Zmeny v Civilnom sporovom poriadku
5. 6. 2023
Podľa súčasnej právnej úpravy o nároku na náhradu trov konania rozhodne aj bez návrhu súd v rozhodnutí, ktorým sa konanie končí. Pokiaľ bol v takomto rozhodnutí nárok priznaný, o výške náhrady trov konania rozhodne súd prvej inštancie po právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa konanie končí, samostatným uznesením, ktoré vydá súdny úradník.
V súčasnej právnej úprave tak absentovala lehota, do ktorej má byť uznesenie obsahujúce výšku náhrady trov konania vydané, po tom, ako bol už nárok súdnym rozhodnutím priznaný.
Podľa predchádzajúcej právnej úpravy obsiahnutej v Občianskom súdnom poriadku, o povinnosti nahradiť trovy konania rozhodol súd spravidla na návrh v rozhodnutí, ktorým sa konanie končilo, pričom účastník, ktorému bol nárok na náhradu trov priznaný bol povinný trovy konania vyčísliť najneskôr do troch pracovných dní odo dňa vyhlásenia takéhoto rozhodnutia. Ak bolo vyhlásené rozhodnutie, ktorým súd priznal nárok na náhradu trov konania, účastník konania následne v lehote zaslal vyčíslenie trov konania. Do vyhotovenia písomného znenia rozhodnutia súd mohol ustáliť presnú výšku náhrady, ktorá bola priznaná a účastníkovi bolo doručené rozhodnutie už s vymedzením výšky priznanej náhrady trov konania, pričom uplynutím lehoty na prípadne podanie opravného prostriedku účastník konania disponoval exekučným titulom nielen k nároku, ktorý bol predmetom súdneho konania, ale aj k nároku na náhradu trov konania, čo umožňovalo začať s vymáhaním oboch nárokov súčasne v rámci jedného vykonávacieho konania.
Nezakotvenie žiadnej lehoty pre vydanie uznesenia k náhrade trov konania viedlo k tomu, že v praxi dochádzalo k situáciám, kedy bol síce účastníkovi súdneho konania nárok na náhradu trov konania priznaný súdnym rozhodnutím, ale ani po niekoľkých mesiacoch od vydania takéhoto rozhodnutia nie je výška nároku ustálená a nie je ju možné vymáhať. V praxi tak nastávali situácie, kedy si účastník konania, ktorému bol priznaný nárok na náhradu trov konania, musel v samostatnom vykonávacom konaní uplatňovať nárok, ktorý bol predmetom súdneho konania a až následne, s časovým odstupom, nárok na náhradu trov konania. To viedlo jednak k zvýšenej administratívnej, časovej, ale aj finančnej záťaži účastníka konania, ale aj k zhoršeniu jeho situácie v prípadnom exekučnom konaní, keďže medzi časom si môžu nároky voči tomu istému dlžníkovi začať vymáhať aj ďalší veritelia a plynutím času sa tiež zvyšujú možnosti dlžníka účelovo sa zbavovať majetku.
Zakotvením lehoty na vydanie uznesenia k náhrade trov konania dochádza k posilneniu právnej istoty účastníkov konania a zvýšeniu kvality fungovania súdneho systému. Predpokladá sa, že ubudnú prípady, kedy vydanie uznesenia o náhrade trov konania trvá neprimerane dlho a zároveň bude určená objektívna hranica, od ktorej sa bude možné odraziť pri posúdení, či nedochádza k prieťahom v konaní. Taktiež je potrebné zdôrazniť, že lehota je pomerne dlhá a aj vzhľadom na minulú prax by jej dodržiavanie nemalo súdy neprimerane zaťažovať ani im spôsobovať problém.
K
Tisícky inteligentných civilizácií vo vesmíre
6. 2. 2009
Podľa vedcov sa vo vesmíre nachádzajú tisícky inteligentných civilizácií. Len v našej Mliečnej dráhe ich môže byť až 38 000.
Pravdepodobnosť výskytu inteligentných
civilizácií zvyšuje aj objav vyše 336 exoplanét, nachádzajúcich sa mimo našej
Slnečnej sústavy. Tieto obiehajú okolo hviezd a na svojom povrchu majú
relatívne vhodné podmienky pre existenciu života. Prácu vedcov dokumentuje
odborný magazín Journal Of Astrobiology.
K možnosti nadviazať spojenie s niektorou z týchto
civilizácií sa však vedci zatiaľ stavajú skepticky. Vychádzajú z počítačových
simulácií možného vývoja v jednotlivých galaxiách.
Komáre na technologickej konferencii
5. 2. 2009
Zakladateľ Microsoftu, dnes aktívny filantrop, Bill Gates vypustil na účastníkov technologickej konferencie v Kalifornii roj komárov. Chcel tým upozorniť na potrebu riešenia problémov s maláriou v chudobných krajinách. Niektorí účastníci ocenili Gatesov zmysel pre humor a dodali, že jeho čin ich inšpiroval k pomoci.
Úplný zákaz fajčenia prináša prvé pozitívne výsledky
5. 2. 2009
V európskych krajinách došlo k štatisticky významnému poklesu akútneho infarktu myokardu. Na Slovensku má ochranu nefajčiarov zabezpečiť novela zákona o ochrane nefajčiarov.
Okrem ochrany zdravia sa tiež očakáva, že sa zníži ponuka tabakových výrobkov a zlepší kontrola
fajčenia. Fajčenie je rizikovým faktorom niekoľkých ochorení. Údaje
Štatistického úradu SR z roku 2006 hovoria, že na Slovensku fajčí 38 % dospelej
populácie. Až 52 % z nich je vo veku od 15 do 29 rokov.
Štyridsiatky na cestách zostali
4. 2. 2009
Niektoré mestá a obce avizujú, že pred školami, poliklinikami a na sídliskách, kde je zvýšený pohyb chodcov, zostanú spomalené úseky so štyridsiatkou.
Rokujú o tom s dopravnými inšpektorátmi. Vodiči by si preto mali všímať dopravné značky.