Zabezpečenie ochrany pacienta
6. 3. 2025
Novým zákonom, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zabezpečením ochrany pacienta a s nastolením sociálneho zmieru v zdravotníctve dochádza k zásadným zmenám, nakoľko hrozilo nebezpečenstvo nedostupnosti poskytovania ústavnej zdravotnej starostlivosti a hrozilo nezabezpečenie stabilizácie systému poskytovania ústavnej zdravotnej starostlivosti.
Cieľom je zabezpečiť nevyhnutné opatrenia v zdravotníctve, ktoré povedú k naplneniu deklarovaných spoločných cieľov a záujmov vlády Slovenskej republiky a Lekárskeho odborového združenia. Konkrétne ide o splnenie záväzkov zo Zmluvy o nastolení sociálneho zmieru v zdravotníctve medzi vládou Slovenskej republiky a Lekárskym odborovým združením a o usporiadaní vzájomných vzťahov. Išlo najmä o navrátenie zákonom určenej minimálnej výšky základnej zložky mzdy zdravotníckeho pracovníka, ktorý v rozsahu získaného vzdelania vykonáva odborné pracovné činnosti, špecializované pracovné činnosti alebo certifikované pracovné činnosti v pracovnom pomere v zdravotníckom zariadení u poskytovateľa, ktorý prevádzkuje zariadenie ústavnej zdravotnej starostlivosti podľa zákona u poskytovateľa, ktorý prevádzkuje ambulanciu záchrannej zdravotnej služby, do stavu pred konsolidáciou verejných zdrojov.
K
Shell sa pripravuje na zelenú budúcnosť
30. 1. 2017
Britsko-holandský ropný koncern Royal Dutch Shell chce tento rok spustiť výstavbu nabíjacích staníc pre elektromobily na čerpacích staniciach. Spoločnosť chce najprv inštalovať nabíjačky na čerpacích staniciach v Británii a Holandsku, uviedol dnes pre britský denník Financial Times riaditeľ pre oblasť downstreamu John Abbott. Potom môžu nasledovať aj ďalšie krajiny.
Abbott počíta s tým, že najväčší záujem o nabíjacie stanice bude v mestách. Koncern chce už čoskoro začať vybavovať svoje britské čerpacie stanice nabíjačkami pre elektromobily. Koľko staníc ich dostane, však Abbott nespresnil. Elektromobilita je považovaná za najväčšie nebezpečenstvo pre ropné koncerny, pretože automobilová doprava je jednou z oblastí s najväčšou spotrebou fosílnych palív. Abbott však predpokladá, že prechod zo spaľovacích motorov na elektromotory bude trvať desaťročia. Nabíjacie stanice však považuje za príležitosť na zvýšenie tržieb. Keď budú zákazníci čakať na nabitie elektromobilu, dajú si kávu alebo sa najedia. Zatiaľ totiž trvá nabitie batérií elektromobilu výrazne dlhšie než tankovanie bežného auta.
zdroj: hnonline.sk
Predaj košickej U. S. Steel sa blíži
25. 1. 2017
Pytačky okolo košických železiarní mieria k rozuzleniu. Podľa informácií HN ležia na stole topmanažmentu americkej spoločnosti United States Steel Corporation v Pittsburghu tri ponuky. Dve čínske, od oceliarskej He Steel Group a – údajne – od energetického holdingu CEFC a jedna z Česka od konzorcia spoločností na čele s Moravia Steel.
Favoritom je však druhá najväčšia oceliareň sveta He Steel, ktorá má za akcie košickej fabriky núkať až 1,4 miliardy eur. Informáciu ako prvú zverejnil denník Korzár s tým, že oficiálne sa rokovania s Číňanmi rozbehnú po štvrtkovom stretnutí riaditeľov v Pittsburghu.
Samotné U. S. Steel Košice však naďalej mlčia. „K tejto téme sa nevyjadrujem,“ reagoval na tému hovorca spoločnosti Ján Bača.
Firma Moravia Steel, za ktorou stoja slovenskí milionári na čele s Tomášom Chrenekom, pôvodne z úzkeho kruhu kupcov vypadla. Cena Chreneka a jeho spoločníkov sa podľa zistení HN pohybovala okolo 700 miliónov eur. Cenovku však mala následne zvýšiť spojením s istou nemeckou spoločnosťou. A to tak, aby konkurovala najväčšej čínskej oceliarni He Steel Group, ktorá mala za fabriku v Košiciach Američanom núkať okolo 1,2 až 1,3 miliardy eur.
zdroj: hnonline.sk
Bitcoin rastie
9. 1. 2017
Najznámejšia kryptomena zažila v minulom roku boom. Jej používanie vo svete narastá, pre slovenské finančné inštitúcie však stále nie je príliš dôveryhodná.
Najznámejšia kryptomena, bitcoin, sa v poslednom období teší neustále sa zväčšujúcej pozornosti. Začiatkom roka prekonala po dlhom čase úroveň tisíc dolárov za jeden bitcoin, v priebehu celého roku sa jeho hodnota takmer zdvojnásobila. Novoročná radosť však netrvala dlho. Bitcoin po pár dňoch mierne poklesol a nachádza sa tesne nad 900 dolármi. Pre bitcoin, ktorý sa používa už od roku 2008, sú to síce dobré správy, dôvody za týmto rastom sú však horšie. Ekonómovia za tým vidia nepokoje vo viacerých ekonomikách sveta.
zdroj: hnonline.sk
Američania chcú vyťažiť viac ropy, ceny reagujú poklesom
7. 12. 2016
Ceny ropy pokračujú v poklese. Americká WTI sa obchoduje pod úrovňou 51 dolárov (47,51 eura) za barel.
Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s januárovým kontraktom sa predával po 50,73 dolárov . To bolo o 20 centov menej než v utorok (6. 12.) na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. Kontrakt počas utorka stratil 86 centov alebo 1,7 percenta uzavrel na úrovni 50,93 dolárov za barel. Februárový kontrakt na severomorskú ropu Brent dnes ráno zlacnel o 13 centov na 53,80 dolárov za barel. Ceny ropy počas uplynulého týždňa padli o 12 percent. V utorok však začali opäť klesať, pretože obchodníci považujú nedávny skok cien za príliš vysoký.
zdroj: hnonline.sk