Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Ako bojovať s klebetou

Klebety sú podobné ohnivkám reťaze. Keď ich okolo obete správne pospájate, nemá šancu uniknúť.

Ta istá klebeta jedného pochová, iného vynesie do výšin

V boji s klebetou sa nedá zvíťaziť, nanajvýš prežiť.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphy optimista

Ak ste klopali a nebolo vám otvorené, skúste ešte ukázať tisícku.

Ak myslíte, nebojte sa, z inej stránky môžete byť preto ešte celkom normálny.

Ak sa príliš pretŕčate, prídete o hlavu. Na druhej strane si konečne budete rovný s ostatnými.

(Murphyho zákonník)
Oheň a voda

Zo štatistiky vyplýva, že najčastejšou príčinou, pre ktorú branci nemôžu ísť na vojnu, vôbec nie je náhle úmrtie dotyčného. Podľa našich zistení s takouto diagnózou ešte nikoho neodviedli. Regrúti sa, ktovie prečo, chytajú diagnóz s oveľa nižšou šancou na úspech. Takýmito sú predovšetkým slepota a hluchota. Hluchotu neodporúčame – mohli by vás odviesť k čističom prúdových motorov. Slepota je o niečo lepšia, ale tiež to nie je bohviečo...

Poznanie je poklad, ale kľúčom k nemu je prax. (Fuller)

Stretli sa dvaja židia v zákopoch a začali si rozprávať, ako sa dostali na vojnu. Vyšlo najavo, že sa obaja dali na vojnu dobrovoľne. Ja som slobodný, nikoho nemám, vojna sa mi páči... A tak som teda tu. A čo ty? – Čo ti budem rozprávať? Ja som ženatý a mám rád svätý pokoj, tak som tu.

(Zrnká úsmevu)
Žiadna správa nie je iba dobrá

Ak máte nevyvrátiteľné dôkazy o tom, že pravda je na vašej strane, tak ich vyhlásia za neuveriteľné informácie.

Dávajte si pozor na to, čo hovoríte. Hlavne vtedy, ak sa zdá, že vás nikto nepočúva.

V určitých situáciách je nadávanie rovnako účinné ako modlitba.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Vyhľadávanie a poskytovanie informácii

18. 11. 2024 V súčasnosti zákon o slobodnom prístupe k informáciám neobsahoval dostatočne špecifikované mechanizmy, ktoré by umožňovali efektívne riadenie nákladov spojených s vyhľadávaním a poskytovaním informácií.
Povinné osoby boli často nútené sprístupňovať informácie bez nároku na úhradu nákladov, čo mohlo viesť k neefektívnemu využívaniu verejných zdrojov. Nadmerné požiadavky na informácie môžu navyše viesť k situáciám, keď je zaťaženie administratívnych kapacít povinných osôb také veľké, že to negatívne ovplyvňuje ich schopnosť plniť iné zákonom stanovené úlohy.
Koncept možnosti účtovania nákladov za mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie informácií je zavedený tak, aby chránil povinné osoby pred zneužívaním práva na informácie formou žiadostí, ktoré si vyžadujú neprimerane veľké úsilie a čas na spracovanie. Z dôvodu, že nie je možné žiadnym spôsobom kvantifikovať množstvo žiadaných informácií, posúdenie toho, či si predmetná žiadosť vyžaduje nové opatrenie úhrady nákladov, závisí od konkrétnej povinnej osoby, ktorej je žiadosť určená.
Návrh zavedenia úhrady nákladov má aj preventívny charakter v zamedzovaní podávania zahlcujúcich alebo nadmerne rozsiahlych žiadostí, ktoré spočívajú v neúmernom využívaní verejného subjektívneho práva so zameraním na obmedzenie efektívnosti či administratívnu paralýzu povinných osôb. Takéto opatrenie zároveň prispieva k spravodlivejšiemu a vyváženejšiemu využívaniu práva na informácie, kde sú rešpektované legitímne záujmy žiadateľov aj povinných osôb.
Touto zmenou sa zabezpečuje udržateľnosť a efektívnosť systému poskytovania informácií, čo je nevyhnutné pre zachovanie kontinuity riadneho fungovania verejnej správy. Zavedenie úhrady nákladov prinesie pozitívne efekty nielen pre povinné osoby, ale aj pre samotných žiadateľov, ktorí budú mať lepší prehľad o nákladoch spojených s ich požiadavkami a budú motivovaní k formulovaniu jasných a konkrétnych žiadostí.
K

Pôsobnosť orgánov štátnej správy vo veciach prekurzorov výbušnín

21. 3. 2022 Novela zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 262/2014 Z. z. o pôsobnosti orgánov štátnej správy vo veciach prekurzorov výbušnín ustanovuje optimálny spôsob regulácie sprístupňovania, dovozu, držby a používania prekurzorov výbušnín členom širokej verejnosti a to zavedením režimu zákazu prístupu členov širokej verejnosti k obmedzeným prekurzorom výbušnín.
Vymedzuje sa oblasť pôsobnosti orgánov štátnej správy v oblasti prekurzorov výbušnín a zavádzajú sa nástroje pre vynucovanie povinností. Ruší sa registračný režim a členské štáty môžu ponechať alebo stanoviť režim povoľovania, podľa ktorého bude členom širokej verejnosti umožnené získanie, dovážanie, vlastnenie alebo používanie obmedzených prekurzorov nepresahujúcich hornú prahovú hodnotu v súlade s prílohou I na legitímne účely za predpokladu, že sú držiteľmi príslušného povolenia, alebo zaviesť režim zákazu. Slovenská republika zavádza režim zákazu predaja obmedzených prekurzorov výbušnín členom širokej verejnosti na území SR. Novela zákona zároveň rieši presun kompetencií nad sprístupňovaním obmedzených a regulovaných prekurzorov výbušnín, ktoré sa zo Slovenskej obchodnej inšpekcie presúvajú na Hlavný banský úrad. Zmena riadiaceho a dozorného orgánu sprehľadní a zjednoduší štátnu správu v danej oblasti. Bude nápomocná aj pre povinné hospodárske subjekty, pretože prispeje k skvalitneniu štátneho dozoru, ktorý bude vykonávať orgán disponujúci potrebným materiálnym a personálnym vybavením.
K

Ceny ropy vo štvrtok opäť strmo vzrástli

18. 3. 2022 Ceny ropy vo štvrtok opäť strmo vzrástli a prekročili sto amerických dolárov za barel, keďže západní a ruskí predstavitelia bagatelizovali pokrok v mierových rozhovoroch medzi Ruskom a Ukrajinou. Hovorca Kremľa uviedol, že správy o údajnom solídnom pokroku sú "omyl", zatiaľ čo americkí predstavitelia poukázali na spravodajské informácie, podľa ktorých Rusko rozširuje svoju leteckú a delostreleckú kampaň na juh Ukrajiny a presúva tam posily.
Ukrajinskí predstavitelia medzitým zopakovali, že sa nevzdajú území na ukončenie vojny, čo je kľúčová požiadavka Ruska, ktoré chce, aby Kyjev uznal anexiu Krymu v roku 2014 a odštiepenecké republiky na východe Ukrajiny.
Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s aprílovým kontraktom sa vo štvrtok 19:08 hodine SEČ predával po 102,53 dolára (92,78 eura).
To bolo o 7,49 dolára alebo 7,88 percenta viac ako v prechádzajúci deň na konci obchodovania. Cena májového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent stúpla o 8,38 dolára alebo 8,55 percenta na 106,40 dolára za barel.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Slovensko daruje vojenský materiál pre Ukrajinu za 2,1 milióna eur

14. 3. 2022 Slovensko daruje Ukrajine vojenský materiál v hodnote 2 155 052,70 eura. Vláda o tom rozhodla na mimoriadnom online rokovaní v nedeľu večer. Slovensko pristupuje k darovaniu vojenského materiálu v kontexte nevyprovokovanej vojenskej invázie Ruskej federácie voči Ukrajine a v nadväznosti na požiadavky ukrajinskej strany.
"Ministerstvo obrany využije možnosti refundácie niektorých výdavkov súvisiacich s darovaním vojenského materiálu na úrovni EÚ (Európsky mierový nástroj) a na základe bilaterálnych dohôd," uvádza sa v predloženom materiáli. ​Vláda odsúhlasila tento týždeň dodávku vojenského materiálu pre Ukrajinu už druhýkrát, na stredajšom riadnom zasadnutí schválil kabinet dar v hodnote 9,99 milióna eur.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Ceny ropy vystrelili na niekoľkoročné maximá

7. 3. 2022 Ceny ropy v pondelok prudko vzrástli, pričom cena ropy Brent sa pohybuje okolo 130 amerických dolárov za barel (159 litrov). Nakrátko vyskočila nad 139 dolárov za barel, čo bola najvyššia úroveň od júla 2008. Rovnako aj cena americkej ropy WTI vyskočila nakrátko na najvyššiu hodnotu za takmer 14 rokov, keď prekonala 130 dolárov za barel.
Cena ropy potom opäť klesla, okolo 3:45 hodiny SEČ ropa Brent vykazovala rast skoro deväť percent na 128,49 dolára za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) si v rovnakom čase pripisovala takmer osem percent a predávala sa za viac ako 124 dolárov za barel, uviedla AFP.
Rast cien prišiel podľa agentúry AP po varovaní ruského prezidenta Vladimira Putina, že ukrajinská štátnosť je ohrozená, pretože ruské sily útočia na strategické miesta.
"Ak neskončia boje, nie je na obzore v podstate nič, čo by mohlo (rast cien ropy) zastaviť," uviedla dnes austrálska centrálna banka.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Roland
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner