Zmeny v Civilnom sporovom poriadku
5. 6. 2023
Podľa súčasnej právnej úpravy o nároku na náhradu trov konania rozhodne aj bez návrhu súd v rozhodnutí, ktorým sa konanie končí. Pokiaľ bol v takomto rozhodnutí nárok priznaný, o výške náhrady trov konania rozhodne súd prvej inštancie po právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa konanie končí, samostatným uznesením, ktoré vydá súdny úradník.
V súčasnej právnej úprave tak absentovala lehota, do ktorej má byť uznesenie obsahujúce výšku náhrady trov konania vydané, po tom, ako bol už nárok súdnym rozhodnutím priznaný.
Podľa predchádzajúcej právnej úpravy obsiahnutej v Občianskom súdnom poriadku, o povinnosti nahradiť trovy konania rozhodol súd spravidla na návrh v rozhodnutí, ktorým sa konanie končilo, pričom účastník, ktorému bol nárok na náhradu trov priznaný bol povinný trovy konania vyčísliť najneskôr do troch pracovných dní odo dňa vyhlásenia takéhoto rozhodnutia. Ak bolo vyhlásené rozhodnutie, ktorým súd priznal nárok na náhradu trov konania, účastník konania následne v lehote zaslal vyčíslenie trov konania. Do vyhotovenia písomného znenia rozhodnutia súd mohol ustáliť presnú výšku náhrady, ktorá bola priznaná a účastníkovi bolo doručené rozhodnutie už s vymedzením výšky priznanej náhrady trov konania, pričom uplynutím lehoty na prípadne podanie opravného prostriedku účastník konania disponoval exekučným titulom nielen k nároku, ktorý bol predmetom súdneho konania, ale aj k nároku na náhradu trov konania, čo umožňovalo začať s vymáhaním oboch nárokov súčasne v rámci jedného vykonávacieho konania.
Nezakotvenie žiadnej lehoty pre vydanie uznesenia k náhrade trov konania viedlo k tomu, že v praxi dochádzalo k situáciám, kedy bol síce účastníkovi súdneho konania nárok na náhradu trov konania priznaný súdnym rozhodnutím, ale ani po niekoľkých mesiacoch od vydania takéhoto rozhodnutia nie je výška nároku ustálená a nie je ju možné vymáhať. V praxi tak nastávali situácie, kedy si účastník konania, ktorému bol priznaný nárok na náhradu trov konania, musel v samostatnom vykonávacom konaní uplatňovať nárok, ktorý bol predmetom súdneho konania a až následne, s časovým odstupom, nárok na náhradu trov konania. To viedlo jednak k zvýšenej administratívnej, časovej, ale aj finančnej záťaži účastníka konania, ale aj k zhoršeniu jeho situácie v prípadnom exekučnom konaní, keďže medzi časom si môžu nároky voči tomu istému dlžníkovi začať vymáhať aj ďalší veritelia a plynutím času sa tiež zvyšujú možnosti dlžníka účelovo sa zbavovať majetku.
Zakotvením lehoty na vydanie uznesenia k náhrade trov konania dochádza k posilneniu právnej istoty účastníkov konania a zvýšeniu kvality fungovania súdneho systému. Predpokladá sa, že ubudnú prípady, kedy vydanie uznesenia o náhrade trov konania trvá neprimerane dlho a zároveň bude určená objektívna hranica, od ktorej sa bude možné odraziť pri posúdení, či nedochádza k prieťahom v konaní. Taktiež je potrebné zdôrazniť, že lehota je pomerne dlhá a aj vzhľadom na minulú prax by jej dodržiavanie nemalo súdy neprimerane zaťažovať ani im spôsobovať problém.
K
Za 11 rokov hviezda obehne stred našej galaxie
25. 10. 2012
Astronómovia objavili, že za 11 a pol roka obehne hviezda čiernu dieru v centre Mliečnej cesty.
Hviezda je v strede našej galaxie.
Nášmu Slnku to trvá 200-tisíc rokov.
Môže pomôcť overiť Einsteinovu teóriu relativity či základné princípy, podľa ktorých čierna diera zakrivuje časopriestor vo svojom okolí.
Novoobjavená hviezda totiž krúži len neďaleko supermasívnej čiernej diery v strede našej galaxie. Je to hviezda S0-2 a obeh jej trvá 16 rokov.
Preskúmanie Einsteina
Čierne diery, z ktorých okolia neunikne ani svetlo, nemôžeme pozorovať priamo. Preto je veľmi dôležité, že sa našli hviezdy, ktoré sú dostatočne blízko. Práve tie vedcom naznačujú aktivitu blízkej singularity - čiernej diery.Einsteinova Všeobecná teória relativity pritom predpovedá, že hmota deformuje časopriestor.
Zvýšila sa cena medu, lebo je slabá včelárska sezóna
11. 10. 2012
V tomto roku sezóna nebola pre včelárov veľmi dobrá.
Mnohé oblasti Slovenska zostali bez medu. V topoľčianskom regióne zachraňovala sezónu až slnečnica, pretože včelársky rok sa začal mimoriadne slabo. Minulý rok 2011 poľnohospodárom nevzišla, na jar bola taká slabá, že ju museli vyorávať.
Extrémne suchá poznačili aj ďalšie rastliny, lipu a gaštan jedlý, ale aj medovicu.
Slabá sezóna sa prejavila zvýšením cien medu priemerne o 50 centov za kilogram. Kilogram agátového medu vyjde na sedem eur, medovicového na
osem až deväť eur.
Slovenské medy sú veľmi dobre hodnotené aj v zahraničí, o čom svedčí množstvo ocenení, ktoré si včelári dovážajú z rôznych súťaží. O slovenský med je záujem napríklad v Nemecku, kam smeruje časť slovenskej produkcie medu.
Liek na oddialenie starnutia
4. 10. 2012
Čoskoro budú dostupné lieky schopné znížiť riziko vzniku ochorení, ako je rakovina alebo demencia, tvrdí Linda Partridgová z Univerzity College v Londýne
Fungovať majú tak, že sa zamerajú na častú príčinu vzniku týchto ochorení a tou je vplyv vysokého veku.
Lieky by mali užívať ľudia v strednom veku a tak výrazne oddialiť vznik chorôb a skrátiť čas ich trvania. Existuje rad liekov, ktoré majú nečakané a pozitívne vedľajšie účinky. Napríklad obyčajný aspirín znižuje riziko vzniku rakoviny.
Topánky môžu deformovať nohy a ničiť zdravie
3. 10. 2012
Topánky s vysokými ihličkovými podpätkami či naopak s veľmi nízkymi, môžu škodiť zdraviu.
Ich dlhodobé nosenie spôsobuje bolesti nôh, chrbta, ploché nohy, otlaky, mozole a dokonca aj artritídu.
Odborníci varujú: už malé deti majú deformované chodidlá.