Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Typy ľudí - VI. večer

Riešenie ľubovoľného jednoduchého problému možno efektívne znemožniť tým, že sa o ňom bude dostatočne dlho schôdzovať.

Kto nevie a chce sa učiť, ten sa aj učí.

Čas schôdzovania rastie kvadraticky s počtom zúčastnených.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Život s Murphyho zákonmi

Ak pravdepodobnosť úspechu nie je práve blízka jednej, potom je čertovsky blízko nule.

To, že ide o život, človek pozná vždy až vtedy, keď už je neskoro.

Ak nejde o život, nejde o nič,

(Murphyho Zbierka zákonov)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Kto sa chce učiť rýchlo, učí sa na vlastných chybách. Kto sa chce učiť bezpečne, učí sa na chybách iných.

Unáhlené konanie máva zlé následky. Múdry si najprv zváži dôsledky každého činu, až potom sa doň pustí.

Kým sa dvaja bijú, tretí si privlastňuje plody ich práce.

(Murphyho zákony v bájkach)
Na čo má človek rozum

Z každého pravidla existuje aspoň jedna výnimka. Platí to aj pre Kohnovo pravidlo zdravého rozumu: „Nad všetkým rozmýšľať!“ Niekedy totiž prílišné rozumovanie môže človeka pripraviť o rozum.

Jedným z paradoxov našej doby je skutočnosť, že najviac sa dá zarobiť a biede iných. Pravda, nie vždy sa možnosť zmení na skutočnosť.

Zastaví žobrák boháča na ulici pýta si almužnu. Prečo radšej nejdete pracovať! Veď máte obe ruky aj nohy zdravé! Hádam si ich mám nechať kvôli pár drobným odrezať?

(Zrnká úsmevu)
Otázky na rádio Jerevan

Kto bol prvým podnikateľom? Boh, pretože tiež začínal z ničoho a napriek tomu, že je vševedúci, nevedel, do čoho ide a čo sa z toho vyvrbí. Námietka z daňového úradu: To nie je pravda, pretože: 1. Podnikanie je opakovaná činnosť s cieľom vytvoriť zisk. Nebolo dokázané, že by sa stvorenie opakovalo. Nie je dokázané, že by ku stvoreniu sveta došlo s cieľom vytvorenia zisku. 2. Dodnes sa nenašlo príslušné daňové priznanie. Najstaršie daňové priznanie podal akýsi Judáš Iškariotsky, kde priznal príjem 30 strieborných. Daň nezaplatil, lebo náklady prevýšili výnosy. Námietka voči námietke (Únia tiež podnikateľov): Ako vždy, daňový úrad nevie, o čom je reč. Akt stvorenia sa predsa pravidelne opakuje.

Daňový úrad je dielom božím alebo satanovým? Ako sa to vezme. Pre toho, kto dane platí, to je trest boží. Toho, kto ich neplatí, čakajú muky pekelné.

Platí aj pre podnikateľa: Kto do teba kameňom, ty doňho chlebom“? Nie, tu platí: kto do teba kameňom, ty doňho nástražným systémom.

(Myšlienky bez cla)

Železnice zvažujú zdražovanie vlakov InterCity

9. 9. 2022 Medzi megaspotrebiteľov elektriny u nás patria aj železnice. V roku 2020 minuli podľa údajov Štatistického úradu 418 gigawatthodín energie. Aj keď to z celkového koláča predstavuje len 1,7 percenta, na ilustráciu by takéto množstvo pokrylo takmer celý slovenský potravinársky priemysel.
Na zásobovanie vlakov „šťavou“ má monopol náš správca infraštruktúry Železnice Slovenskej republiky. Ten si podľa slov rezortného šéfa dopravy Andreja Doležala v tomto roku vytiahol čierneho Petra, keďže dopravcovia jazdia po jeho koľajniciach za ceny zakontrahované ešte vlani. Elektrina sa pritom na burze kupuje aj za desaťnásobné ceny oproti tým vlaňajším.
V budúcom roku sa to všetko má zmeniť a reálna cena sa premietne aj do faktúr dopravcov. Minister pripúšťa, že by to preto mohlo zasiahnuť aj cestujúcich a spotrebiteľov. „Témou bude, ako sa s tým dopravcovia vyrovnajú. Či to premietnu do ceny prepravy či cestujúcich,“ povedal po tohtotýždňovom zasadnutí vlády Doležal.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Objav neviditeľnosti

20. 1. 2009 Českí a škótski vedci objavili princíp neviditeľnosti. Po niekoľkých mesiacoch dokončili výpočty, podľa ktorých bude možné s pomocou špeciálnej pokrývky zneviditeľniť statické predmety.
Pokrývka s veľmi zložitými optickými vlastnosťami vytvorí pre ľudské oko ilúziu, ktorá spôsobí, že predmet, ktorý bude vo vnútri, sa stane neviditeľným. Vzhľadom na názory, že tento objav by mohol byť využívaný najmä pre armádu, vedci sa rozhodli, že  vo výskume nebudú ďalej pokračovať. S armádou nechce spolupracovať ani jeden z dvoch vedcov, ktorým sa objav podaril.   
(Zdroj: PRAVDA)

Japonci študujú angličtinu z prejavov Baracka Obamu

20. 1. 2009 Prejavy nového amerického prezidenta sa v Japonsku dostali do učebnice angličtiny. Za posledné dva mesiace sa jej predalo viac ako 400 000 kusov, čo je považované za veľký úspech.
Učebnice obsahuje aj japonské preklady textov a CD so zvukovými nahrávkami prejavov.  Popularita učebnice sa dá vysvetliť oduševnením, s akým sa mnohí Japonci venujú štúdiu angličtiny. Vedci považujú prejavy politikov za dobré pomôcky pri vyučovaní jazykov, pretože obsahujú slová, ktorým ľudia rozumejú. Obamove vystúpenia okrem toho obsahujú aj silný emocionálny  náboj. Druhý diel učebnice by mal obsahovať aj dnešný Obamov inauguračný prejav.  
(Zdroj: TOPKY)

Pastieri z Mongolska sa na Slovensku učia vyrábať trvanlivý syr

20. 1. 2009 Na Slovensko prišli zástupcovia pastierskych rodín z Mongolska, aby sa tu naučili vyrábať trvanlivý zrejúci syr. Učia sa pod dohľadom slovenských školiteľov na Liptove.
Súčasťou ich pobytu na Slovensku je aj získanie skúseností z tvorby značky nového produktu, marketing a hľadanie možností odbytu pre nové výrobky.  Na Univerzite vererinárskeho lekárstva v Košiciach sa zasa naučia zásady nutných hygienických štandardov, zdravotné riziká a ich znižovanie pri výrobe syrov.  Mongolskí pastieri doteraz spracúvajú jačie mlieko svojimi tradičnými technológiami na výrobky na báze sušeného tvarohu. Spracovanie mlieka na trvanlivé syry zatiaľ v Mongolsku nemalo tradíciu.  
(Zdroj: WEBNOVINY)

Na trhu chýbajú programátori

19. 1. 2009 Na zamestnávateľských portáloch v súčasnosti ponúkajú najviac voľných pozícií programátora, IT konzultanta či analytika.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner