Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Hlúposti sa medze nekladú

Prvý na rade je vždy ten, kto vytřča z radu.

Keď nemáš nič, zle je, keď máš priveľa, je ešte horšie.

Veci, ktorých sa vzdáš, môžu byť použité proti tebe.

(Murphyho zákony v bájkach)
Ako si komplikovať život - II. večer

Všetko sa dá robiť ľahšie.

Ak dostatočne dlho trpezlivo niečo opakovane rozoberáš a skladáš, dostaneš nakoniec dve veci.

Ak je za jednu chybu zodpovedných viacero ľudí, znamená to, nikto nie je zodpovedný.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Veda a omyly

Po konzultácii s dostatočne veľkým počtom vedcom môžete súhlasiť s každým názorom.

Najhoršie omyly sú nesprávne omyly.

Najväčším prínosom vedy je, že sa jednoznačne podarilo dokázať, že všetko je mnohoznačné.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Ako bojovať s klebetou

V boji s klebetou sa nedá zvíťaziť, nanajvýš prežiť.

Veta, utrúsená v správnom čase pred správnym človekom je účinnejšia ako krabica semtexu.

O klebetení platí dvojnásobne, že zručnosť sa získava cvičením.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Kým sa dvaja bijú, tretí si privlastňuje plody ich práce.

Lož má ešte kratšie nohy ako krtko.

Pekné prázdne hlavy často využijú tie chytrejšie hlavy.

(Murphyho zákony v bájkach)

Zásoby ropy v USA vzrástli, ceny reagovali poklesom

27. 3. 2024 Ceny ropy klesli v reakcii na správu o prudkom náraste zásob komodity v Spojených štátoch a pribúdajúce náznaky, že kľúčové producentské krajiny v najbližšom čase nezmenia svoju ťažobnú politiku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.
Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v máji sa v stredu o 7.16 h SEČ predával po 80,96 USD (74,58 eura). To bolo o 66 centov alebo 0,81 % menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania. Cena májového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent klesla o 76 centov alebo 0,88 % na 85,49 USD za barel.
Zásoby ropy v USA, ktoré sú najväčším svetovým spotrebiteľom suroviny, podľa údajov Amerického ropného inštitútu v týždni končiacom sa 22. marca vzrástli o 9,3 milióna barelov. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci na čele s Ruskom združení vo formáte OPEC+ pravdepodobne až do riadneho zasadnutia, ktoré sa uskutoční v júni, neurobia žiadne zásadné zmeny ťažobnej politiky, uviedli pre agentúru Reuters viaceré zdroje z prostredia OPEC+.
Skupina zvolala na 3. apríla online zasadnutie svojho ministerského monitorovacieho výboru, ktorý sa bude venovať situácii na trhu a plneniu záväzkov v oblasti zníženia ťažby. Začiatkom tohto mesiaca sa členovia OPEC+ dohodli na predĺžení produkčných škrtov o približne 2,2 milióna barelov denne do konca júna...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Záchrana dát z počítačového praveku

18. 2. 2009 Vedci vystríhajú, že posledných tridsať rokov dvadsiateho storočia môže byť pre budúce generácie dobou temna. Súborové formáty a médiá sa za posledné roky menili tak rýchlo, že veľkú časť z nich už dnes nedokážeme otvoriť.
Len Britský národný archív má vo svojich databázach 580 terabajtov takýchto dát. Ide o množstvo, ktoré by stačilo na naplnenie skoro šesťstotisíc encyklopédií. Riziko, že prídeme o všetok tento materiál, každým rokom narastá. Prichádzame aj o kultúrny materiál. Kým staré firmy sa digitalizujú do modernej podoby, množstvo starých prehistorických hier a programov už dnes nemáme na čom spustiť.             V múzeách je síce množstvo prehistoriských počítačov, no ak nebude možné ukázať, čo tieto zariadenia v skutočnosti dokázali, je to rovnaké, ako ukázať ľuďom na obrazovke hudobné nástroje, no vymazať všetku hudbu. Vedci európskych univerzít a národných archívov preto začali pracovať na vytvorení univerzálneho programu, ktorý vráti staré dáta a použité programové prostriedky späť do hry. Projekt má názov Keeping Emulation Environments Partable. Program dokáže napodobniť rozhranie akéhokoľvek starého súborového formátu, zariadenia alebo operačného systému. Dokáže prečítať dáta a programy spustiť presne tak, ako keby bežali na pôvodnom hardvéri.  Po zmapovaní histórie sa aplikácia bude rozširovať o nové formáty. Odhaduje sa, že v roku 2010 bude množstvo dát uložených v elektronických dokumentoch osemnásťmilionkrát väčšie ako tých, ktoré sa nachádzajú v knihách. Vedci chcú vytvoriť aj verejnú databázu starých hier a programov, ktoré by si každý mohol stiahnuť a otvoriť priamo na svojom počítači. Mal by teda vzniknúť centralizovaný archív dát   z počítačového praveku.
(Zdroj: SME)

Prvý mobilný telefón na solárnu energiu

18. 2. 2009 V španielskej Barcelone na svetovom kongrese mobilnej techniky vývojári predstavili revolučný mobilný telefón.
Telefón využíva solárnu energiu. Telefón má na sebe pripevnené miniatúrne solárne panely. Prístroje by mohli byť užitočné v priestoroch, kde užívatelia nemajú prístup k elektrickej energii. Na európsky trh by sa prístroj mohol dostať v druhej polovici tohto roku. Technológia si vyžaduje nabíjanie na slnku 10 až 14 hodín  a vydrží 4 hodiny nepretržitého volania. Mobilný telefón sa dá zapojiť aj do elektriny.
(Zdroj: 24HOD)

Lincoln bol podľa historikov najlepším amerických prezidentom

17. 2. 2009 Podľa historikov bol Abraham Lincoln, ktorého 200. výročie narodenia si v Spojených štátoch pripomenuli pred niekoľkými dňami, najlepším americkým prezidentom.
Prieskumu sa zúčastnilo 65 historikov. Odchádzajúci šéf Bieleho domu George W. Bush sa        z celkového počtu 42 prezidentov umiestnil na 36. mieste. Prvé tri miesta okrem Lincolna obsadili Georg Washington a Franklin D. Roosevelt.
(Zdroj: TOPKY)

Register modernej architektúry Slovenska

16. 2. 2009 Vrcholné diela modernej slovenskej architektúry verejnosť nepozná. O to ľahšie je ich ničiť. Preto vedci prichádzajú s Registrom modernej architektúry Slovenska, do ktorého zapisujú najhodnotnejšie stavby 20. storočia. Päť z takýchto stavieb vedci navrhujú okamžite zapísať medzi národné kultúrne pamiatky. Tým by tieto stavby získali štátnu ochranu.
Register bude po dokončení obsahovať vyše 500 diel. Vedci očakávajú podnety od širšej odbornej verejnosti. Na zozname sa stále pracuje. Niekedy rýchlejšiemu zápisu diela do registra bránia chýbajúce údaje. Stáva sa, že  ani architekt - autor nemá potrebné dokumenty a tieto treba potom práce hľadať v archívoch.
(Zdroj: PRAVDA)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Viola
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner