Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Nebo je v nebi

Keď si ťava rohy pýta, obyčajne príde o ucho. (Židovské príslovie)

O Bohu je známe, že je všemohúci a vševediaci. Napriek tomu sa nikdy nemieša do obchodov, ktoré robia medzi sebou smrteľníci. Zlé jazyky tvrdia, že preto, lebo raz sa už popálil.

A čo to, pán Kohn, že vaša pani tak náhle zomrela? Čo jej bolo? Ale, ja ani sám neviem. Takto v noci ma zobudí a vraví: „Ty, Max, mne akosi nie je dobre.“ No a ja som jej povedal: „Ale, Sára, a komu je dnes dobre?!“

(Zrnká úsmevu)
Kde končí pozemská púť

Na to, že v živote nič nie je zadarmo, si už človek zvykol. Ale na to, že bez peňazí nemôže človek ani zomrieť, si budeme musieť ešte len zvykať.

V živote existujú len dve istoty: to, že človek raz zomrie, a to, že dokiaľ nezomrie, musí platiť dane. Aj keď o tom všetci vedia, každý sa tomu bráni – smrti aj plateniu.

Pán Winterstein stretne pohrebný sprievod. Zastane a naraz vidí, že za pohrebným vozom kráča Kohn. Nenápadne sa k nemu pridá a šeptom sa pýta: - Čože Kohn? Manželka? – Nie, svokra, - informuje Kohn. Winterstein pokýva uznanlio hlavou: - Svokra? No – tiež dobré!

(Zrnká úsmevu)
Prečo máme radi informáciu?

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphyho rady

S manželkou je to ako s pištoľou. Keď ju máš dlhšiu dobu, máš chuť strieľať.

Starý mládenec je muž, ktorý prepásol príležitosť znechuť znechutiť život jednej žene.

Jasná myseľ je neklamným príznakom slabej pamäte.

(Murphyho zrnká II)

Zákon o rodine

27. 7. 2015 Dňa 26. júna 2015 bola schválená v NR SR novela zákona o rodine. Zmeny a doplnenia vychádzajú osobitne z praxe súdov, ako aj úradov práce, sociálnych vecí rodiny. V procese tvorby boli prehodnotené aktuálne procesné predpisy, ako aj predpisy rodinného práva s cieľom identifikovať dôvody rôznych aplikačných problémov, ktoré boli identifikované za roky existencie a platnosti zákona o rodine a iných predpisov.
Súčasťou prípravných prác bolo osobitne hľadanie možností zlepšenia ochrany maloletých tak, aby sa v čo najširšom meradle uplatňovala zásada, podľa ktorej má každé dieťa od narodenia vyrastať v prirodzenom rodinnom prostredí, ako aj možností zlepšenia predchádzania umiestňovania detí do ústavnej starostlivosti v rámcoch rodinného práva, občianskeho práva ako aj v rámcoch sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.
Vzhľadom na skutočnosť, že právna úprava sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately priamo nadväzuje na zákon o rodine, ako aj na časti Občianskeho súdneho poriadku upravujúce postupy súdu v starostlivosti o maloletých, museli byť zmeny premietnuté aj v právnej úprave sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Konkrétne ciele novely sú širokospektrálne a ich spoločným menovateľom je riešenie aktuálnych aplikačných problémov, ktoré boli identifikované za roky existencie a platnosti zákona o rodine a iných predpisov v ich vzájomných súvislostiach. Medzi najhlavnejšie zmeny patrí:
• Zakotvenie zásady záujmu dieťaťa – legislatívne a spoločenské povýšenie na kardinálne miesto v systematike zákona o rodine.
• Zjednoznačnenie podmienok práva styku starých rodičov a iných blízkych osôb s dieťaťom v prípadoch, že ide o dieťa nezosobášených rodičov a zrušenie administratívnej prekážky, pre starých rodičov, súrodencov dieťaťa a súrodencov rodičov dieťaťa (strýko, teta) pri splnení podmienky trvalého pobytu na území Slovenskej republiky, ak majú záujem si dieťa nechať zveriť do náhradnej osobnej starostlivosti.
• Zvýšenie efektu výchovných opatrení v prípade, keď je možné resp. vhodné sanovať rodinu.
• Vhodnejšie a plnohodnotnejšie zakotvenie práva dieťaťa vyjadriť svoj názor.
• Zlepšenie ochrany detí, ktoré sú zverené do náhradnej osobnej starostlivosti alebo do pestúnskej starostlivosti.
• Špecifikovanie pravidiel nariadenia ústavnej starostlivosti, ktoré má byť len výnimočným opatrením súdu.
• Zosúladenie podmienky zapierania otcovstva určeného podľa prvej domnienky otcovstva.
• Zavedenie osobitného konania o návrat maloletého dieťaťa, ktoré bolo na územie Slovenskej republiky neoprávnene premiestnené.
• Podpora ochrany detí významným legislatívnym opatrením v Občianskom súdnom poriadku.
• Zdôraznenie v zásadách, na ktorých je budovaný systém sociálnoprávnej ochrany a kurately prednosti rodinného prostredia dieťaťa.
• Zlepšenie situácie v zisťovaní názoru dieťaťa a zlepenie procesu určovania a posudzovania najlepšieho záujmu dieťaťa.
• Zlepšenie podmienok na overenie informácií, že je dieťa vystavené ohrozeniu života, zdravia, neľudskému alebo zlému zaobchádzaniu.
• Zlepšenie podmienok pre výkon výchovných opatrení, vrátane vyhodnocovania účelu výchovných opatrení.
• Zlepšenie kvality priebežného hodnotenia výkonu náhradnej starostlivosti.
• Podpora možnosti odbornej pomoci na sanáciu rodín.
• Zlepšenie odbornej pomoci náhradným rodičom.
• Zlepšenie situácie v oblasti poskytovania informácii subjektmi pôsobiacimi v oblasti ochrany detí a koordinácie odbornej pomoci deťom.
• Riešenie situácie opakovaných oznámení orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktoré sa výkonom oprávnení nepreukázali.
• Rozšírenie možnosti zabezpečovania výkonu niektorých opatrení prostredníctvom akreditovaných subjektov.
Uvedený zákon nadobudol účinnosť 1. júla 2015 okrem niektorých ustanovení, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2016.

