zlé. Všetko čo robia je zlé.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Žena si myslí, že zmyslom života je láska, muž si myslí zmyslom života je práca.

Ak si myslíš, že už máš dosť peňazí, poraď sa o tom s advokátom.

Ak pri predných dverách vykrikuje vaša žena, aby ste ju pustili dnu a pri zadných dverách šteká váš pes, otvorte najskôr psovi. Tým získate istotu, že aspoň ktosi stíchne.

(Murphyho zrnká II)

Zmeny v trestnom práve

26. 6. 2020 Od novembra 2020 sa pripravujú zmeny v trestnom práve.
Cieľom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Trestný zákon, je zmena systematického zaradenia trestných činov týrania zvierat a zanedbania starostlivosti o zviera, a to ich presunom medzi trestné činy proti životnému prostrediu, kam po správnosti vecne patria. Touto zmenou sa zároveň dosiahne stav, kedy skrátené vyšetrovanie o týchto trestných činoch budú vždy vykonávať vyšetrovatelia (konkrétne vyšetrovatelia odboru environmentálnej kriminality Policajného zboru). Okrem tejto zmeny sa zároveň pri obsahovom vymedzení týchto dvoch trestných činoch vykonávajú niektoré zmeny, ktoré si vyžiadala aplikačná prax. Ďalšou nie menej významnou zmenou je aj zavedenie novej skutkovej podstaty trestného činu organizovania zápasov zvierat, ktorým sa reaguje na nový negatívny fenomén objavujúci sa v našej spoločnosti.
Na dosiahnutie vyššie uvedeného cieľa je potrebné vykonať novelizáciu dvoch zákonov, a to Trestného zákona a zákona č. 91/2016 Z. z. o trestnej zodpovednosti právnických osôb a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Jarné prázdniny

19. 2. 2010 V pondelok sa do škôl po týždni voľna vrátia školáci v Košickom a Prešovskom kraji. Naopak, jarné prázdniny sa v tejto deň začnú žiakom základných a stredných škôl v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji. Do školy sa vrátia v pondelok 1. marca 2010.
Najdlhšie prázdniny si užijú školáci na západnom Slovensku. V Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji budú mať žiaci prázdniny od 1. marca a školské vyučovanie sa im znova začne v pondelok 8. marca. Ďalšie voľno po jarných prázdninách si žiaci užijú už len počas Veľkej noci, a to od štvrtka 1. apríla do utorka 6. apríla. Májové dni pracovného pokoja pripadajú v tomto roku na soboty.
(Zdroj: SME)

Celoeurópska dopravná akcia

18. 2. 2010 Od pondelka až do nedele na našich cestách prebieha celoeurópska dopravno-bezpečnostná akcia. Policajti sa zameriavajú hlavne na kontrolu pásov a autosedačiek, posvietia si však aj na vodičov, ktorí hrubým spôsobom porušujú dopravné predpisy a ohrozujú iných účastníkov cestnej premávky.
Cieľom medzinárodnej akcie je zvýšiť bezpečnosť posádky vozidiel. Ako agentúru SITA informoval hovorca Prezídia Policajného zboru SR, základným bezpečnostným prvkom v aute je bezpečnostný pás, mnoho ľudí však podceňuje jeho význam. Bez používania pásu ani airbag neplní svoj účel. Samozrejmosťou v automobiloch by mali byť aj detské autosedačky. Dopravnú akciu zorganizovala medzinárodná organizácia TISPOL, združujúca služby dopravnej polície európskych štátov. Cieľom tejto organizácie je zabezpečiť spoluprácu pri riešení rôznych dopravných problémov. Slovensko je jej členom od roku 2008.
(Zdroj: SITA, WEBNOVINY)

Microsoft odhaľuje pirátov

18. 2. 2010 Gigant IT dáva do obehu nový aktualizačný balíček tzv. Windows Activation Technologies, ktorý bude upozorňovať na pirátsky softvér. Po zapnutí počítača váš nový Windows 7 hlási nelegálne používanie. Nejedná sa o vírus ani o „fór“ hackera, to len Microsoft odhalil, že nepoužívate originál verziu. Nový aktualizačný balíček by mal v obehu v týchto dňoch.
Šéf spoločnosti Steve Ballmer okrem toho na svetovom kongrese mobilnej komunikácie v Barcelone konanom v týchto dňoch predstavil svoju novinku v mobilnom telefonovaní - Windows Phone 7 Series. Nový operačný systém má do mobilných telefónov priniesť napríklad originálne hry z Xbox Live či jednoduchší prístup na populárne sociálne siete. Zatiaľ čo mobily potešia, "honba na pirátov“ má chrániť. Podľa slov hovorcu Microsoft Slovakia je hlavným cieľom aktualizácie zabezpečiť dostatočnú ochranu používateľov pred neželaným a škodlivým softvérom a súčasne zvýšiť informovanosť používateľov systémov Windows 7 o legálnosti ich operačného systému. Podľa slov hovorcu v súčasnosti na Slovensku evidujú niekoľko desiatok tisíc legálnych stiahnutí novej „sedmičky“. Podľa poslednej analýzy spoločnosti Business Software Alliance je hlásená 43-percentná používateľnosť nelegálneho softvéru. Po tom, čo sa aktualizácia nainštaluje, sama overí, či v počítači nie je nástroj, ktorý bráni technológii balíčka. Ak takýto nástroj nájde, systém Windows naň používateľa upozorní a ponúkne mu riešenia. Užívatelia, ktorí majú „sedmičku“ legálnu, prácu systému nezachytia. Užívatelia, ktorí sa svojím či cudzím pričinením dostali k nelegálnemu softvéru, budú s tým oboznámení ihneď. Pozadie obrazovky sčernie, objaví sa nápis o nelegálnom softvéri a používatelia budú konfrontovaní s neustálymi oznámeniami. Všetky ikony aj miniaplikácie zostanú na svojich miestach, Windows sa nebude vypínať ani reštartovať. Podobných vyhľadávačov pirátov Microsoft využíva aj pri Windows XP a Vista.
(Zdroj: HNONLINE)

Srdce šťastných ľudí je zdravšie

18. 2. 2010 Podľa amerických vedcov šťastným ľuďom hrozí menšie riziko vzniku srdcových chorôb, než smutnejšie naladeným jedincom. Štúdia bola zverejnená v časopise European Heart Journal. Obsahuje prvé dôkazy o vzťahu pozitívnych emócií a kardiologických ochorení. Tieto zistenia by po vykonaní klinických testov holi byť užitočné aj pri praktickej liečbe a prevencii.
Zistené výsledky by mohli mať kľúčový význam pri špecifických odporúčaniach lekárom a pacientom, čo môžu urobiť pre zlepšenie zdravotného stavu. V priebehu desiatich rokoch vedci sledovali 1739 mužov a žien z Kanady. Skúmané osoby boli rozdelené do piatich kategórií, podľa toho, ako často sa u nich prejavovali pozitívne pocity šťastia, radosti, nadšenia a spokojnosti. Ukázalo sa, že pri každom pozitívnom pocite klesalo riziko vzniku srdcových chorôb o 22 %. Najhoršie výsledky dosiahli ľudia, ktorí dlhodobo trpeli depresiou, úzkosťou, strachom alebo zlosťou. Výskum naznačil, že posilňovanie pozitívnych emócií by mohlo pri prevencii kardiovaskulárnych ochorení, ktoré sú najčastejšou príčinou smrti mužov a žien v Európe, USA a vo väčšine industrializovaných krajín, pomôcť. Kardiovaskulárne choroby sa spolu s diabetom v roku 2005 podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) podieľali na 32 percentách všetkých úmrtí.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner