Zmeny v Civilnom sporovom poriadku
5. 6. 2023
Podľa súčasnej právnej úpravy o nároku na náhradu trov konania rozhodne aj bez návrhu súd v rozhodnutí, ktorým sa konanie končí. Pokiaľ bol v takomto rozhodnutí nárok priznaný, o výške náhrady trov konania rozhodne súd prvej inštancie po právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa konanie končí, samostatným uznesením, ktoré vydá súdny úradník.
V súčasnej právnej úprave tak absentovala lehota, do ktorej má byť uznesenie obsahujúce výšku náhrady trov konania vydané, po tom, ako bol už nárok súdnym rozhodnutím priznaný.
Podľa predchádzajúcej právnej úpravy obsiahnutej v Občianskom súdnom poriadku, o povinnosti nahradiť trovy konania rozhodol súd spravidla na návrh v rozhodnutí, ktorým sa konanie končilo, pričom účastník, ktorému bol nárok na náhradu trov priznaný bol povinný trovy konania vyčísliť najneskôr do troch pracovných dní odo dňa vyhlásenia takéhoto rozhodnutia. Ak bolo vyhlásené rozhodnutie, ktorým súd priznal nárok na náhradu trov konania, účastník konania následne v lehote zaslal vyčíslenie trov konania. Do vyhotovenia písomného znenia rozhodnutia súd mohol ustáliť presnú výšku náhrady, ktorá bola priznaná a účastníkovi bolo doručené rozhodnutie už s vymedzením výšky priznanej náhrady trov konania, pričom uplynutím lehoty na prípadne podanie opravného prostriedku účastník konania disponoval exekučným titulom nielen k nároku, ktorý bol predmetom súdneho konania, ale aj k nároku na náhradu trov konania, čo umožňovalo začať s vymáhaním oboch nárokov súčasne v rámci jedného vykonávacieho konania.
Nezakotvenie žiadnej lehoty pre vydanie uznesenia k náhrade trov konania viedlo k tomu, že v praxi dochádzalo k situáciám, kedy bol síce účastníkovi súdneho konania nárok na náhradu trov konania priznaný súdnym rozhodnutím, ale ani po niekoľkých mesiacoch od vydania takéhoto rozhodnutia nie je výška nároku ustálená a nie je ju možné vymáhať. V praxi tak nastávali situácie, kedy si účastník konania, ktorému bol priznaný nárok na náhradu trov konania, musel v samostatnom vykonávacom konaní uplatňovať nárok, ktorý bol predmetom súdneho konania a až následne, s časovým odstupom, nárok na náhradu trov konania. To viedlo jednak k zvýšenej administratívnej, časovej, ale aj finančnej záťaži účastníka konania, ale aj k zhoršeniu jeho situácie v prípadnom exekučnom konaní, keďže medzi časom si môžu nároky voči tomu istému dlžníkovi začať vymáhať aj ďalší veritelia a plynutím času sa tiež zvyšujú možnosti dlžníka účelovo sa zbavovať majetku.
Zakotvením lehoty na vydanie uznesenia k náhrade trov konania dochádza k posilneniu právnej istoty účastníkov konania a zvýšeniu kvality fungovania súdneho systému. Predpokladá sa, že ubudnú prípady, kedy vydanie uznesenia o náhrade trov konania trvá neprimerane dlho a zároveň bude určená objektívna hranica, od ktorej sa bude možné odraziť pri posúdení, či nedochádza k prieťahom v konaní. Taktiež je potrebné zdôrazniť, že lehota je pomerne dlhá a aj vzhľadom na minulú prax by jej dodržiavanie nemalo súdy neprimerane zaťažovať ani im spôsobovať problém.
K
Predsedom Najvyššieho súdu sa stal Štefan Harabin
23. 6. 2009
Za predsedu ho zvolila Súdna rada, zložená zo sedemnástich členov. Pätnásť sudcov hlasovalo zaňho, dvaja sa hlasovania zdržali. Protikandidátka Š. Harabina nedostala žiadny hlas.
Šteffan
Harabin sa bude môcť funkcie ujať až po vymenovaní prezidentom
Ivanom Gašparovičom. Podľa vyjadrení
niektorých politikov a sudcov však môže
voľba skončiť aj na Ústavnom súde.
Rokovanie Súdnej rady bolo sprevádzané
protestom niekoľkých desiatok aktivistov, ktorí boli proti zvoleniu Š.
Harabina.
Novela zákona o usporiadaní pozemkov pod stavbami
22. 6. 2009
Samosprávy od júla nebudú potrebovať súhlas vlastníka, ak sa rozhodnú vyplatiť ho namiesto poskytnutia náhradného pozemku.
Poslanci totiž minulý týždeň schválili novelu zákona o usporiadaní pozemkov pod
stavbami, ktoré prešli zo štátu na obce a vyššie územné celky. Zákon umožňuje
nový výklad, podľa ktorého na poskytnutie finančnej náhrady nie je potrebný
súhlas vlastníka.
Pre mnohé obce bude jednoduchšie uprednostniť
finančné vyrovnanie namiesto hľadania náhradného pozemku. Po novom pri
pozemkoch do 400 m2 dostane vlastník už len finančnú náhradu.
Ak sa vlastníkovi rozhodnutie o usporiadaní
vlastníckych vzťahov k pozemku nebude pozdávať, môže sa odvolať na pozemkovom
úrade. Keď nepochodí na úrade, môže sa so žalobou obrátiť na súd.
Mobilní operátori vyhlásili boj dotovaniu mobilných telefónov
22. 6. 2009
Urobili tak podľa vzoru západoeurópskych sesterských spoločností. Mobilní operátori sa tak rozhodli ušetriť na nákladoch.
Informácie o tom, koľko dotovanie mobilných
telefónov stálo, firmy nezverejňujú. Odpovedať odmietajú aj na otázku
predpokladaných úspor.
Operátori tvrdia, že ušetrené náklady
preniesli do nižších cien za volania v prospech zákazníkov.
Len vlani operátori na Slovensku predali viac
ako 1,4 milióna mobilov.
Aj keď výrobcovia odmietajú hovoriť o poklese
predaja mobilných telefónov, väčšina z nich priznáva pokles predaja.
Záplaty Apple
19. 6. 2009
Americká spoločnosť Apple vydala 45 opravných programov na odstránenie nedostatkov v zabezpečení multimediálneho prístroja iPhone a prehrávača iPod Touch.
Takzvané záplaty tvoria súčasť
nového operačného systému iPhone OS 3.0. Apple má pritom povesť firmy, ktorá
kladie veľký dôraz na zabezpečenie svojich prístrojov. Podľa odborníka na
bezpečnosť počítačových systémov je to pre iPhone naozaj veľký počet záplat.
Analytici však ešte musia zistiť, či sa nejaký škodlivý softvér , ktorý je namierený
proti prístrojom iPhone, vôbec vyskytuje.