Mobilní operátori nechávajú kredit prepadnúť neoprávnene

16. 2. 2009 Tvrdí to Komisia pri Ministerstve spravodlivosti SR zriadená na posudzovanie neprijateľných zmluvných podmienok. Komisia podala svoj prvý podnet združeniam na ochranu spotrebiteľov.
Združenia  môžu podať hromadnú žalobu na súd. Podľa ministra spravodlivosti nie je dôvod, aby občan prišiel o svoj zaplatený kredit bez toho, aby ho pretelefonoval. Komisia konala na základe informácií z médií, pričom sa opierala o rozhodnutie rakúskeho súdu v podobnom prípade na podnet organizácie na ochranu spotrebiteľov. Komisia má piatich členov, okrem zástupcu z rezortu spravodlivosti sú jej členmi zástupcovia rezortov financií a hospodárstva ako aj Slovenskej obchodnej inšpekcie.
(Zdroj: PRAVDA)

Piatok trinásteho

13. 2. 2009 Strach z piatku trinásteho má svoj špeciálny názov - paraskavedekatriafóbia. Okrem koncovky fóbia naprosto nezrozumiteľný. Otázka znie, či sa celá Európa, alebo svet boja v rovnaký deň.
Ukazuje sa že nie.  Španieli a Gréci sa boja, ak príde utorok trinásteho, Taliani sa zase obávajú piatku sedemnásteho. Strach má na svete dokonca svoju špecifickú kalendárnu organizáciu. Kto sa teda chce báť, nemal by sa báť len tak, neorganizovane. A kto je odvážny a rozhodne sa nebáť systematicky, môže sa obrniť argumentom, že po roku 1307 až do začiatku dvadsiateho storočia sa v piatok trinásteho nič významnejšieho neudialo. Skupina nerozhodných môže zaujať neutrálny postoj, lebo ďalší piatok trinásteho príde už o mesiac.
(Zdroj: HNONLINE)

Fajčiarom "prituhuje"

13. 2. 2009 O tom, či od 1. apríla budú fajčiari v bare sedieť za stenou, alebo budú musieť vydržať celkom bez cigarety, rozhodne dnes parlament. Nie je vylúčené, že Slovensko sa pridá ku krajinám s úplným zákazom fajčenia v reštauráciách. Ministerstvo zdravotníctva navrhuje, aby boli milovníci nikotínu v reštauráciách od nefajčiarov oddelení múrom.
Zákaz fajčenia by mal byť v školách, v nemocniciach, na všetkých úradoch a týkal by sa aj Národnej rady SR. Zákaz fajčiť by sa mal rozšíriť na letiská a najbližšie okolie zástavok mestskej dopravy. Na dodržiavanie pravidiel by mali okrem mestských policajtov dozerať aj štátni. Na mieste, kde platí zákaz fajčenia, prevádzkovateľ podniku musí umiestniť viditeľný oznam, kde a komu sa môže nefajčiar sťažovať. Za nezverejnenie oznamu sú pokuty od 330 do 3300 eur.
(Zdroj: PRAVDA)

Školákom začínajú jarné prázdniny

13. 2. 2009 Prvé sú na rade deti a mládež zo západného Slovenska (Bratislavský, Nitriansky a Trnavský kraj). Prázdniny majú od 16. do 23. februára. Od 23. februára do 2. marca je na rade východ Slovenska (Košický a Prešovský kraj). Od 2. marca do 9. marca ich vystriedajú dievčatá a chlapci na strednom Slovensku (Banskobytrický, Žilinský a Trenčiansky kraj).
Veľkonočné prázdniny budú od 9. do 15. apríla. Letné prázdniny začnú 1. júla. Počas školského roka 2008/2009 majú školáci spolu 187 vyučovacích dní.
(Zdroj: TASR, AKTUALNE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Viola
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner