Zem sa otepľuje príliš rýchlo
7. 12. 2009
Globálne otepľovanie bude najdôležitejšou politickou témou týchto dní. Vedci upozorňujú, že sa musíme pripraviť na ťažké časy. Ich predpovede sa rôznia. Niektoré hovoria o centimetroch, iné o metroch, tie najskeptickejšie dokonca o desiatkach metrov. O toľko by sa mala zdvihnúť hladina morí.
Príčinou vzostupu hladiny morí má byť globálne otepľovanie, fenomén, ktorý pred niekoľkými desiatkami rokov zaujímal iba odborníkov, no dnes je jednou z najdôležitejších politických a spoločenských tém.
Problémom aktuálneho globálneho otepľovania je, že nie je prirodzené. Hodnotiaca správa Medzivládneho panelu pre klimatické zmeny hovorí, že za týmito zmenami sú veľmi pravdepodobne, asi na 90 % ľudia. Planétu si znečisťujeme nadmerným vypúšťaním skleníkových plynov. V dôsledku toho sa podľa OSN za posledných sto rokov zvýšila priemerná teplota asi o 0,74 stupňa.
Aj keď sa to možno nezdá veľa, otepľovanie sa zrýchľuje. Zvýšenie teploty o dva stupne by pritom zlikvidovalo mnohé druhy rastlín a živočíchov. Ohrozený bude aj človek, nastanú problémy s pitnou vodou, rozšíria sa nové typy chorôb, vyschne pôda, ktorá dá menej potravín. Najhoršie dopadnú tí najchudobnejší.
Problémom sú predovšetkým emisie oxidu uhličitého, pričom 40 percent jeho produkcie majú na svedomí Spojené štáty a Čína. Práve ich záväzok - podobne ako Indie, Ruska či Japonska - je kľúčový pre rokovania v Kodani. Obmedzenia v znečisťovaní však brzdia rastúce ekonomiky. Otázne preto je, či sa nájde dosť politickej vôle začať proti globálnemu otepľovaniu bojovať.
Vedci dôrazne upozorňujú, že polovičné dohody nepomôžu. V hre je priveľa – osud našej planéty.
(Zdroj: SME)